Румъния е готова да пусне в експлоатация затворената рафинерия Петротел-Лукойл
Министърът на енергетиката на Румъния Богдан Иван разгласи, че американски представители са се съгласили, въпреки и импровизирано, с предлагането на управляващите в Букурещ да възобновят употребата на рафинерията " Петротел Лукойл ", затворена поради глобите против Русия. Това написа News.Ro, представена от " Фокус ".
" Mожем да отворим още веднъж рафинерията " Петротел Лукойл ", която в този момент е замразена във връзка с американските наказания. Проведохме неофициални диалози със Съединени американски щати и те ми споделиха: добре, съгласни сме да започнете активност там, с цел да увеличите потенциала си за пречистване с 21%. Отворихме още веднъж новите търговски пътища, организирахме диалози с американски колоси във връзка с търговията и производството на дизел и през днешния ден мога да кажа, че сме подготвени да рестартираме рафинерията, откакто получим съглашение от OFAC на Съединените американски щати " съобщи Богдан Иван в ефира на Antena 3.
Той посочи, че Министерството на енергетиката е подхванало стъпки, с цел да подсигурява, че Румъния разполага с задоволително нефт, задоволителни ресурси от дизел и бензин, само че също по този начин и с нови направления за доставки, които не зависят от Близкия изток.




