Екоминистърът от Бургас: Проблемът с безводието е огромен, а на места местните власти не предприемат никакви действия
„ Проблемът с безводието е освен в дребните обитаеми места. То не е единствено тази година, а последните 4 години, които са извънредно сухи години, според данните на Националния институт по метеорология и хидрология на България. Имайте поради, че данните демонстрират изключителна тревога, юли е най-топлият от всички месеци, откогато има измервания. Притокът в същото време е намалял спрямо предходната година, която също е суха със 71%, като най-тревожно изразен понижен по този е Дунавският басейн. Няма елементарно решение, няма и една причина. Причините са доста и те са извънредно тревожни, като съществена е изменението на климата и понижението на неверния приток, оттова се понижават и равнището на подпочвените води, които се употребяват за водоснабдяване и за питейно-битово водоснабдяване и ниската успеваемост на водопреносните ни системи в България за водоснабдяване и канализация, както и за напояване. Изключително обезпокоително положението с тези водопреносни системи, загубите са големи, в това число и тук-там с изпълнени водни цикли. Хубавото и позитивното в тази ситуация е, че много общини се виждат резултатите от тази активност. Например Община Враца загубите са понижени доста, само че има и противоположният случай, където след воден цикъл загубите са 84%. “
Това разяснява министърът на околната среда и водите Петър Димитров от Бургас, където дойде, с цел да взе участие в конференцията „ От извора на Дунав до Черно море – здравословна вода и здравословен живот “ в Бургаският свободен университет, проведена от Европейската комисия и. Според него намаляването на загубите на вода би трябвало да бъде национална политика , в която водещи би трябвало да са локалните управляващи.
„ Аз се удивлявам на локалните управляващи, които имат дълготраен проблем с безводието и обезпечаването на вода за питейно-битови потребности на обитаемоте места, че не вземат участие в стратегии и планове за това нещо. Например Програмата за общинските планове в този момент, тя е в двугодишен интервал 2024-2026 година, където предпочитано са обезпечени пари от държавния бюджет на общините за общински планове и има общини, които дългогодишно страдат от безводие и доставка на води за питейно-битови цели и съвсем няма планове, свързани с ВиК инфраструктура. И другият проблем е такива, които от дълги години са страдали и даже са били на режим, години не са подхванали никакви дейности. Например Перник – там няма никакви дейности, а загубите са към 84%, едни от най-сериозните в страната. Тук би трябвало да имаме едно по-сериозно отношение по този въпрос от страна на локалните управляващи и разбирането, че имаме голям проблем с безводието. “
Министър Димитров разяснява и проблема с дюните на Северния плаж : „ За благополучие имаме Методика за установяване на тези дюни. Методиката е научно обоснована, научно определяна. Тя е международно приета към този момент и размерът на дюните е неоспорим. В момента с регионалния шеф работим дружно, доколкото знам тя е написала съответните писма за пускане на процедурата в Агенцията по кадастъра на база на нашата Методика, която е научнообоснована, основана е от Института по океанология и Българска академия на науките, дружно с интернационално приети специалисти и е интернационално приета. “
Според екоминистъра днешното събитие е от извънредно значение и акцентира, че ще бъде фокусирано върху водите: „ Изключително върху водите, опазването и чистотата на водите в Черноморския регион и река Дунав в частност. Това е извънредно събитие и на фона извършената в България 61-а пленарна сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата. Това беше най-голямото научно събитие в международен мащаб и това е едно продължение на тези събития, които са от изключителна значимост за Черноморския регион и Дунавския. /…/ Предвид обстановката в Черноморския регион нашите рекомендации са извънредно тревожни. Аз показвам своето безпокойствие, както и на държавното управление, по отношение на продължаващия към този момент две години боен спор и обстановката е извънредно тревожна освен от екологична позиция, само че и от икономическа, политическа. “
Международна конференция в Бургас: Инвестират се 69 млн. лв. за запазване на водни запаси и екосистеми