Малцина знаят, че водачът на листата на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА в

...
Малцина знаят, че водачът на листата на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА в
Коментари Харесай

Промяна в данъчната политика ще стопи неравенствата

Малцина знаят, че лидерът на листата на " БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА " в Смолян доктор Лидия Чорбанова, д.м. е в основата на настоящата към този момент години стратегия " Опазване на майчиното и детско здраве ". Полагането на нужните грижи за здравето на възрастните хора е една от идеите й.
Родена е през 1972 година в града на Васил Левски - Карлово. Възпитаничка е на Медицинския институт в Пловдив. Бакалавър е по политология и държавна администрация от факултета " Правни, стопански и политически науки " на National and Kapodistrian University of Athens в Атина, Гърция. Има магистърски степени по " Обществено здраве и здравен мениджмънт " в МУ в София и по " Юридическо прогнозиране и оценка на въздействието на регулациите ", както и докторска степен по обществена медицина и организация на опазването на здравето и фармацията в Медицинския университет в София, в региона на демографските политики в опазването на здравето и майчиното и детско здраве.
Има специализации по " Международни връзки и европейски науки " и по " Регионалната политика на Европейски Съюз и процеса на разширение в Централна и Източна Европа " в Атина, Гърция.
Била e консултант на министъра на опазването на здравето с сектор основаване на Национална стратегия за " Опазване на майчиното и детско здраве " и демографските политики в опазването на здравето.
Експерт към непрекъснатата комисия по опазване на здравето и обществена политика към Столичния общински съвет, както и шеф на политическия кабинет на министъра на опазването на здравето в две държавни управления и зам.-министър на опазването на здравето в две държавни управления. Била е лидер на листа в Хасковски и в Пазарджишки МИР.

- Д-р Чорбанова, лидер на листа сте в Смолянска област. От какво най-вече се нуждаят хората там и какви задания Ви слагат при срещите си с Вас?
- Социално-икономическите неравенства у нас в никакъв случай до момента не са били толкоз огромни. България е страната в Европейски Съюз с най-сериозни равнища на беднотия, а в обществото ни е насадено голямо разделяне. Това е най-голямата болежка на левите хора у нас.
Във всяка сфера съществуват големи и от ден на ден задълбочаващи се неравенства – в здравината, обществената система, та дори и в достъпа до правораздаване. Затова обединяването на политически сили в лявото пространство бе исторически неизбежно. То се реализира към една социално-икономическа тактика за развиване на страната ни и сложи на напред във времето въпросите, които касаят всекидневието на българските жители. Поставя на напред във времето и решенията, които би трябвало да бъдат взети, с цел да се усъвършенства животът на хората.
Преодоляването на неравенствата, възобновяване на справедливостта в страната и подобряването на живота на хората са дилемите, които жителите на Смолян и района слагат пред нас ежедневно, на всяка наша среща.
- Как да бъдат преодолени тези неравенства?
- Заличаването им стартира със обективна данъчна политика, която би трябвало да облекчи тежестта на хората с ниски приходи и да попречи на богатите компании и хора да укриват своите отговорности към обществото.
Ще се борим за данъчна правдивост със подмяна на плоския налог с прогресивно подоходно облагане още от 2025 година и въвеждане на необлагаем най-малко в размер на прага на беднотия. Така и част от данъка върху приходите на физическите лица и на корпоративния налог ще отидат в интерес на общините като стъпка към финансова децентрализация.
- Според Национален статистически институт заплатите в Смолянско са едни от най-ниските в страната, по-ниски даже от Видинско и Монтанско. Според Вас по какъв начин може това да се промени?
- Да, Смолян застава отпред на отрицателната ранглиста и това е доста обезпокоително, тъй като ниските приходи значат неприятни обществени условия, липса на достъп до опазване на здравето, усложнен достъп до обучение. Тези трендове не са от през вчерашния ден, само че са неглижирани от властимащите досега.
Ако бъда определена за народен представител от 22 МИР-Смолян, ще предложа райони като нашия, погранични и мъчно налични, да бъдат развивани и подпомагани предпочитано.
- Как?  
- Трябва да се привлекат наши и непознати вложители посредством стратегически планове, характерни за тази част на страната и за Родопите. Местната стопанска система може да бъде подкрепена с вложения в инфраструктурата и обществени предприятия в подбрани стратегически посоки. Например в земеделието - поддръжка за фамилните ферми посредством основаване на национална стратегия " Семейно стопанство ", която ще дава земя и средства на семейства за произвеждане на зеленчуци, обичайни култури, билки, мед, плодове, мляко и месо. Приоритетно финансиране на зеленчукопроизводството, овощарството, отглеждането на животни и на биоземеделието.
- От години в региона няма денонощна аптека. С какво Вие бихте помогнали най-накрая да бъде разкрита такава?
- Липсата на денонощни аптеки затруднява живота на хората неимоверно, а сложният достъп до медикаменти е сериозна спънка пред достъпа до опазване на здравето въобще. Местната власт неглижира потребностите на хората в района. Една от ограниченията, които ще предложа, е целево подкрепяне от страната за откриване на аптеки в непривлекателни региони. Публично-частното партньорство за даване на фармацевтични услуги в обитаемоте места със усложнен достъп до медикаменти е също един от методите за справяне с казуса. А там, където липсват денонощни аптеки, общината би могла да субсидира осъществяването на тази активност. За нас в коалиция " БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА " разкриването на аптеки там, където няма, и обезпечаване на денонощна фармацевтична услуга е първостепенна задача.
- Как може да бъде овладян дефицитът на медицински фрагменти в региона?
- Недостигът на здравни фрагменти е една от пречките за качествено опазване на здравето. Възнагражденията, изискванията и мястото на здравните фрагменти в нашето общество от години е омаловажавано. Има медицински сестри, които работят на три и даже повече работни места, с цел да подсигурят прехрана за фамилиите си. Интересът към специалностите на експертите по здравни грижи спада. Кадрите застаряват, а постъпването на нови не е с нужните темпове. Решението е абсолютно повишение на приходите на медицинските сестри и други здравни експерти, възстановяване на изискванията на труд, безплатна грижа на страната за квалификацията им през целия им трудов път. В 51-вото Народно събрание ще предложим законодателни начинания, които да подсигуряват равнене на възнагражденията на здравните експерти в дребните обитаеми места с тези от огромните градове. Създаването на фонд, който да въплъщава грижата на страната за тях и посредством който могат да се подобрят приходите им, е изцяло вероятен, а и пари за това има. Необходим е единствено ангажимент и държавническо мислене, а ние в обединението притежаваме тези качества.
- Кои са първите три неща, които ще извършите като народен представител?
- Ще работя за обезпечен достъп до качествена първична и извънболнична помощ на всеки нуждаещ се посредством основаване амбулатории и консултативни медико-социални звена за профилактична активност, изключително нужни в район като Смолян. За основаване на условия за откриване на аптеки, където е нужно в района, както и за основаване на условия за полагане на нужните грижи за здравето на възрастните хора. За мен това е идея! За възстановяване на майчиното и детско здраве в района освен посредством програмата за майчино и детско здраве, в чието основаване съм взела участие, а и посредством широкомащабен скрининг на обществено значими болести, който ще избави доста младежи. Това ще бъдат първите ми задания в 51-вото Народно заседание. Имам подготвеност да внеса нужните законодателни ограничения.
- Какъв тип здравна грижа не доближава на хората от региона?
- В доста от обитаемоте места в региона с 800 до 1500 поданици липсва дори първична здравна грижа. За незабавна или долекарска помощ да не приказваме. Това значи, че доста хора в района на Смолян са лишени от достъп до опазване на здравето.
Разкриването на амбулатории за долекарска помощ там, където е нужно, е бързото решение и първа крачка към възобновяване на правото на всеки български жител да получава здравна грижа постоянно, когато има потребност от такава.
Като зам.-министър на опазването на здравето имах опцията да основа и условия за създаване на медико-социални амбулатории в труднодостъпните региони в страната. С плана, който подготвихме в Министерство на здравеопазването, подсигурихме и нужния запас освен за построяването на амбулаториите, само че и за обезпечаването им със здравни фрагменти. Ако стана депутат, представляващ 22 МИР- Смолян, ще положа всички старания построяването на по този начин нужните здравни амбулатории в Родопите да стане час по-скоро.
- Кои са целите на Българска социалистическа партия в бранша на опазването на здравето?
- Здравната система би трябвало да излезе от модела, в който здравето е стока, лечебните заведения са търговци, а пациентите - консуматори. В центъра на системата на опазване на здравето би трябвало да сложим още веднъж здравия човек. Здравето на българската нацията би трябвало да бъде опазвано.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР