Методиката Гъвкава дисциплина“ е разработена от Невена Басарова от Първа

...
Методиката Гъвкава дисциплина“ е разработена от Невена Басарова от Първа
Коментари Харесай

6 стълба на методиката „Гъвкава дисциплина“

Методиката „ Гъвкава дисциплинираност “ е създадена от Невена Басарова от „ Първа детска академия за положителни маниери “. Тя се базира на разбирането за потребността от дисциплинираност, независимост на развиване и стимулиране на творчеството на децата чрез самостоятелен метод към всяко дете. Основава се на няколко основни стълба. Ето кои са те.

1. Уважение и игрови детайл на отговорностите

Когато сервира по прелестен, детски и игрови метод едно „ досадно “ обвързване, детето с готовност го извършва. Играта „ Кой ще прибере първи играчките “ е доста по-успешен метод от заповедническото „ Прибери си играчките незабавно! “.

2. Авторитет и подчиненост

Много е значимо детето да има почитание към родителите си, само че не и боязън от тях. Важно е да бъдем другари с децата си, с цел да ни се доверяват. Но като родители би трябвало да запазим йерархията, да поддържаме връзка, която дава убеденост на децата, че ние сме тези, които дефинират разпоредбите. А най-хубавият метод да научим децата да ги съблюдават е като сменяем възбраните с инструкции и превърнем „ Не викай! “ в „ Моля те, приказва по-тихо “.

3. Трите групи правила - мои, твои и наши

В методиката на „ гъвкавата дисциплинираност “ деля разпоредбите на три групи - мои, твои и наши. „ Мои “ са твърдите правила, от които като родители изрично не отстъпваме. Те зависят от целите и полезностите на всеки родител. „ Наши “ са разпоредбите, които дефинираме дружно с детето. Те са артикул на консенсус и полемика. С тяхна помощ можем да дадем опция на детето да се научи да взема решения, само че и да почита потребностите и желанията на родителя. „ Твои “ са разпоредбите, които персонално детето е наложило. Ако правилото на родителя е, че играчките на детето би трябвало да бъдат прибрани в долап, то подредбата им е резултат на избора на детето. Свободата на избор дава и независимост на въображението на детето.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР