ДНК играе роля при формирането на спомените
Международен екип от учени генетици откри, че характерен вид конструкция на ДНК е от основно значение за регулирането на метода, по който мозъкът образува мемоари, оповестява Синхуа.
В оповестено в петък проучване интернационалните откриватели, ръководени от екип от Австралийския народен университет (АНУ), оповестяват за откритието си, че G-квадриплексът на ДНК (G4-ДНК) играе роля в транскрибирането на спомените.
G4-ДНК нормално се среща в кафези, когато ДНК последователностите се подреждат в друга, четириверижна конструкция. Обикновено тя се свързва с увреждане на ДНК и постоянно се следи в раковите кафези.
Пол Маршал, теоретичен началник на проучването, съобщи, че присъединяване на G4-ДНК в забавянето на главните функционалности на някои кафези е било известно и преди, само че новите открития са първото доказателство за ролята му в основаването на нови мемоари.
Изследването откри, че натрупването на G4-ДНК в невроните в мозъка е належащо за активирането и заглушаването на гени, които са сериозно свързани с ученето и паметта.
„ Открихме, че инцидентното манипулиране на G4-ДНК води до доста увреждане на паметта “, споделя Маршал в известие за медиите.
„ Но при други сюжети то води до увеличение на транскрипцията. Това има разнообразни резултати върху паметта според от региона на мозъка и типа на паметта, за която става въпрос “, добави ученият.
Изследването е извършено върху живи кафези от мишки в съдействие с учени от Университета в Куинсланд, Университета в Линшьопинг, Швеция, Научния институт „ Вайцман “, Израел, и Калифорнийския университет.