Международен екип от изследователи откри най-яркия гама-изблик, наблюдаван някога. Ерик

...
Международен екип от изследователи откри най-яркия гама-изблик, наблюдаван някога. Ерик
Коментари Харесай

Най-яркият гама-изблик досега

Международен екип от откриватели откри най-яркия гама-изблик, следен в миналото. Ерик Бърнс от държавния университет на Луизиана сподели: „ Това е събитие, което се случва един път на 10 000 години “, предават международни медии.
Екипът, включващ американски и холандски учени, откри, че лъчът, уловен от телескопите, е 70 пъти по-ярък от всеки различен, виждан до момента.

Изблиците на гама-лъчи, които се случват в непредсказуеми моменти и места, постоянно са породени от изхвърлянето на високоенергийни фотони.

Тези лъчи постоянно се излъчват по време на звездни детонации (свръхнови- в астрономията свръхнова се отнася до няколко типа звездни детонации, пораждащи извънредно ярки обекти), когато умираща звезда изчерпва силата си и се трансформира в неутронна звезда или даже в черна дупка.

Възможната супернова, която е предизвикала детонацията, е на към 2 милиарда светлинни години от Земята.

Две нови изследвания, оповестени в рецензираните научни списания The Astrophysical Journal Letters и Nature, мерят яркостта на този гама-изблик.

Според разбора GRB 221009A е най-яркият от 12 000 гама-лъчи, категоризирани досега.

Ерик Бърнс, помощник професор по физика и астрономия в Държавния университет на Луизиана, сподели: „ Това е събитие, което може да се случи единствено един път на 10 000 години. “

Така че има огромна възможност това да е най-яркият гама-изблик, блъснал Земята от началото на човешката цивилизация.

Бърнс добави: „ Това е безусловно чудовищна детонация. Толкова е необикновена; не сме виждали нищо сходно до момента “.

Астрономите разделят изблиците на гама лъчи на две: такива, които траят по-кратко, и такива, които траят по-дълго. Експлозиите в първата група не престават към две секунди или по-малко. Тези от втората група могат да продължат няколко минути.

Астрономите чакат да се появи свръхнова на мястото, откъдето е пристигнала детонацията. Въпреки търсенето в района с галактическия телескоп Джеймс Уеб на НАСА и галактическия телескоп Хъбъл и други принадлежности, към момента не е открита такава.

Източник: eurocom.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР