Марина Димова от ЕГ Христо Ботев в Кърджали смята, че

...
Марина Димова от ЕГ Христо Ботев в Кърджали смята, че
Коментари Харесай

Учителка по философия: Предметът „Добродетели и религии“ ще създаде разделение

Марина Димова от ЕГ " Христо Ботев " в Кърджали счита, че разделянето на учениците съгласно религиозната принадлежност е извънредно противоречив метод
Предлаганият нов образователен предмет за наложително образование „ Добродетели и религии " ще бъде по-скоро спорен, счита Марина Димова, учител по философия и гражданско обучение в Езиковата гимназия „ Христо Ботев " в Кърджали.

" На пръв взор предлаганата стратегия наподобява грамотно написана, с инфографики и с аргументи за въвеждане, насочена на първо място към възпитанието на всемирен полезности като добрина, съчувствие и почитание към другите, тематики, които по този начин или другояче сега участват, имат място в образованието ни ", декларира учителката.

Според нея обаче при по-задълбочен разбор на програмата се виждат съществени учредения за паника. Особено притеснително е плануваното делене на учениците съгласно религиозната им принадлежност. „ Направи ми усещане, че в програмата се планува друго наличие за християнските и мюсюлманските деца. Това е извънредно противоречив метод ", безапелационна е тя.

Педагогът изяснява, че на процедура това би въвело разделяне в класната стая и би основало предпоставки за изолираност или друг взор към религиозните тематики. „ Вместо да сплотява, подобен предмет по-скоро може несъзнателно да задълбочи раздялите, изключително в региони като нашия, където популацията е най-вече смесено ", показва паника Димова.

Опитната учителка акцентира, че още един сериозен проблем е подготовката на преподавателите. Тя счита, че ще е нужно повече време от плануваното от министерството, с цел да се обучат началните учители, преди да могат решително да застанат пред децата и да преподават комплицираната материя.

„ По-скоро не чакам това изобретение да бъде работещо или дейно във типа, в който ни бива предлагано. Макар тематиките за образование в добродетели да са значими, методът, по който смята министерството да бъде осъществен, е някак си прекомерно спорен ", счита Димова.

Сериозно предизвикателство, съгласно нея, ще бъде и усвояването на нереалните понятия от страна на учениците. „ Категорична съм в това ", споделя тя.

Учителката слага под въпрос и разпределението на финансовия запас, който ще бъде вложен за правенето на учебниците от I до XII клас. „ Не съм уверена, че би трябвало да отиде тъкмо в тази част на образованието ", разяснява тя.

Друг проблем, който би се появил съгласно Димова, е дефицит на класни стаи и материална база, защото ще се постанова разделянето на класовете на групи.

Преподавателката отбелязва също, че в програмата липсват други религии, изповядвани от немалка част от живеещите в страната ни. Освен това й се коства, че липсва и светският метод към етиката.

„ Вместо да се възпитават универсални полезности, по-скоро добродетелите ще бъдат обсъждани в доста стеснен набожен подтекст, което не ми кореспондира с концепцията за светско обучение ", позволява Димова.

Тя напомня, че и сега има както неделни, по този начин и духовни учебни заведения в района, където родителите, които желаят да вкарат децата си във вярата, могат да ги запишат. „ Така че не ми се коства, че учебното заведение би трябвало да бъде припознато по някакъв метод и да бъде въвеждан този предмет в учебно заведение ", приключва Марина Димова.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР