Маргарита Стоянова Младенова e родена на 25 април 1947 г.

...
Маргарита Стоянова Младенова e родена на 25 април 1947 г.
Коментари Харесай

Проф. Младенова по Дарик: Съществуват съхранени артистични духове и те няма да се претопят, няма да изчезнат

Маргарита Стоянова Младенова e родена на 25 април 1947 година в Свищов. Тя е режисьор, възпитател. Следва органична химия във ВХТИ в София. Завършва постановка за трагичен спектакъл при проф. Ф. Филипов във ВИТИЗ „ Кр. Сарафов ” (1972). Дебютира с „ Малко е да си добър ” – по „ Масовик ” – В. Розов в държавна такса – Силистра (1972). Работи в държавна такса – Силистра, държавна такса – Русе, Държавен язвителен спектакъл, Театър „ София ”, живописен съветник на държавна такса – Сливен, основателка (съвместно с Иван Добчев) и шеф на Камерен студиен спектакъл „ Сфумато ” (по-късно ТР „ Сфумато ”). Асистент (1975-88), професор (1991) в НАТФИЗ „ Кр. Сарафов ”. Води (съвместно с Ив. Добчев) пробен клас за актьорско майсторство по различна стратегия на образование (1991-95) и клас по постановка за трагичен спектакъл (1995) в НАТФИЗ.

Заедно с Иван Добчев основаватсвоя театър-лаборатория – Театралнаработилница „ Сфумато ” (1988), в която работят взаимно и до през днешния ден. Създала е над 150 постановки за трагичен спектакъл, телевизия и опера по текстове на български, съветски и западноевропейски класици.

„ Грети е извънредно взискателна, всякога тя изисква някаква прекаленост на наличието и необратимост. Търси особена сила, която не постоянно се получава и това от време на време я изнервя. Често след зрелище тя споделя, „ Днес за какво по този начин? Не сте полудели, не сте самураи! ”, някакви такива симпатични неща ”, споделя за нея Христо Петков.

„ Грети работи с необикновено доверие към актьорите, прави те съавтор на спектакъла. Има невероятна воля, самообладание и продуктивност, може да седи в театъра по дванадесет часа, в случай че би трябвало и повече ”, споделя Албена Георгиева.

„ При нея всичко става ненадейно. Без ангажименти за срещи, кафе и кабинетни заприказва. Вероятно проиграва партията покер сама със себе си. И по този начин - хвърли картата и отмина, съвсем тичайки. По-забързан режисьор от нея не съм срещал. Тя е тук и в това време някъде другаде... “, добавя Атанас Атанасов.

„ Малък сезон ” е годишен фестивал за най-младите от всички изкуства, който към този момент трето десетилетие всяко лято отваря порти за истински креативен акции, основани от младежи с хрумвания, приведени в деяние все пак – макар кризите; конюнктурите на пазара; цензурата на пийпълметриите; неприятно скриваното пренебрежение на мощните на деня към мястото на актьора в обществото и към артистизма като другата истина за индивида в нашия прекомерно прагматичен свят.

„ Войната и мирът “ е тематиката на тазгодишното фестивално издание. Днес повече от всеки път да правиш просвета значи да си насрещен; да водиш борба за смисъл против инерциите, неналичието на небосвод, демоните на страха, ожесточението, експанзията и омразата. Културата като духовна съпротива. Заговор в името на положителното.

„ Малък сезон “ е единствен измежду сродните фестивали, който дава условия всички декларирани планове да бъдат показани и селекционира събития за Големия сезон по време на фестивала – един необичаен и сложен жест към спонтанната креативност. Работещ модел за поощряване и поддръжка на най-младите.

Ще бъдат номинирани до пет събития с опция за включване в програмата на сезон 2023 – 2024 година на ТР „ Сфумато “.

Въпреки финансовите усложнения „ Малък сезон “ и тази година ще резервира безсребрения принцип на „ вход свободен “ за всички фенове.

Право на присъединяване имат експерти и студенти след втори курс на ВУЗ-овете по изкуство на възраст до 35 години.

" Сфумато или лабораторията сега е повече лаборатория, в сравнение с беше преди няколко години. По време на Ковид пандемията, изпаднахме в една рецесия, само че в този момент популярност Богу, с помощта и поддръжката на едни кръгове млада аудитория, Сфумато се завръща към същинското си предназначение- вперспектива и с международнипроекти ", показа проф. Маргарита Младенова в предаването " Посока просвета " по Дарик радио.

" Голямото предизвикателств пред театъра през днешния ден, е голямата опасност да се превърнев една от промишленостите за развлечение и опозицията на същинския спектакъл по отношение на тази опасност, да се превърнем просто в занаятчии. Едната наклонност е да се завърне театъра към огромните бази, към огромните текстове и на наш сценичен език, да реализираме огромния резултат. Другата и отрицателна вероятност, е театърътда се нагажда към някакъв второстепенен, фешън все още език, в който посланието поради какво е всичко, някак си не е наложително да участва. Криза на наличията към този момент настъпи,но рецесия на формата в никакъв случай няма да настъпи. Съществуват съхранени артистични духове и те няма да се претопят, няма да изчезнат ", безапелационна е проф. Младенова.

" Ние развратихме публиката и върнаме обратно цялото развиване на българския спектакъл. Не може в 21-ви век да губим памет за това да оставяме публиката си обепаметена от подтекста и объркана от всичко ", съобщи тя.

" Що се касае до политкоректността, там има също някакво клатушкане. Хващаме и пускаме през интервали. Истината за индивида не може да се изравнява с истината за групата, за неговия цвят на кожата и когато става дума за литература, изкуства, кино, би трябвалои мярката на нейното наличие да е тази - тя да е сходството сред тези неща. Тези хора са на първо място хора и по-късно са част от еди кояси общественост. Търси се под вола теле и има едни обществени комплекси, които желаят да бъдат задоволени по този метод – посредством нови правила. Това, което връхлита изкуствата, по отношение на тази политкоректност не е проблем на изкуствата. То е проблем, подбуден от други елементи на живота ", безапелационна е тя.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР