Министърът на отбраната на Мали e бил убит при джихадистките атаки срещу столицата Бамако
Министърът на защитата на Мали - Садио Камара, е бил погубен на свързани с " Ал Каида " джихадисти, съюзили се с туарегски бунтовници, предадоха международните организации. Камара е умрял при нападението против гарнизонния град Кати в покрайнините на Бамако.
В Кати през днешния ден дълготрайно време се чуваше пукотевица, прибавя Ройтерс, като се базира на очевидци. Изглежда боевете не престават, макар че малийската войска разгласи, че си е върнала контрола върху региона.
Организация на обединените нации прикани за интернационална реакция на насилието и тероризма в западноафриканския район Сахел.
" Генералният секретар (Антонио Гутериш) е надълбоко смутен от известията за офанзиви в няколко региона на Мали. Той изрично осъжда тези актове на принуждение ", написа представител на Организация на обединените нации в обществената мрежа " Екс ".
Свързаните с " Ал Каида " джихадисти и техни съдружници тауреги поеха отговорност за координираните офанзиви край Бамако, в региони, в които е развъртян златодобивът, и в някои други елементи на страната. Това бяха едни от най-кръвопролитните набези против малийското държавно управление до момента.
Все още не се знае какъв брой души са убити, не е ясно и какво тъкмо се случва в град Кидал, който джихадистите настояват, че са завзели. Говорител на малийското държавно управление сподели, че 16 души са били ранени и че обстановката в следените региони към този момент е изцяло овладяна.
Групировката " Фронт за избавление на Азауад ", която е на туарегите и която десетилетия наред взе участие в разнообразни протести против малийските управляващи, през днешния ден разгласи, че е завзела Кидал. Говорител на групировката съобщи в обществената мрежа " Екс ", че е било подписано съглашение, позволяващо на съветски наемници, намирали се в града и сражавали се там на страната на малийската войска, да изоставен обсадена база отвън обитаемото място, където малийската войска към момента поддържа отбранителни позиции.
Сегашното държавно управление на Мали пристигна на власт след преврати, осъществени през 2020 и 2021 година Впоследствие военните изгониха разположените в страната западни сили и се обърнаха към Русия за помощ в битката против джихадистите.
През 2024 година бойци от ГПИМ нападнаха център за подготовка на жандармеристи и убиха към 70 души. Неотдавна джихадистите блокираха вноса на гориво, което имаше тежко отражение върху жителите и предприятията в Бамако.
Правителството, ръководено от Асими Гоита, в последно време се стреми към доближаване с Вашингтон в региона на сигурността и вероятно съдействие в изследването и добива на потребни изкопаеми.
Министърът на външните работи на Мали в понеделник съобщи за Ройтерс, че джихадистите в района са подкрепяни от прилежащи страни и задгранични сили, само че отхвърли да назове съответни имена.
В Кати през днешния ден дълготрайно време се чуваше пукотевица, прибавя Ройтерс, като се базира на очевидци. Изглежда боевете не престават, макар че малийската войска разгласи, че си е върнала контрола върху региона.
Организация на обединените нации прикани за интернационална реакция на насилието и тероризма в западноафриканския район Сахел.
" Генералният секретар (Антонио Гутериш) е надълбоко смутен от известията за офанзиви в няколко региона на Мали. Той изрично осъжда тези актове на принуждение ", написа представител на Организация на обединените нации в обществената мрежа " Екс ".
Свързаните с " Ал Каида " джихадисти и техни съдружници тауреги поеха отговорност за координираните офанзиви край Бамако, в региони, в които е развъртян златодобивът, и в някои други елементи на страната. Това бяха едни от най-кръвопролитните набези против малийското държавно управление до момента.
Все още не се знае какъв брой души са убити, не е ясно и какво тъкмо се случва в град Кидал, който джихадистите настояват, че са завзели. Говорител на малийското държавно управление сподели, че 16 души са били ранени и че обстановката в следените региони към този момент е изцяло овладяна.
Групировката " Фронт за избавление на Азауад ", която е на туарегите и която десетилетия наред взе участие в разнообразни протести против малийските управляващи, през днешния ден разгласи, че е завзела Кидал. Говорител на групировката съобщи в обществената мрежа " Екс ", че е било подписано съглашение, позволяващо на съветски наемници, намирали се в града и сражавали се там на страната на малийската войска, да изоставен обсадена база отвън обитаемото място, където малийската войска към момента поддържа отбранителни позиции.
Сегашното държавно управление на Мали пристигна на власт след преврати, осъществени през 2020 и 2021 година Впоследствие военните изгониха разположените в страната западни сили и се обърнаха към Русия за помощ в битката против джихадистите.
През 2024 година бойци от ГПИМ нападнаха център за подготовка на жандармеристи и убиха към 70 души. Неотдавна джихадистите блокираха вноса на гориво, което имаше тежко отражение върху жителите и предприятията в Бамако.
Правителството, ръководено от Асими Гоита, в последно време се стреми към доближаване с Вашингтон в региона на сигурността и вероятно съдействие в изследването и добива на потребни изкопаеми.
Министърът на външните работи на Мали в понеделник съобщи за Ройтерс, че джихадистите в района са подкрепяни от прилежащи страни и задгранични сили, само че отхвърли да назове съответни имена.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




