Стойността на тайванските акции спадна, след като Джо Байдън се отказа от президентската надпревара в САЩ
Миналата седмица динамичността на фондовия пазар значително се определяше от изказванията на претендента за президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп, който смяташе, че не е оправдано да се оказва поддръжка на Тайван при съществуващите условия. След като Джо Байдън се отхвърли от президентската конкуренция в Съединени американски щати, тази заран настроенията на вложителите на тайванската фондова борса се утежниха още повече.
Както оповестява Nikkei Asian Review, локалният борсов показател Taiex се намали до 3,04% в пика си след откриването на търговията на борсата в Тайпе, макар че от началото на тази година е повишен с близо 28%. Акциите на TSMC се намалиха с повече от 3 % все още, съперникът UMC означи сходен спад, до момента в който цената на акциите на колегата му ASE Technology Holding спадна с повече от 4 %. Цената на акциите на MediaTek, най-големия тайвански разработчик на процесори се намали с повече от 5 %.
На други места в Азия спадовете бяха по-слаби. Пазарите в Шанхай, Шънджън и Япония регистрираха спад с по-малко от 1% по време на утринната търговия, до момента в който в Южна Корея спадът беше 1,41%.
Акциите на Foxconn на тайванската фондова борса изгубиха съвсем 6% от цената си, значително заради специфичната връзка с политическите начинания на Доналд Тръмп, когато той беше президент на Съединени американски щати. Като част от акцията за връщане на напредналото произвеждане в страната Тръмп притегли Foxconn за създаване на дружество в Уисконсин, само че периодите непрекъснато бяха преразглеждани, обсегът на плана беше понижен и в последна сметка профилът му беше изменен, само че планът по този начин и не беше осъществен.
Според анализатори, спадът в цените на акциите на тайванските компании от софтуерния бранш се дължи на възходящата геополитическа неустановеност за бъдещето на района.
Освен това в последно време на вълната на взрива на изкуствения разсъдък котировките на доста акции на компании от софтуерния бранш растяха прекомерно интензивно и по тази причина на фона на появяването на евентуално отрицателни фактори се следи известна промяна. В началото на месеца огромните институционални вложители започнаха да изтеглят средствата си от активите на тайванските компании, а спекулантите и частните вложители, които остават в играта реагират по-остро на пазарните настроения, тъй че съмненията в котировките единствено ще се ускоряват. В същото време някои специалисти са уверени, че тайванската софтуерна промишленост ще продължи да се развива със постоянни темпове в дълготраен проект.