Депутати от Македония благодариха на Българско председателство за смелостта да постави Западните Балкани начело на европейския дневен ред
Министърът за Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз Лиляна Павлова се срещна в София с делегация на Комисията по европейски въпроси на Събранието на Република Македония, ръководена от ръководителя на Комисията Артан Груби.
Членовете на македонския парламент, представители на разнообразни политически партии, дружно показаха своята благодарност към напъните на България да насърчи основаването на съгласуваност и поощряване на европейската вероятност за страните от Западните Балкани.
„ Благодарим ви за смелостта по време на вашето първо председателство на Съвета на Европейски Съюз да поставите една толкоз значима и сензитивна тематика като приоритет и да убедите Брюксел, че той би трябвало да стане общоевропейски “, сподели ръководителят на Комисията Артан Груби. Той изрази мнението, че постигането на рекомендацията за започването на договаряния за участие на Македония и Албания в Европейски Съюз, реализирана преди часове, е напълно заслуга на България. Народните представители от Събранието на Македония потвърдиха, че страната им в никакъв случай не е била по-близо до това да уреди връзки си с всички съседи и че за първи път в тези исторически договаряния те имат поддръжката на цялото обществото.
„ След подписването на Договора за другарство, добросъседство и съдействие, в връзките сред нашите страни се случиха исторически събития и показахме по какъв начин може да гледаме и вървим дружно напред “, сподели министърът за Българското председателство Лиляна Павлова, оповестиха от пресцентъра на отрасловото министерство. Тя акцентира, че волята на Македония за промени и напъните, които поставя да извърши рекомендациите на Европейски Съюз е още един мотив в интерес на бъдещото участие.
Двете страни бяха безапелационни, че страните от Западните Балканите би трябвало да са единни и да се поддържат в процеса на интеграция, тъй като това ги прави мощни. Българският министър и македонските депутати се съгласиха още съдействието да продължи с обмяната на опит, специалисти и „ научените уроци “ по пътя на участието и равнене на разликите сред районите. /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ