Престъпления „отвъд въображението“: Саудитска гранична охрана уби стотици мигранти, се казва в доклад на HRW

...
Между март 2022 г. и юни 2023 г. саудитските граничари
Коментари Харесай

Между март 2022 г. и юни 2023 г. саудитските граничари са убили стотици етиопски мигранти, опитващи се да преминат границата от Йемен в богатото на петрол кралство, според нов доклад на Human Rights Watch, публикуван в понеделник. Докладът идва в момент, когато Саудитска Арабия прилага политика срещу мигрантите у дома и кампания за повишаване на имиджа си в чужбина.

Скалистият, планински район около Садаа – град в северен Йемен точно до границата със Саудитска Арабия – се е превърнал в смъртоносен терен, според правозащитни групи. Тела на мъртви или тежко ранени мигранти, предимно от Етиопия, са забелязани в сателитни изображения и публикации в социалните медии от границата, предоставяйки ужасяващи свидетелства за злоупотреби, се отбелязва в последния доклад на базираната в Ню Йорк Human Rights Watch (HRW).< p>„Те стреляха по нас като дъжд“, доклад на HRW, публикуван в понеделник, 21 август, записва широко разпространени злоупотреби, извършени на йеменско-саудитската граница между март 2022 г. и юни 2023 г.

„Саудитската гранична охрана е използвала експлозивни оръжия и стрелял по хора от близко разстояние, включително жени и деца, по модел, който е широко разпространен и систематичен. Ако са извършени като част от политиката на саудитското правителство за убийство на мигранти, тези убийства биха били престъпление срещу човечеството“, се отбелязва в доклада.

През последните няколко месеца нарастват съобщенията за тежки нарушения по миграционния път, известен като „Източен маршрут“ или „Йеменски маршрут“, който минава от Африканския рог, през Аденския залив, през Йемен и в Саудитска Арабия.

Доклад от 5 юли на Центъра за смесена миграция, независима институция за данни в Датският съвет за бежанците каза, че етиопците са били „систематично“ убивани от „служители по сигурността, действащи под държавната власт на Саудитска Арабия“.

През октомври 2022 г. ООН публикува своите експертни съобщения от специални докладчици и работни групи, в които се подчертават трансграничните убийства, „използване на артилерийски обстрел и малки оръжия, стреляни от саудитските сили за сигурност“. Близо 430 души са били убити между 1 януари и 30 април 2022 г., според комюникето.

Последният доклад на HRW предоставя разкази на свидетели на етиопски мигранти, които са се опитали да пресекат границата от Йемен към Саудитска Арабия – и това прави мрачен прочит.

„Видях 30 убити на място“

През февруари 2023 г. 14-годишен от региона Оромия в Етиопия, идентифициран в доклада на HRW като „Хамдия“, се опита да пресече Йемен -Саудитска граница в група от около 60 души.

Ужасът се разигра веднага след като преминаха на територията на Саудитска Арабия, когато бяха атакувани от гранична охрана, каза Хамдия пред HRW.

„Видях хора убити по начин, който никога не съм си представял“, каза Хамдия. „Видях 30 убити на място.“

В опит да избяга от повтарящата се стрелба, етиопският тийнейджър пропълзя под камък и по някое време заспа. „Усещах хора, които спят около мен. Осъзнах, че хората, които си мислех, че спят около мен, всъщност са мъртви тела. Събудих се и бях сама“, каза тя.

Подобно на Хамдия, много свидетели твърдяха, че са били застреляни с минохвъргачки или други експлозивни оръжия от саудитската гранична охрана.

„Мъртвите тела са там“

При един инцидент оцелял разказа, че е бил част от група от 170 души, които се опитали да пресекат границата, когато попаднали под обстрел. „Знам, че 90 души са били убити, защото някои се върнаха на това място, за да вземат мъртвите тела – те преброиха около 90 мъртви тела“, обясни той.

Друг интервюиран отиде до саудитската граница, за да вземе тялото на момиче от неговото село. „Тялото й беше струпано върху 20 тела“, каза той. „Наистина е невъзможно да се преброи броят им. Това е отвъд въображението. Хората отиват в различни групи ден след ден. Мъртвите тела са там.“

Въпреки че точният брой на мигрантите, убити при преминаване на границата, е невъзможно да се определи, докладът на HRW е съставен от интервюта с 42 етиопци или роднини на етиопци, които са се опитали да преминат границата. Правозащитната група също така анализира повече от 350 видеоклипа и снимки, публикувани в социалните медии или събрани от други източници в допълнение към сателитните изображения.

Събирането на данни от отдалечената гранична зона е възпрепятствано от липсата на международни механизми за наблюдение на ситуацията с човешките права в Йемен.

Преди едва две години Съветът по правата на човека на ООН гласува за разпускане на Групата на изтъкнатите експерти по Йемен (GEE), международен разследващ орган, след „неуморна лобистка кампания“ от Саудитска Арабия, според 2021 г. Изявление на HRW.

Решението не остави система за отчетност в най-бедната арабска нация в света, опустошена от гражданска война, която уби повече от 150 000 души. Освен това проваля гражданите на друг континент, които бягат от бедността и етническите конфликти.

„Саудизацията“ увеличава насочването към мигранти

Приблизително 750 000 етиопци живеят в момента в Саудитска Арабия според Международната организация по миграция ( МОМ). Приблизително 500 000 са влезли в страната нелегално, според МОМ, принуждавайки ги да се скрият от саудитските власти.

Богатото на петрол кралство в Персийския залив отдавна е магнит за обеднелите мигранти в региона, особено от Йемен, който споделя 1300- километър граница със Саудитска Арабия. Несаудитските граждани представляват повече от 30 процента от населението на кралството.

Но през 2017 г. Рияд приложи масивна политика на „саудизация“, насочена към намаляване на зависимостта му от работници мигранти. Това доведе до засилени полицейски репресии, задържания на нелегални мигранти и мащабни кампании за експулсиране.

Политиката на Рияд за „саудизация“ дойде, докато бушуваха битки в съседен Йемен и в Африканския рог, превръщайки мигрантите в пионки в регионалното напрежение.

Пионки в регионални конфликти

В Йемен гражданска война избухна през 2014 г., когато подкрепяните от Иран бунтовници хуси пометеха от северната си крепост и прогониха международно признатото правителство от столицата Сана. Водена от Саудитска Арабия коалиция се намеси през следващата година от името на правителството и с времето конфликтът се превърна в прокси война между Рияд и Техеран.

Възстановяването на връзките между Саудитска Арабия и Иран през април породи надежди за край на конфликтът. Но атаките на хутите се увеличиха през последните няколко седмици, което предизвика предупреждение от специалния пратеник на ООН за Йемен Ханс Грундберг за „публични заплахи за връщане към война“.

Отвъд Аденския залив избухна конфликт в Етиопия в северен Тиграй регион, между етиопските военни сили и тиграйските войски заедно със съюзническите оромо бойци. След мирното споразумение с Тиграян през ноември избухнаха боеве в района на Амхара заради усилията на етиопските военни да разпуснат милициите на Амхара, които се биеха с армията срещу бунтовниците на Тиграян, излагайки на показ влошените етнически отношения в страната.

Саудитска Арабия отдавна е дестинация за Етиопски мигранти, но след конфликтите в региона положението им стана отчайващо. През април 2020 г. бойците на хусите насилствено изгониха хиляди етиопски мигранти от северен Йемен, принуждавайки ги да преминат границата със Саудитска Арабия. Няколко десетки от тях бяха убити, а много оцелели изпратени в центрове за задържане на границата. Нарушенията в йеменските центрове за задържане са крайни, като правозащитните групи документират твърдения за изтезания и изнасилвания.

Последната ескалация на нарушенията по саудитско-йеменската граница изглежда „умишлена“ и „насочена“, според HRW.

„Докато Human Rights Watch вече документира убийства на мигранти на границата с Йемен и Саудитска Арабия от 2014 г. насам, документираните в този доклад убийства изглеждат като умишлена ескалация както на броя, така и на начина на целенасочени убийства“, отбелязва докладът.

„През последните години Саудитска Арабия инвестира сериозно в отклоняване на вниманието от ужасните си резултати в областта на човешките права у дома и в чужбина, харчейки милиарди долари, за да бъде домакин на големи развлекателни, културни и спортни събития“, се отбелязва в доклада.

По-малко от пет години след като саудитският журналист Джамал Хашоги беше разчленен в консулството на Саудитска Арабия в Истанбул, западните нации се затоплят към престолонаследника на кралството и де факто владетел Мохамед бин Салман, докато войната в Украйна отприщва тектонични геополитически промени, особено в енергийния сектор.

Констатациите от последния доклад подчертават необходимостта от международни призиви за отчетност, според Надя Хардман, автор на доклада на HRW.

„Загрижените правителства трябва публично да призоват Саудитска Арабия да прекрати всяка политика, независимо дали изрично или на практика, за насочване към мигранти с експлозивни оръжия и атаки от близко разстояние“, отбеляза Хардман. „Human Rights Watch призовава организаторите и участниците в големи международни събития, спонсорирани от правителството на Саудитска Арабия, да говорят публично по въпросите на правата или, когато основната цел е избелването на човешките права в Саудитска Арабия, да не участват.“

Тази статия е превод на оригинала на френски

Източник: france24.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР