Между 5 и 83% е поскъпването на храните, установиха проверките

...
Между 5 и 83% е поскъпването на храните, установиха проверките
Коментари Харесай

Тахов: Първият магазин от държавната верига „Магазини за хората“ ще бъде открит през септември

„ Между 5 и 83% е повишаването на храните, откриха инспекциите на Комисия за защита на конкуренцията, КЗП и Национална агенция за приходите. Това е далавера. От позиция на фермерските и земеделските артикули, които се продават в магазините, изрично декларирам, че няма какво да докара до това нарастване на храните. “

Това сподели министърът на земеделието и храните Георги Тахов в ефира на БТВ.

 

" Няма никакви стопански или индустриални предпоставки за нарастването на цените на храните ", безапелационен бе министърът на земеделието и храните Георги Тахов, който бе посетител в предаването " Защо, господин министър ".

Той съобщи, че всекидневно в Министерството на земеделието и храните (МЗХ) правят разбори от позиция на земеделските артикули в магазинната мрежа и няма никакви предпоставки за нарастване на цените.

Поскъпване до 80% при някои артикули, откриха инспекциите на Комисията за защита на конкуренцията, за отбрана на потребителите, както и приходната организация. Те обгръщат интервала от 3 юни до 17 юни.

Изводите – някои артикули се повишават от 5 до 83%. Регулаторите към този момент са поискали пояснения от 43 търговеца. От 50 търговски вериги се чака информация за активността им.

Тахов разяснява, че най-вероятно някой се възползва сега преди превалутирането да доближи някаква базисна цена.

„ Държавата с регулаторните органи наблюдават това да не се случи и няма съображение за това. Спекулата може да няма своята формулировка, само че има удостоверение за съществуването ѝ през картелни съглашение и безпричинно повдигане на цените “, добави той.

 

По думите на Тахов влизането ни в еврозоната е едно от най-значимите събития, които се случват на нашата страна.

Що се отнася до законопроекта за агрохранителната верига, земеделският министър напомни, че неговата цел е баланс сред разнообразни равнища на агрохранителната верига – производител, прекупвач/изкупвач и комерсиална верига. " Смятам, че ние го реализираме ", означи той.

По думите на Тахов в хода на публичното разискване се чуват както позитивни, по този начин и отрицателни отзиви. Той увери, че след приключването на процеса на 14 юли всички те ще бъдат взети под внимание и най-хубавото от тях ще се мултиплицира, тъй че законът да бъде в задоволително постоянен тип за неговото използване. " Твърдя, че в случай че този законопроект стане закон, ще има постоянен норматив, който регулаторните органи да употребяват, и всички консуматори ще го усетят ", съобщи аграрният министър.

Що се отнася до рецензиите към определянето на таван на надценките, заложено в законопроекта, Тахов уточни, че не е чул обосновани такива. Той напомни, че мярката за таван на надценките е краткотрайна - тя ще важи една година след приемането на законопроекта. Земеделският министър добави, че тавани на надценките има в доста страни от Европейския съюз (ЕС) като Румъния, Унгария, Хърватия, където тази мярка работи и реализира резултата си.

Според Тахов е " извънредно време да влезем в едни положителни регулативни ограничения и да ги прилагаме ". Той изрази вяра преди лятната почивка на депутатите законопроектът да влезе за гласоподаване в пленарната зала.

Тахов разяснява и основаването на държавните магазини.

„ Първият магазин от държавната верига „ Магазини за хората “ ще бъде открит през септември. Министерство на земеделието и храните би трябвало да създаде методика и да построи мрежа от магазини. Към момента работим в партньорство с Централен кооперативен съюз като там желанието е ние да използваме мрежата му. Това е доста постоянна конструкция, която има 600 магазина на територията на цялата страна и даже преносими, които да могат да доближават и до труднодостъпни региони “, разясни министърът на земеделието и храните.

 

Тахов напомни, че магазините ще се обитават в търговски обекти на Централния кооперативен съюз (ЦКС). " Това е доста постоянна конструкция и с така наречените мобилни магазини, които също има в структурата си – магазини на колела, можем да достигнем до труднодостъпни региони, където потребителите нямат достъп до артикули ", уточни аграрният министър.

По думите му се чака в магазините да има всички артикули от дребната потребителска кошница.

По тематиката за унищожената продукция министър Тахов съобщи, че тази пролет е несъпоставима по естествени бедствия на следените през последните 50 години. Той увери, че е основана стройна организация, всички инспекции са завърши, протоколите се обработват, само че от снимковия материал са открити доста площи, които не са в положително агротехническо положение и си проличава, че не е полагана грижата на добър собственик от позиция на действие на тези овощни градини.

 

" В момента вършим разбор и ще създадем повторни инспекции, с цел да може там, където в действителност не са полагани никакви старания, а се е разчитало единствено на директна дотация, да им бъде отказано ", уточни Тахов. По този метод бюджетът за всички останали ще бъде повишен.

Земеделският министър добави, че културата на обезпечаване на реколтата у нас е ниска. Той напомни, че тази година е пусната нова намеса, през която Държавен фонд " Земеделие " (ДФЗ) поема до 70 % от застрахователната награда. " Провокирахме интереса, само че незадоволително ", разяснява Тахов и изрази вяра застрахователната просвета да нарасне.

По тематиката за осъществени дейности по следствието на случай от компетенциите на Европейската прокуратура в постройката на Министерство на земеделието и храните по-рано този месец, Тахов съобщи, че от ведомството са оказали цялостно подпомагане. По думите му интервалът на инспекция касае много дълго време преди стъпването му в служба, като визира хора на оперативни, средномениджърски равнища, а по високите равнища няма забъркани такива. Разследването е обвързвано със подозрения за непозволени дейности на чиновници от дирекция " Морско дело и риболовство ".

По отношение на третия избор на съмнение към държавното управление Тахов дефинира претекстовете като " нелепи ". " При утвърдени конвергентни отчети към фискална политика, да твърдиш, че има неспазване на фискалната политика за мен е неуместно ", уточни той. Земеделският министър бе безапелационен, че кабинетът ще оцелее и този път.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР