Международният ден на детето се превърна в истински спортен празник

...

1 юни се превърна в истински спортен празник за видинските деца

Международният ден на детето се трансформира в същински състезателен празник за видинските деца и младежи, които имаха опция да се включат в маратон в Крайдунавския парк и шампионати по стрийтбол и шахмат. Спортните мероприятия бяха проведени от Лайънс клуб Видин, със съдействието на Общината.

Стартът на маратона бе даден при Художествената изложба. Предизвикателството да изминат маршрута до крепостта „ Баба Вида “ и назад одобриха над 70 девойки и момчета на възраст от 7 до 18 години. Участниците демонстрираха спортен дух, само че и великодушие, доказвайки олимпийския принцип, че най-важно е присъединяване. По същото време в Речна гара се организира шахматен шампионат, в който своите гросмайсторски умения демонстрираха възпитаници от 3 до 11 клас. В новата съвременна спортна зала в Профилираната природо-математическа гимназия „ Екзарх Антим I “ пък бе проведен шампионат по стрийтбол за възпитаници от 5 до 7 клас, в който се включиха общо 11 тима.

Призьорите в обособените надпревари получиха медали и купи. В шампионата по шах във възрастова група 1-4 клас преди всичко при момчетата се подреди Никола Златомиров, а при девойките – Илина Петрова - и двамата ученици на ОУ „ Иван Вазов “. В генералното класиране победител стана Момчил Златомиров от 10 клас, ППМГ „ Екзарх Антим I “, който завоюва и купата за блиц шампионата. В надпреварата по стрийтбол при момчетата победител стана тимът на „ Шампионите “ в състав Виктор Венев, Мирослав Милчев и Иван Иванов, ученици на ППМГ. При девойките първи стана „ Отборът на Криси “ – Кристина Петрова, Никол Микова и Далия Витанова, също ученички в Математическата гимназия. Бяха наградени и най-полезните играчи, като оценката при момчетата получи Виктор Венев, а при девойките – Кристина Петрова. Призът за най-хубав стрелец в шампионата заслужи Теодор Беков от тима на „ Африканците “. Наградени бяха и спечелилите в маратона – първи финиша от момчетата пресече Михаил Виденов, 12 клас в ППМГ, а при девойките най-бързо трасето мина десетокласничката Преслава Петрова, също от ППМГ. Специална премия получи най-малката участничка в маратона – седемгодишната Крисия Илиянова.

След награждаването беше проведена и лотария с награди, като най-голямата – велосипед, завоюва Калоян Кирилов от СУ „ Св. св. Кирил и Методий “.

По предварителна стратегия по случай 1 юни във Видин беше планувано провеждането на десетото издание на обичайния детски празник „ Щуроландия “, както и концерт на Народно читалище „ Светъл ден-2009 “. Поради дъждовното време двете събития се отложиха.
Източник: actualno.com