Миналият месец е бил най-топлият февруари в света, алармира службата

...
Миналият месец е бил най-топлият февруари в света, алармира службата
Коментари Харесай

Антирекорд! Изпратихме най-топлия февруари в историята

Миналият месец е бил най-топлият февруари в света, сигнализира службата на Европейски Съюз за климата, съобщи Би Би Си.

През всеки месец от миналата 2023 година сме достигали рекордно високи температури, а с прибавянето на топлия февруари серията към този момент стига до девет следващи върха.

Освен температурата на въздуха, морската повърхнина е стигнала най-горещата температура в историята, а ледът в Антарктика още веднъж доближи рисково ниски равнища.

 
И макар че температурите към момента се покачват от метеорологичното събитие " Ел Ниньо " в Тихия океан, откривателите имат вяра, че главният мотор за повишението на температурата в света е човешката активност, а не естествените феномени.

Концентрациите на въглероден диоксид са на най-високото си равнище от два милиона години насам и също са се нараснали с съвсем рекордни равнища през последната година.

„ Парниковите газове недвусмислено са главният провинен за това ", споделя пред Би Би Си професор Селесте Сауло, общоприет секретар на Световната метеорологична организация на Организация на обединените нации.

 
Тези затоплящи газове са съдействали за това февруари 2024 година да бъде с към 1,77 градуса по Целзий по-топъл от времената преди хората да стартират да изгарят огромни количества изкопаеми горива. Това демонстрират данни на програмата на Европейски Съюз за климатични промени „ Коперник ".

Това усъвършенства предходния връх от 2016 година с към 0,12 градуса по Целзий. При тези температури изключително мощни горещини имаше в Западна Австралия, Югоизточна Азия, Южна Африка и Южна Америка, съобщи bTV.

През идващите няколко месеца климатичният феномен „ Ел Ниньо " ще продължи да оказва въздействие върху температурите и метеорологичните условия.

  " Очакваме " Ел Ниньо " да продължи да поддържа високи температури най-малко през първата половина на 2024 година ", споделя доктор Колин Морис, старши академик на Британската метеорологична работа, пред Би Би Си.

Прогнозите на американската Национална океанска и атмосферна администрация пък са успокояващи.

Според тях сред април и юни месец тази година е допустимо прекосяване към неутрални условия в Тихия океан, а по-късно сред юни и август прекосяване към хладната фаза, известна като " Ла Ниня ".

Това ще докара до краткотрайно понижаване на световните температури на въздуха поради по-хладната морска повърхнина в източната част на Тихия океан, която ще понижи отделянето на топлота и стоплянето на въздуха.

Но до момента в който човешките действия не престават да отделят големи количества парникови газове, температурите ще продължат да се покачват в дълготраен проект, което в последна сметка ще докара до повече върхове и рискови метеорологични условия.

" Знаем какво да създадем - да спрем изгарянето на изкопаеми горива и да ги сменяем с по-устойчиви, възобновими източници на сила ", споделя доктор Фредерике Ото, старши учител по климатология в Имперския лицей в Лондон, написа 24 часа.

" Докато не създадем това, рисковите метеорологични феномени, засилени от изменението на климата, ще продължат да унищожават човешки животи и средства за прехранване ", добавя той.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР