Министерският съвет е приел със свое решение наредбата за енергийна

...
Министерският съвет е приел със свое решение наредбата за енергийна
Коментари Харесай

Кои домакинства ще бъдат признати за енергийно бедни и кои - „уязвими клиенти“

Министерският съвет е приел със свое решение наредбата за енергийна беднотия. Уязвимите клиенти ще получат подкрепяне посредством ясни критерии. Това заяви на брифинг служебният министър Хасан Адемов.

Наредбата дефинира кои семейства ще бъдат приети за енергийно небогати и кои ще попаднат в категорията „ уязвими клиенти “.

По думите му въпросната разпоредба урежда също построяването и действието на осведомителна система.„ Тя ще дефинира статута на енергийнобедните, които имат потребност от поддръжка. Статутът се удостоверява посредством организацията за обществено подкрепяне, където се подават заявки. Те, по автоматизиран път, посредством обществените регистри на над 10 институции, генерират информация. След това ЕРП-тата биват осведомени и се оферират ограничения за директна финансова поддръжка, и рекомендации за саниране иповишаване на енергийната успеваемост “, изясни Адемов.

Според обществения министър Хасан Адемов главният аршин за енергийна беднотия е приходът на семейството.

По думите мупри определянето на този статут ще се пресмята средномесечният приход на семейството, от който ще се приспадат разноските за енергийно ползване. Ако остатъчната сума е по-ниска от линията на беднотия за годината - 390,63 евро - семейството ще бъде несъмнено като енергийно оскъдно.

Освен тази група, наредбата планува и категория „ уязвими клиенти “. В нея ще попадат хора с 50 и над 50% увреждане, лицата, които са получавали енергийно подкрепяне през миналата година, хората на месечни обществени помощи, както и жителите, за които има здравно уверение, че спирането на електрозахранването би заплашило живота им.

Хасан Адемов акцентира, че главното преимущество на новата осведомителна система е, че ще понижи административната тежест и субективния детайл при оценката. Заявлението ще се подава в Агенция за обществено подкрепяне, след което информацията ще минава автоматизирано през 10 институции и обществени регистри. В края на процедурата системата ще издава документ, удостоверяващ дали индивидът е енергийно безпаричен или уязвим клиент.

По думите на министъранаредбата би трябвало да влезе в действие при започване на юли, когато се чака осведомителната система да бъде изцяло построена и подготвена да обработва заявките.

Енергийният министър Трайчо Трайков съобщи, че е задоволен от взаимната работа сред двете министерства. Той означи, че тематиката за определянето на енергийно бедните семейства е била обсъждана повече от 15 години, само че едвам в този момент е реализиран финален документ.

Според Трайчо Трайков статутът ще може да се получава по два метода. Първият е автоматизиран - без подаване на заявление - за хората, които по здравословни аргументи се нуждаят от непрестанно електрозахранване. Вторият метод е посредством подаване на заявление. Министърът прикани жителите деликатно да се срещнат с текстовете в наредбата, с цел да преценяват кой от двата разновидността се отнася за тях.

Наредбата е част от промените по План за възобновяване и резистентност и е обвързвана с либерализацията на пазара на електрическа енергия за битовите консуматори. Според Трайков либерализацията на процедура към този момент е въведена, само че жителите не я усещат, тъй като работи механизъм за контролирани цени. Разликата сред контролираните и пазарните цени сега се покрива от Фонд за сигурност на енергийната система.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР