Местните власти в Херсон говорят за най-малко трима загинали, а

...
Местните власти в Херсон говорят за най-малко трима загинали, а
Коментари Харесай

„Грийнпийс“, Украйна: Хиляди къщи са под вода, цели сгради са напълно унищожени

Местните управляващи в Херсон приказват за минимум трима починали, а 30 селища за момента са под вода по течението на Днепър след скъсването на язовирната стена при Водноелектрическа централа " Каховка ". На прага ли сме на огромна екокатастрофа – Георги Карамфилов търси отговорите от Денис Цуцаев от Грийнпийс - Украйна.

Господин Цуцаев, след пробива на язовира " Нова Каховка ", какво е най-важното нещо, което би трябвало да научим за актуалната обстановка? Знаем, че ситуацията към момента е доста неразбираема. Какво би трябвало да научат Европа и Запада?

– В реалност ситуацията се трансформира много бързо. Най-важното нещо, което би трябвало да се разбере в този момент, е, че става дума за големи вреди, породени от наличието на съветски военни към язовира " Нова Каховка ". Последиците сигурно ще бъдат доста съществени. Проблемите към този момент са на разположение за хората, които живеят в региона, за природата. По поречието на река Днепър има доста естествени паркове и резервоари.. И най-после, проблем има, несъмнено, и за Черно море, където замърсяването от пробива на язовира ще доближи.

От офиса на украинския президент обявиха, че най-малко 150 тона моторно масло са се озовали в река Днепър. Съществува риск от приключване на още 300 тона. Какви биха били последствията от сходно приключване? И в действителност по какъв начин се случи това?

– Не съм сигурен по какъв начин тъкмо се стигна до тук, само че последствията от приключване на сходно количество масло биха били толкоз огромни, че несъмнено, всички крайбрежни зони на река Днепър ще бъдат наранени. Ще бъдат наранени хора и скотски типове. Както към този момент споделих, замърсяването ще стигне и до Черно море, тъй като река Днепър се влива точно в него. С други думи, всички черноморски страни ще са очевидци на последствията от сходно приключване.

Има ли риск водата на река Днепър да стане безусловно отровна по-късно приключване?

– Не единствено поради съответно това приключване, само че и поради замърсяването с голям брой други химикали, които биха могли да попаднат след разрушението на язовира... Към момента към момента не е ясно какъв брой сметища и ресурси от торове са се озовали във водата. Колко къщи ще бъдат изцяло унищожени, което от своя страна значи канализационни системи и други химикали.. Все още не знаем какво от изброеното ще попадне в реката поради човешката активност по поречието ѝ. И по този начин, сигурно можем да кажем, че последствия за положението на водата ще има, само че за в този момент е мъчно да поради размера им.

Говори се за голямо наводняване като разследване на това злополучие? Възможно ли е в действителност сходно унищожително наводняване, което да заличи половината от районите " по пътя си "?

– Още през вчерашния ден бяхме очевидци на това солидно наводняване. Очаква се пикът му да е в сряда, 7 юни. Към този миг, по данни на украинските управляващи, това унищожително наводняване към този момент се случва. Има хиляди къщи под вода, цели здания са изцяло унищожени.

Какво имате поради, като казвате " под водата "? Нивото на водата над два метра ли е, над три?

– Много фотоси и видеокадри от региона демонстрират цели къщи да " плават " в реката. На някои места равнището на водата стига до покрива на домовете, а на други- покрива даже него.

Какво би трябвало да се направи в този момент? Как би трябвало да работи украинското държавно управление? По какъв метод могат да допринесат и доброволците от интернационалната общественост?

– Много украински организации към този момент работят на терен. Спешни екипи от през вчерашния ден изтеглят хора и животни. В момента е доста значимо интернационалната общественост да реагира и да осъди съветската офанзива против язовира, както и цялостното съветско наличие в Украйна. Това е едната нужна стъпка, втората- да се стартира самодейност за набиране на средства за битка с наводненията. Трябва и да се сътрудничи на украинските организации и незабавни екипи.

Евакуацията, оказването на помощ на цивилните, е сигурно доста значимо сега. Но какво може да направи страната, с цел да ограничи водата и понижи размерите на бедствието, до колкото това е допустимо?

– Много значимо е да се разбере, че язовирът сега не е под контрола на украинските управляващи. Не съм инженер, тъй че не мога да кажа по какъв начин украинското държавно управление може да ограничи силата на вода. Руският надзор върху язовира сега, както и наличието на съветски военни при пробива- на това би трябвало да се постави край. Руските войски би трябвало да изоставен Украйна и териториите й би трябвало да преминат още веднъж под контрола на украинските управляващи. Само по този начин Украйна ще може да направи нещо.

Какви ще бъдат последствията и за Запорожката нуклеарна централа? Това също е значима тематика, по която би трябвало да приказваме.

– Според информацията, дадена от управляващите, пет реактора на Запорожката нуклеарна централа са влезнали в " положение на студено прекъсване ", а още един е спрян. С други думи казано, няма да е належащо огромно количество вода за охлаждането им. Резервоарът, предопределен за изстудяване, се намира в положително положение съгласно обществената информация. Към момента няма непосредствена опасност, само че експерти към момента следят ситуацията, с цел да схванат какви са последствията.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР