Май 2025 г. е вторият най-топъл месец в историята, твърдят учени от ЕС
Миналият месец е бил, предава „ Politico “. Имате възприятието, че сте го преживявали и преди? Това е, тъй като е по този начин. Същите учени откриха, че април тази година също е бил вторият най-топъл април в историята. Той последва март, който беше най-топлият март в историята.
Месец май 2025 година е бил с 1,4 градуса Целзий над междинните равнища отпреди индустриализацията , съгласно месечната актуализация на организацията за наблюдаване на климата „ Коперник “ на Европейския съюз, оповестена през днешния ден.
Добрата вест е, че това „ прекъсва невиждано дълга поредност от месеци с температури над 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните равнища “, изяснява Карло Буонтемпо, шеф на Службата за климатични промени „ Коперник “. Но неприятната вест е, че „ въпреки това да предлага малко отдих за планетата , ние чакаме прагът от 1,5 градуса да бъде превишен още веднъж в близко бъдеще заради продължаващото стопляне на климатичната система “, прибавя той.
Научната организация също по този начин акцентира, че северозападната част на Европа е претърпяла „ извънредно суха пролет “ . Тя уточни, че в елементи от района са следени най-ниските равнища на превалявания и мокрота на почвата от най-малко 1979 година насам, което е довело до най-ниския пролетен дебит на реките в Европа от началото на регистрирането на данни през 1992 година
Повишаването на световните температури е основно резултат от продължителното изгаряне на изкопаеми горива като въглища, петрол и природен газ. Но според Парижкото съглашение за климата, признато през 2015 година, страните се ангажираха да се опитат да лимитират световното стопляне до под 2 градуса по Целзий и в идеалния случай до под 1,5 градуса спрямо равнищата отпреди индустриализацията.
Самият Е вропейски съюз също се съгласи да понижи излъчванията си на парникови газове в границите на Зеления пакт и да реализира климатична индиферентност доникъде на века.
Присъединете се към нашия
Израел депортира Грета Тунберг




