Четири мъртви делфина изплуваха край Двореца в Балчик
Местен гражданин на Балчик откри четири мъртви делфина по време на утринния си крос край морето. Инцидентът е станал в непосредствена непосредственост до архитектурно-парковия комплекс „ Двореца “. Гражданинът незабавно е алармирал на телефон 112 за трагичната находка и е изпратил фрагменти от мястото.
От незабавния телефон са пренасочили сигнала към Регионалната ревизия по околната среда и водите (РИОСВ). Експертите от екоинспекцията са обяснили на мъжа, че делфините се намират на към 10 метра във вътрешността в морето. Поради тази причина те попадат отвън директните териториални отговорности на община Балчик. Местната администрация няма да предприеме дейности по прибирането на телата, до момента в който те не излязат на сушата.
Основната версия на Регионална инспекция за опазване на околната среда за съдбовния излаз е съществуването на прекомерно доста риба в Черно море сега. Подобни произшествия не са изключение през последните дни по цялото българско крайбрежие. Вече бяха регистрирани мъртви делфини край Варна и Слънчев бряг, за които екоинспекциите започнаха инспекции.
Според данни на БНР-Варна в региона на Балчик са регистрирани три случая за къс интервал. Специалисти от общинското дружество показват, че обособени случаи на гибел са естествени за екосистемата. Те могат да бъдат породени от естествени фактори или човешка активност. Възможни аргументи са конфликти с плавателни съдове или заплитане в риболовен мрежи. По телата на откритите в Балчик екземпляри не са открити забележими следи от мрежи или съществени пострадвания. Един от делфините е бил млад, а останалите са били зрели животни.
Ситуацията по южното крайбрежие също остава напрегната. РИОСВ-Бургас е получила четири сигнала за мъртви делфини единствено в границите на едно денонощие. В същото време по северното Черноморие се оповестява за тела на мъртви делфини изплували на плажове край Варна. Общият брой на откритите бозайници в региона от Шабленска Тузла до Дуранкулак е достигнал девет.
Над 300 мъртви буревестника също са открити в северния район през последните дни. Предстои осъществяването на аутопсия на част от животните, с цел да се откри точната причина за всеобщия мор. От началото на годината в Регионална инспекция за опазване на околната среда са подадени общо девет сигнала за открити мъртви делфини по Северното Черноморие. Общините са длъжни да отстраняват и загробват телата единствено в случай че те се намират на охраняеми плажове. Процедурата изисква потреблението на специфични дезинфекционни препарати за обработка на терена.




