Apple M4 Max е по-бърз от Intel Core i9-14900K и AMD Ryzen 9 9950X в бенчмарковете на Geekbench
Миналата седмица Apple показа новия си MacBook Pro с процесори M4, M4 Pro и M4 Max. Флагманът M4 Max провокира максимален интерес, защото при първичните проби той беше най-бързият от всички процесори за портативни компютри и надмина доста мощни процесори за настолни компютри.
В тестванията Geekbench 6 новият процесор сподели изключителни резултати, което удостоверява водачеството му на пазара.
Apple Mac mini с чип M4 Pro към този момент се утвърди като най-производителния от всички настолни компютри Mac, само че процесорът M4 Max подвигна летвата още по-високо. От изданието 9to5mac използваха бенчмарковете Geekbench 6, с цел да оценят продуктивността на M4 Max, което дава приблизителна оценка на опциите му преди новият MacBook Pro да се появи в ръцете на потребителите. Geekbench си остава комфортен и потребен бенчмарк, макар че в действителна работна среда резултатите могат да варират според от типа на задачата.
При сравненеи на M4 Max с предходни чипове на Apple се вижда доста нарастване на продуктивността му. Apple твърди, че новият процесор е с към 20% по-бърз от M3 Max и ще бъде най-производителният чип за портативни компютри. Тестовете на Geekbench обаче демонстрираха още по-впечатляващи резултати: при тест на едно ядро M4 Max реализира 4060 точки, а при многоядрения – 26 675 точки. За съпоставяне, M3 Max реализира 21 097 точки в многоядрения тест, което прави M4 Max с към 26% по-бърз от своя предходник.
Новият M4 Max също по този начин превъзхожда M2 Ultra, който преди този момент беше считан за най-мощния чип в линията на Apple.
M2 Ultra реализира 21 471 точки в многоядрения тест, което е с към 24% по-малко от резултата на M4 Max, макар че новият чип е предопределен за портативни компютри, до момента в който M2 Ultra се използваше в мощните работни станции Mac Studio и Mac Pro на Apple.
С цел обективност на резултатите от теста чипът M4 Max беше съпоставен и с водещите процесори за лични компютри като AMD Ryzen 9 9950X и Intel Core i9-14900K. По-конкретно, Ryzen 9 9950X реализира 3630 точки при теста на едно ядро и 26 653 точки при теста на всички ядра. По този метод новият процесор на Apple леко превъзхожда Ryzen както в едноядрената, по този начин и в многоядрената продуктивност.
Подобреният мултимедиен енджин на M4 Max е оборудван с два енджина за шифроване на видео и два ускорителя на ProRes формати На собствен ред процесорът Intel Core i9-14900K реализира 3144 точки в теста на едно ядро и 23 044 точки в теста на всички ядра. По този метод новият M4 Max на Apple е с 15% по-производителен от най-мощния настолен процесор на Intel, което още един път акцентира забележителния прогрес на Apple в създаването на лични високопроизводителни процесори.
Освен това Apple към момента не е показала чипа M4 Ultra, който се чака да предложи почти двойно по-висока продуктивност от Apple M4 Max, с помощта на технологията UltraFusion, която разрешава двата Max кристала да бъдат комбинирани с минимални загуби. Очаква се M4 Ultra да бъде разполагаем в Mac Studio и Mac Pro на Apple към средата на 2025 година, като евентуално ще вдигне летвата на продуктивността на устройствата на Apple на ново равнище.




