Министърът на обществената сигурност на Китай е провел разговори с

...
Министърът на обществената сигурност на Китай е провел разговори с
Коментари Харесай

Хиляди разселени близо до границата между Мианмар и Китай след нападение от въоръжени групи

Министърът на публичната сигурност на Китай е провел диалози с хунтата на Мианмар за определяне на мир по общата им граница, оповестиха държавните медии във вторник след конфликти сред етнически въоръжени групи и военни в Мианмар.

Съобщава се, че хиляди хора са били разселени, като някои са минали в Китай, откакто три въоръжени групи, борещи се за автономност, започнаха координирани офанзиви против хунтата, опитваща се да поеме контрола над градовете.

Уанг Сяохонг, който също е член на китайската кабинетът, Държавният съвет, се срещна с вътрешния министър на хунтата генерал-лейтенант Яр Пяе в столицата Найпидо, заяви Global New Light of Myanmar.

Двамата „ разискаха мира и спокойствието в граничните региони на двете страни “ и съдействието по правоприлагането и сигурността, се споделя, без да се дават детайлности.

От петък борбите бушуват в част от северния щат Шан в Мианмар – където се възнамерява железопътна връзка на стойност милиарди долари като част от световния инфраструктурен план на Пекин „ Един пояс, веднъж “. < p> Армията за национално избавление на Таанг (TNLA), Армията на Аракан (AA) и Армията на Националния либерален алианс на Мианмар (MNDAA) обявиха, че са завладяли няколко военни поста и основни пътища.

Трите групи – които съгласно анализатори могат да призоват минимум 15 000 бойци между тях – постоянно са се сражавали с военните за автономност и надзор над ресурсите.

В понеделник MNDAA разгласява фрагменти, които съгласно него демонстрират нейни бойци да окупират граничния град Чиншвехау. Хунтата сподели, че военни предни постове на минимум 10 места в Шан са били атакувани от петък.

Объединените народи обявиха, че се притесняват, че над 6200 души са били разселени от боевете, в това число 600, които са избягали през китайската граница.

Китай е главен съдружник и главен снабдител на оръжия на хунтата и отхвърли да назова завземането на власт през 2021 година прелом. Китайският делегат за страната се среща постоянно с тяхното управление през последните месеци и по време на пандемията от Covid даде ваксини и помощ на територията, която групите управляват.

Но съгласно анализаторите Китай също поддържа и въоръжава няколко групи по границата си с Мианмар, дом на етнически китайски общности, които употребяват китайски SIM карти и валута. Пекин също е ядосан от разрастващите се като гъби центрове за онлайн измами в северните елементи на Мианмар, които съгласно него са ориентирани към китайски жители.

Безброй етнически въоръжени групи работят в граничните региони на Мианмар и от десетилетия са в конфликти с държавното управление.

Откакто военните завзеха мощ, няколко от групите се съюзиха със Силите за отбрана на народа, които се появиха, с цел да се бият с хунтата.

(AFP)

Източник: france24.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР