Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings“ повиши перспективата пред рейтинга

...
Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings“ повиши перспективата пред рейтинга
Коментари Харесай

„S&P Global Ratings“ повиши перспективата пред рейтинга на България

Международната рейтингова организация „ S&P Global Ratings “ увеличи вероятността пред рейтинга на България до позитивна от постоянна и удостовери дълготрайния и краткосрочния кредитен рейтинг на страната ни в задгранична и локална валута ‘BBB/A-2’ . Положителната вероятност отразява мнението на организацията, че има възможност най-малко 1:3 , България да се причисли към еврозоната през идващите 24 месеца. Това оповестиха от пресцентъра на финансовото министерство.

Управляващата коалиция , която беше образувана през юни, съставлява първият постоянен кабинет на България през последните 2 години, след извършени 5 парламентарни вота. Една от главните политически цели на държавното управление е присъединението на страната към еврозоната , което се възнамерява да се реализира от 1 януари 2025 г . България може да не извърши всички критерии за конвергенция, изключително този за ценовата непоклатимост. Дори в случай че страната не се причисли към еврозоната през 2025 година, от рейтинговата организация чакат, че това евентуално ще бъде отсрочено за 1 януари 2026 г .

Въпреки застаряващата работна мощ, стопанската система на България има мощни вероятности за действителен напредък , със междинни темпове от 3% за интервала 2024-2026 година, воден главно от вътрешното търсене. Потреблението ще остане мощно заради положителното показване на пазара на труда, който поддържа повишаването на действителните заплати. Достатъчното средства от Европейски Съюз за България, които „ S&P Global Ratings “ правят оценка на над 30% от Брутният вътрешен продукт за 2023 година, ще поддържат капиталовата интензивност през идващите години. Получаването и потреблението на всички налични средства ще бъде предизвикателство, защото наближават крайните периоди по главните стратегии за финансиране – Многогодишната финансова рамка на Европейски Съюз 2014-2020 година и Механизмa за възобновяване и резистентност, в границите на програмата „ Следващо потомство Европейски Съюз “ (NGEU).

„ S&P Global Ratings “ правят оценка фискалните резултати на България като едни от най-хубавите измежду страните от Централна и Източна Европа и чакат, че настоящите фискални проекти ще доведат до дефицити под 3% от Брутният вътрешен продукт в интервала до 2026 година, запазвайки чистия държавен дълг под 20% от Брутният вътрешен продукт. Очакват дефицитът по настоящата сметка да остане невисок и свръхфинансиран от фондове от Европейски Съюз и потоци на директни задгранични вложения, ограничавайки потребността от външно финансиране и запазвайки постоянна външна позиция.

„ S&P Global Ratings “ биха повишили кредитния рейтинг през идните 2 години евентуално с няколко степени, в случай че страната ни стане член на еврозоната. Оттам означават, че биха ревизирали вероятността пред рейтинга на постоянна, в случай че упованията за присъединение на страната ни към еврозоната станат по-малко евентуални.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР