Месечната инфлация в България през април 2026 г. е 1.8%. Годишната

...
Месечната инфлация в България през април 2026 г. е 1.8%.
Годишната
Коментари Харесай

НСИ: Годишната инфлация през април достига 6.8%

Месечната инфлация в България през април 2026 година е 1.8%.

Годишната инфлация доближава 6.8%, демонстрират данните на Национален статистически институт, осведоми Нова тв.

От началото на годината инфлацията е 3.7%, а средногодишната инфлация за интервала май 2025 - април 2026 година е 4.8%. Това демонстрират най-новите данни на Националния статистически институт. 

 инфлация

Най-сериозно повишаване през април е регистрирано в групите „ Транспорт “ – с 9.0%, „ Облекло и обувки “ – със 7.9%, и „ Хранителни артикули и безалкохолни питиета “ – с 1.7%. Спад на цените има само при „ Развлечения, спорт и просвета “ – с 1.6%.

При питателните артикули най-голямо нарастване е записано при доматите – с 28.8%, пипера – с 24.8%, зелето – с 18.3% и агнешкото месо – с 9.1%. Поскъпват още бананите, свинското месо, лукът и млечните артикули. В същото време поевтиняват кафе, картофи, маргарин, зрял фасул, сирене и кашкавал.

Сред нехранителните артикули и услуги най-сериозно нарастване е регистрирано при газ пропан-бутан за коли – с 26.3%, интернационалните полети – с 24.4%, дизеловото гориво – с 19.5% и бензина А95Н – с 9.2%. Облеклото и обувките също означават доста повишаване.

Поевтиняване е регистрирано при прахосмукачките, туристическите пакети в страната, хотелите в курортите, пералните и сушилните машини, както и при климатичната техника и тв приемниците.

Данните на Национален статистически институт демонстрират още, че насъбраната инфлация за последните пет години, измерена посредством показателя на потребителските цени, доближава 44.5%. Според Хармонизирания показател на потребителските цени (ХИПЦ), употребен за съпоставяне в Европейския съюз, годишната инфлация през април е 6.0%, а месечната – 1.8%.

 инфлация

При показателя на цените за дребната кошница, който мери потреблението на най-нискодоходните 20% от семействата, месечното нарастване е 1.5%, а годишното – 4.5%. Най-силно при тази група нарастват питателните артикули – с 2.0%.

Представители на земеделския отрасъл дефинираха срещата в Министерския съвет като „ лъч вяра “ и обявиха, че за първи път от години виждат действителна подготвеност страната да поддържа българските производители. Основно искане на бранша е въвеждането на по-голяма бистрота в агрохранителната верига посредством указател, който да демонстрира придвижването на цените и надценките по пътя от производителя до магазина.

От сектора поддържаха и концепцията за ограничение на надценките, като съгласно тях това може да докара до доста по-ниски цени за потребителите. Производителите упорстват още за по-ниска Данък добавена стойност ставка за храните, защото съгласно тях това би лимитирало злоупотребите и би подтикнало потреблението.
 
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР