Международно преброяване на белия щъркел се провежда тази година, през

...
Международно преброяване на белия щъркел се провежда тази година, през
Коментари Харесай

Уредник от Русенския музей участва в преброяването на белия щъркел

Международно броене на белия щъркел се организира тази година, през месеците юни и юли в България, в общо над 5000 обитаеми места. Това е огромно природозащитно събитие, което по традиция се случва на всеки 10 години в над 40 страни по света. През 2024 година е осмото поред*. Координиращата организация на събитието е Българското сдружение за отбрана на птиците (БДЗП), а представител на Регионален исторически музей – Русе е уредникът от отдел „ Природа “ Венцеслав Петков.

Той се включва в преброяването благодарение на доброволци, като задачата е да бъдат обиколени всички щъркелови гнезда за разказване на възрастните птици и техните дребни. Ще бъде събрана информация и за: местонахождението на гнездата; незаети гнезда и застрашени такива, които в следствие ще бъдат обезопасени с финансовата поддръжка на заинтригуваните институции. Освен установяването на броя на птиците, цел на преброяването е и идентифициране на закани за типа. Констатирани дотук през годините са индустриализацията, монокултурността и химизацията в селското стопанство, изгубването на влажните зони, където щъркелът най-често намира прехраната си, рисковите електрически стълбове. Щъркелът е една от птиците, които живеят най-близо до хората и е сензитивен знак за положението на околната среда.

В Европа се намира главния гнездови ареал на белия щъркел. А през територията на България — над Странджа и по бреговата линия на Черно море, минава един от основните направления на миграция на птиците от Европа към Африка - Via Pontica. От средата на месец август доникъде на месец септември по него се следи прекосяването на над 80% от популацията на белия щъркел в Европа.

*Първото броене на белия щъркел е проведено през 1934 година по самодейност на Германия, а страната ни се включва през 70-те години на предишния век. Организатор е BirdLife International, а Българско дружество за защита на птиците е координиращата организация за България. Основен сътрудник на Българско дружество за защита на птиците в преброяването е Изпълнителната организация по околна среда (ИАОС).
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР