Медицински център в Пловдив е изготвил 8000 протокола от прегледи

...
Медицински център в Пловдив е изготвил 8000 протокола от прегледи
Коментари Харесай

Медицински център източил 5 млн. лв. от помощи за инвалиди с фалшиви протоколи

Медицински център в Пловдив е изготвил 8000 протокола от прегледи на хора с увреждания, за които са изплатени 5 милиона лв. от здравната каса. Това заяви на брифинг наблюдаващият прокурор по делото Димитър Пехливанов. За схемата са арестувани 8 души – лекари, шефът и чиновници.

Прокуратурата е открила, че центърът не е правил друга активност с изключение на фиктивните прегледи. Замесените са си набавяли персоналните данни както на инвалиди, по този начин и на хора, които просто са имали някакви болежки. “През юли 2022 година са направени промени в наредбите, като въз основа на тях условието за приемане на помощни средства от деца с друга степен на неработоспособност постанова обзор от лекари ”, изясни районният прокурор Петър Петров. Регистрирано е сдружение, което е принципал на пловдивския център. Лекарите са изготвяли протоколи, с които откриват нуждата от помощни средства на нуждаещите се. После 2 компании на шефа са купували патерици, инвалидни колички и протези. Последният протокол за обзор е от 31 юли, а участниците в схемата са задържани на 28 август.

“В хода на следствието са осъществени 16 претърсвания. Иззети са огромен брой документи, които имат отношение към производството, 50 флашки, парична сума към 30 000 лева и 10 компютъра. Намерени са и електронните подписи на лекарите, с които са изготвяни протоколите ”, съобщи шефът на пловдивската полиция старши комисар Георги Чергов. Задържани са били четирима лекари и трима чиновници, а шефът, който е бил в чужбина по това време, е задържан при връщането му в България.

До разплитането на схемата се е стигнало след сигнал от РЗИ, че от този медицински център са постъпили хиляди протоколи, без там да се прави друга активност. Трима души от Пазарджик пък са получили позвъняване от инспекцията, с цел да кажат дали са удовлетворени от помощните си средства. Те обаче не знаели, че са им отпускани такива. Към момента са тествани 730 от документите, останалите над 7000 занапред ще се изследват.

“Има 27 души, които са умряли, а имат формирани протоколи, което е невероятно. Датата на гибелта на единия е 31 май, а протоколът за обзор е формиран на 9 юни, като в него е записано “мъж на забележима възраст, отговаряща на действителната, съответен, контактен, с ясни сърдечни тонове ”. Това е тежка корист ”, съобщи наблюдаващият прокурор.

Двама от лекарите са от Велико Търново, другите – от Пловдив. Те не смятали, че са направили нещо неправилно, въпреки да има случаи, в които даже не те са подписвали протоколите, а продавачите в магазина. Ако бъдат наказани, забърканите в схемата ги заплашват от 3 до 15 години затвор.

Източник: breaking.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР