Водната криза в България: 13 града и 303 села на воден режим заради сушата
Министърът на районното развиване и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова отговори на парламентарен въпрос, заложен от народния представител Иван Белчев от ПП-ДБ, по отношение на настоящото положение на водоснабдяването в България и ограниченията, които държавното управление подхваща за справяне с проблемите.
Текущо положение на водоснабдяването
Съгласно данни към 14 август, в България има съществени нарушавания във водоснабдяването в 13 града и 303 села, ситуирани в 93 общини . Тези обитаеми места са принудени да ползват воден режим заради понижения дебит на водоизточниците и продължаващото засушаване. Освен естествените фактори, остарялата ВиК инфраструктура и нарасналото ползване през летните месеци в допълнение утежняват обстановката.
Най-сериозно наранени са областите Шумен, Велико Търново, Плевен, Бургас, Ловеч, Сливен и Благоевград , където голям брой градове и села изпитват компликации заради понижен воден дебит и остарялата водопроводна мрежа.
Министър Коритарова-Касабова акцентира, че главната причина за въвеждането на воден режим е забележителното понижаване на дебита на водоизточниците, което нарушава водния баланс и затруднява задоволяването на водните потребности на популацията.
Мерки за справяне с казуса
Най-бързият източник за вложения във ВиК инфраструктурата сега е Инвестиционната стратегия за общински планове, включена в Закона за държавния бюджет за 2024 г . До момента са подадени 446 плана за ремонт и рационализация на ВиК мрежите на общините, с общо финансиране от към 1,2 милиарда лева . Над половин милиард лв. към този момент са отпуснати за планове в 150 общини.
Министърът означи, че са нужни обилни вложения освен в довеждащата ВиК инфраструктура , само че и в построяването на нови язовири и съвременни напорни системи. През последните 30 години в страната са построени единствено два нови язовира – „ Луда Яна “ и „ Пловдивци “.
Публична информация и връзка
Народният представител Иван Белчев предложи основаването на обществена карта и лист на обитаемоте места с воден режим. Министър Коритарова-Касабова заяви, че Министерство на регионалното развитие създава Единна осведомителна система за ВиК услугите , която ще включва модул за поръчка и извеждане на такива информации, осигурявайки на жителите и локалните управляващи достъп до информация в действително време.
В случай на прекъсване или отчасти подаване на вода за повече от 8 часа , ВиК операторите са задължени да уведомят локалната власт и медиите минимум 24 часа авансово . Въвеждането на воден режим става със заповед на съответния кмет, който е виновен и за информирането на жителите.
Министър Коритарова-Касабова увери, че всички дейности на Министерство на регионалното развитие са ориентирани към уравновесено систематизиране на водните запаси и стабилно водоснабдяване за всички обитаеми места, като акцентира нуждата от краткосрочни и дълготрайни решения в тясно съдействие с Министерството на околната среда и водите и локалните управляващи.
ИПИ: Достъпът до лекари продължава да се утежнява