Министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев проведе среща с

...
Министърът на транспорта и съобщенията Георги Пеев проведе среща с
Коментари Харесай

Министър Георги Пеев и посланикът на Гърция Алексиос Либеропулос обсъдиха стратегическото сътрудничество в транспортната свързаност

Министърът на превоза и известията Георги Пеев организира среща с изключителния и пълномощен дипломат на Република Гърция у нас Н. Пр. Алексиос Мариос Либеропулос. В рамките на диалога двете страни подчертаха, че България и Гърция са основни сътрудници, чието съдействие по оста Север-Юг е от решаващо значение за сигурността и икономическата резистентност на района.

Основен акцент в срещата беше развиването на Платформата за коридора „ Черно море - Егейско море ". Министър Пеев означи сполучливото тристранно съдействие сред България, Гърция и Румъния. Той уточни, че координацията сред трите страни по общите инфраструктурни планове е приоритет, с цел да може да се кандидатства със взаимно предложение за европейско финансиране. Беше доказано българското присъединяване в идната среща в Солун през юни, където ще бъдат разисквани идващите стъпки по реализацията на меморандума.

Министър Пеев предложи експертна поддръжка посредством българско сертифицирано съоръжение за летални инспекции на гръцките наземни аеронавигационни системи за поддържане на високи стандарти за сигурност на полетите. Той пое ангажимент още в границите на актуалната седмица да изпрати на гръцката страна съответен проект за провеждането на първата задача.

По отношение на сухопътния и железопътния превоз страните показаха обща воля за обновяване на пътническата жп връзка сред София и Солун и актуализиране на разпоредбите за граничен преход. Специално внимание бе отделено на нуждата от обезпечаване на непрекъсната съгласуваност и свободно придвижване през граничните пунктове. Беше очебийно смисъла на градивния разговор за попречване на усложнения в транспортния трафик и блокиране на граничните пунктове. „ Хората имат високи упования за непоклатимост и съгласуваност, по тази причина би трябвало първо да сложим верните цели ", добави Георги Пеев.



Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР