Милиардерът популист Андрей Бабиш е начело сред общо 8 кандидати,

...
Милиардерът популист Андрей Бабиш е начело сред общо 8 кандидати,
Коментари Харесай

Бабиш е фаворит за първия тур на президентските избори в Чехия

Милиардерът популист Андрей Бабиш е отпред измежду общо 8 претенденти, които се надяват да наследят Милош Земан на значително церемониалния, само че влиятелен пост на президент на Чехия, предадоха международните организации, представени от Българска телеграфна агенция.

Бабиш, който е някогашен министър председател, неотдавна беше оневинен по дело за машинация, което усилва възможностите му да завоюва първия тур от президентските избори, който се създава през днешния ден и на следващия ден.

Ако никой от претендентите не получи болшинство, първите двама ще се изправят един против различен на балотаж след две седмици.

Вторият и финален мандат на Земан завършва на 8 март.

Земан провокира разделяне измежду чехите поради проруската си позиция, която застъпваше до началото на съветската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.Той поддържа и по-тесни връзки с Китай. 

Земан беше първият държавен глава, определен директно. Предшествениците му Вацлав Хавел и Вацлав Клаус бяха определени от Народното събрание.

Освен 68-годишния Бабиш, водещ претендент за президентския пост е пенсионираният военачалник Петър Павел, заемал върховен пост в НАТО. 61-годишният боен се кандидатира като самостоятелен и в две от последните четири допитвания преди вота излезе отпред.

Прогнозите са, че Бабиш и Павел ще отидат на балотаж.

Освен тях, единствено 44-годишната Дануше Нерудова, която е университетска преподавателка по стопанска система и някогашна ректорка на висше учебно заведение, има късмет да стигне до втори тур, сочат допитванията.

По конституция президентът избира министър-председател и назначава членовете на управителния съвет на централната банка. Той избира и членовете на конституционния съд след утвърждение на горната камара на Народното събрание. Извън това президентът има лимитирана власт, а страната се ръководи от държавно управление, определено и ръководено от премиера.
Още по темата
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР