Марта Монева – Енчев е завършила право, кинознание и аудиовизуална

...
Марта Монева – Енчев е завършила право, кинознание и аудиовизуална
Коментари Харесай

Германия отдели 50 млрд. евро за свободните артисти

Марта Монева – Енчев е приключила право, кинознание и аудиовизуална журналистика в Германия. Организирала е интернационалните просветителни платформи и културни конгреси в България и Германия. Работила е във кино и културно-политически редакции на малките екрани ARTE и 3sat/ZDF.

В края на април взе участие във вторите избори за Общински съвет по просвета на Висбаден като самостоятелен претендент (първият сходен избор е извършен през 2018 година).

Гласуването се прави по пощата, а резултатите ще станат ясни по-късно - едвам когато управляващите на провинция Хесен разрешат на 70-имата преброители и наблюдаващи да се съберат на едно място и да огласят окончателното класиране.

От началото на 2020 година Марта Монева - Енчев работи с Фондация "Висбаден " по два дълготрайни плана за деца - "Четящите рицари " (ученици от 3-4 клас четат в старешки домове и детски градини) и "Zoom Wiesbaden " (в български вид - малчугани снимат света към себе си).

Знаете ли какви средства отделя Германия за оцеляване на културните институти в изискванията на световната рецесия, провокирана от пандемията?

Това е един въпрос, на който мъчно може да се отговори сега. Хората и институциите, определящи културната политика, работят на цялостни обороти, само че обстановката е напълно нова и размерът на загубите е необхватен. Театрите и останалите културни институции са затворени от средата на март и най-малко до края на август огромните събирания са анулирани. Общият размер на помощите ще е голям, само че какъв брой - никой към момента не може да предвижда. Схемите за систематизиране са общоприети - безплатни помощи, безлихвени и нисколихвени заеми.

Мерките обгръщат ли и артистите на свободна процедура?

Да, неотдавна държавното управление разгласи стратегия за свободните актьори и дребните културни институции. Обявената сума е до 50 милиарда евро. Познавам голям брой актьори на свободна процедура, до които тази помощ към момента не е стигнала или не дават отговор на условията и не могат да аплайват за нея. Кабаретната актриса Каталин Хюнерфелд, да вземем за пример, за последното тримесечие натрупа загуби от анулирани представления в размер на 30 000 евро. А помощта, която би могла да получи е неведнъж по-малка и ще стигне единствено за покриване на директните "производствени " разноски, само че не и за наем и осигуровки. За да оцелеят, тя и брачният партньор й - който е оператор на свободна процедура - ще би трябвало да прибягнат до обществени помощи. В това състояние са хиляди техни сътрудници. Друг образец – кино режисьор не може да кандидатства, тъй като брачната половинка му получава заплата и поради взаимното им данъчно облагане той не дава отговор на изискванията. Трябва да се има поради, че другите провинции подхождат друго и предлаганата помощ надалеч не е една и съща. Сумата от 50 милиарда евро може да звучи успокоително, само че тези пари надали ще доближат до всички, изпаднали в потребност.

Федералните и районните управляващи възнамеряват ли към този момент някаква по-специална културна политика след края на пандемията?

Опасявам се, че сега те са извънредно ангажирани с решаването на най-спешните проблеми, свързани с оцеляването на засегнатите в сектора, и към момента не гледат напред. Това, което в някаква степен е позитивно, въпреки и да не е непосредствено обвързвано с въпроса ви, е, че медиите получиха специфичен статут на (критични) инфраструктури, чиято работа би трябвало да се поддържа непременно - наред с лечебни заведения, полиция и съдилища. Журналистите могат да употребяват специфичните звена за гледане на деца, с цел да продължат да вървят на работа.

Много ли са културните институции в Германия, които излъчват постановки и концерти онлайн? Как са уредени там авторските права на онлайн излъчванията?

Дa. Все по-голям става броят на постановките и концертите, които се популяризират гратис посредством интернет. Някои от тях са съпроводени със специфични благодарности за хората, водещи битка против ковид на първа линия. За спазването на авторските права в музикалния отрасъл извънредно прецизно следи организацията ГЕМА, която сега също подкрепя членовете си по разнообразни способи - както с предплатени изплащания на доходи от бъдещи участия и излъчени записи, по този начин и с еднократни помощи за посрещане на всекидневни потребности.

В момента снимат ли се филми в Германия?

Освен анимационни филми, други продукции не се снимат. Режисьорът документалист Анатолий Скачков от Франкфурт, да вземем за пример, довършва монтажа на филм, сниман преди пандемията. Но поради изключителните ограничения в цяла Европа, плануваното озвучаване в Будапеща се провали.

По принцип какво е съотношението сред задграничните и немските кинопродукции ?

През 2019 година в Германия бяха прожектирани и излъчени общо 692 нови игрални и документални кино лентата. В игралното кино 179 кино лентата са напълно немски плюс 86 копродукции. Данъчни облекчения няма, без значение от това дали продукцията е локална, интернационална или 100 % задгранична (американска, да речем).

Как се финансират културните институти в естествени условия?

Всяка провинция има свое законодателство, по силата на което разпределя средствата. За 2020 година провинция Хесен разполага с общ бюджет от 29 милиарда евро. Специално за Министерството на науката и изкуствата са планувани 3 милиарда, от които 260 млн. евро - единствено за изкуство и просвета. По-голямата част от останалите средства отиват за финансиране на висшето обучение.

Съществува и още едно перо. От бюджета на провинцията за високо строителство (общо 200 млн. евро за 2020 г.), 19 милиона са планувани за разноски в региона на изкуствата и културата. Така, по данни на Министерството на финансите на Хесен, в случай че всичко беше обикновено, през 2020 година за просвета трябваше да бъдат изхарчени към 0.7% от целия бюджет на провинцията.

Интересното тук е, че съществува необикновен тип дуализъм. В провинцията Хесен най-голямата част от бюджета принадлежи на Министерството на културата, което финансира началното и междинното обучение. Следващото по мярка перо е за Министерството на науката и изкуството, което финансира висшите учебни заведения - преди всичко, а на второ - изкуството.

Културните институти обаче не се финансират единствено от бюджета на провинцията. По данни на федералните и районните статистически организации, общините вземат участие с максимален дял във финансирането на културата - с 45 %. На второ място са провинциите – с 40%, а на трето е федералното държавно управление - с 15 %. Частни спонсори също поддържат обособени планове. Има и голям брой частни културни институти, които разчитат напълно на частно финансиране.

В края на април, участвахте в изборите за културния общински съвет във Висбаден като самостоятелен претендент. Обявихте се за повече часове по музика в учебно заведение. Това не е ли въпрос, който се взема решение на равнище министерство?

В Хесен този въпрос се взема решение от Министерството на културата. Проблемът, за който сигнализирам, е, че не доближават музикални педагози. Поради тази причина децата в редица учебни заведения нямат безусловно никакви занимания по музика, колкото и необикновено да звучи това. Подобен проблем съществува и с предметите по изкуства (рисуване - бел. ред.), които наред с езиковото образование се радват на специфичното ми внимание. Разбира се, че има родители, които задоволяват музикалните и езиковите ползи на децата си с частни уроци, само че не всички са в положение да си го разрешат. Това даде начален подтик на моята доброволческа работа, в която се обръщам освен към деца, само че и към заинтригувани педагози по музика и изобразяване, работещи отвън учебните заведения. Част от активността на Фондация „ Висбаден” също е ориентирана в тази област.

Разговора води Теодора Георгиева
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР