Миналата седмица руските военни изстреляха нов боеприпас срещу Украйна. Скоро

...
Миналата седмица руските военни изстреляха нов боеприпас срещу Украйна. Скоро
Коментари Харесай

The National Interest: Кодово име „Орешник“ - ще промени ли играта новата руска ракета?

Миналата седмица съветските военни изстреляха нов арсенал против Украйна. Скоро след детонацията започнаха да се появяват спорни отчети по отношение на идентичността на боеприпаса и неговите благоприятни условия, написа.

С кодовото име „ Орешник “,  руският арсенал е рисков, само че не толкоз, колкото би желал Кремъл. Освен това е малко евентуално съветската войска да разполага с доста ракети " Орешник " в запас.   

 „ На 21 ноември 2024 година Русия нападна украинска фабрика за муниции в Днепър с първото оперативно потребление на балистична ракета със междинен обхват (IRBM) с кодово название „ Орешник “, прави оценка английското военно разузнаване в последната си оценка на спора.   

Руските муниции не предизвикаха огромни вреди, само че изненадаха украинските сили. Наистина, в началото украинците смятаха, че това е междуконтинентална балистична ракета (ICBM).  

IRBM има обсег сред 1800 и 3400 благи. Въпреки че не има разрушителните качества на междуконтинентална балистична ракета, която може да се свърже с нуклеарна бойна глава, с цел да ръководи нуклеарно заличаване на хиляди километри и през континенти, IRBM е мощна ракета.   

В този случай съветските военни изстреляха " Орешник " от 500 благи.   

„ Русия разгласи отдръпването си от Договора за очистване на нуклеарните сили със междинен клас през февруари 2019 година, който не разрешава създаването и производството на IRBM. Разработката на Орешник обаче съвсем несъмнено е станала преди този момент “, добави английското военно разузнаване, като непосредствено упрекна Русия в нарушение на интернационалния нуклеарен контракт.   
Новият съветски арсенал най-вероятно е вид на балистичната ракета " Рубеж " РС-26.   

„ Полезният товар на ракетата беше следен като шест групи от шест бойни глави, за общо тридесет и шест суббоеприпаса. Тези суббоеприпаси се движат с хиперзвукова скорост, по-голяма от пет Маха [около 3900 благи в час] преди удара, както е типично за ракета от този клас “, показва английското военно разузнаване.  

Подобно на своите по-големи братя и сестри междуконтинентални балистични ракети, IRBM се движат с хиперзвукова скорост, когато навлизат още веднъж в атмосферата и са много сложни за прихващане.   

„ Използването на тази пробна система против Украйна съвсем несъмнено е било замислено като стратегическо известие след потреблението от Украйна на западни ракети против Русия “, обявиха от английското военно разузнаване.   
След разполагането на почти 11 000 севернокорейски бойци в Курска област, Русия, в поддръжка на съветската войска, Съединените щати, Франция и Обединеното кралство разрешиха на украинската войска да употребява далекобойни муниции в Русия, само че единствено в Курска област, където украинската войска има победа от август.   

Украинската войска към този момент може да употребява армейски тактически ракетни системи MGM-140 (ATACMS) и крилати ракети с въздушно изстрелване Storm Shadow и SCALP-EG против скъпи цели в Курска област. Украинската войска към този момент удари и унищожи модерни оръжейни системи, в това число система за противовъздушна защита С-400 Триумф.  

Украинската войска обаче към момента  няма пълномощия да нападна съветски военни цели отвън Курска област.

„ Вероятно Русия разполага единствено с няколко ракети „ Орешник “, които занапред ще влизат в серийно произвеждане. Тази ракета е доста евентуално да бъде доста по-скъпа от другите ракети, които Русия употребява сега против Украйна “, заключава английското военно разузнаване.   

Автор: Ставрос Атламазоглу

Ставрос Атламазоглу е умел боен публицист, профилиран в специфични интервенции и деец от гръцката войска (национална работа в 575-ти морски батальон и щаб на армията). Има бакалавърска степен от университета Джон Хопкинс и магистърска степен от Училището за напреднали интернационалните проучвания на Джон Хопкинс (SAIS). Работата му е показана в Business Insider, Sandboxx и SOFREP.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР