Машината се завъртя: Йотова има 5 варианта за премиер, каква

...
Машината се завъртя: Йотова има 5 варианта за премиер, каква
Коментари Харесай

Машината се завъртя: Йотова има 5 варианта за премиер, каква е процедурата и кога идват изборите?


Машината се завъртя: Йотова има 5 разновидността за министър председател, каква е процедурата и по кое време идват изборите?

След оставката на Радев, Илияна Йотова встъпи в служба и задейства конституционната процедура.

С петима претенденти,

подготвени за премиерския пост, на ход е изборът на кабинет и насрочването на вота, който би трябвало да се лавира сред Великден и Цветница.
След невижданата оставка на Румен Радев и държавното управление,
България е изправена пред нов парламентарен ред. Илияна Йотова, която според главния закон към този момент встъпи в длъжността президент до края на мандата, завърши първия стадий от консултациите и разполага с петима претенденти за длъжностен министър председател, които публично одобриха поканата.

Оттук нататък машината на Конституцията се завърта по тъкмо избран график. Ето какво следва часове и дни след избора на Йотова.

Изборът на „ единствения “ и първият декрет

Въпреки че петима души са изразили подготвеност, Йотова би трябвало да уточни единствено един. Тя няма законов период, в който да разгласи решението си, само че политическата логичност диктува това да се случи до часове след края на консултациите.

Действие: Президентът издава първия декрет, с който назначава определения претендент за длъжностен министър-председател.

Следваща стъпка: Избраният министър председател получава мандат да сформира кабинет.

Срокът за „ листата с министри “

След като бъде назначен с декрет, служебният министър председател стартира подбора на своя екип.

Срокът: По Конституция (чл. 99, алинея 5) няма закрепен период за това какъв брой време министър председателят може да реди кабинета си, само че практиката на „ Дондуков “ 2 до момента е била към 7 дни.

Процедура: Премиерът показва на президента Йотова конструкция и състав на Министерския съвет.

Вторият „ смесен “ декрет и датата на изборите

Това е най-важният юридически акт в актуалната обстановка. След като одобри предлагането на премиера, Йотова би трябвало да издаде нов декрет.

Указът за кабинета: С него тя назначава служебното държавно управление.

Указът за изборите: Тук е разковничето – съгласно член 99, алинея 5 от Конституцията, с акта, с който се назначава служебното държавно управление, се насрочват и нови избори.
Срокът за вота:
Изборите би трябвало да се проведат в двумесечен период (точно 60 дни) от датата на сключване на указа. Ако президентът Илияна Йотова подпише документа на 1 февруари, изборите би трябвало да са в границите на идващите осем седмици.

Тук обаче календарът за 2026 година слага съществено предизвикателство пред ЦИК и президента. Тази година Цветница се пада на 5 април, а Великден е на 12 април. По закон и традиция избори не се насрочват по време на огромни християнски празници, с цел да не се пречи на правото на отмора и на пътуванията на жителите.

Това значи, че в случай че процедурата се движи по проект, най-вероятните дати за вота са 29 март (преди празниците) или вероятно 19 април (Томина неделя), стига това да се вписва в конституционния 60-дневен период от издаването на указа.

Специален абзац: Силата на президентския декрет

Указът на Илияна Йотова за назначение на длъжностен кабинет и насрочване на избори е неразделен. Тя не може да назначи държавно управление през днешния ден, а да дефинира датата на изборите след седмица. Този механизъм бе въведен с последните промени в Конституцията, с цел да се подсигурява, че страната няма да остане в „ безтегловност “ със служебна власт, без явен небосвод за нов парламент. Веднъж подписан, указът се обнародва неотложно в „ Държавен вестник “ и задейства хронограмата на ЦИК.

Клетва и начало на мандата

Веднага след обнародването на указа, служебното държавно управление поставя клетва пред Народното събрание (а не пред президента, както беше преди).

Парламентът не се разпуска: 51-вото Народно заседание продължава да работи до деня, в който новите депутати положат клетва.
Основна задача:
Единственият фокус на новия кабинет ще бъде провеждането на предварителните избори в границите на тези 60 дни.
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР