Малко над 3 427 000 обаждания са приети на спешния

...
Малко над 3 427 000 обаждания са приети на спешния
Коментари Харесай

Европейски ден на телефон 112: Близо 3,5 милиона спешни обаждания са през 2024 г.

Малко над 3 427 000 позвънявания са признати на незабавния телефон 112 за предходната година или с близо 9 % повече от 2023 година Данните идват в Европейския ден на телефон 112. Най-много са предадените сигнали към полицията, следвани от незабавна помощ и пожарната. Близо 10 на 100 от сигналите са в рубрика други, където попадат разнообразни служби и ведомства. За предходната година нерегламентираните повиквания са 40%, като се следи спад от 20 на 100 спрямо 2023 година



Да останеш спокоен, когато насреща чуваш паникьосан глас и за секунди да взимаш решения, които от време на време може да костват или да спасят човешки живот.

Денис Халил, областен център 112 - Кърджали: " Преживяваме тези случаи, някои от които даже дълго време откакто приключим дежурствата си ни остават в съзнанието. "

Тотка Дряновска, ст. специалист координатор в областен център на 112 - Русе: " Човек би трябвало да е виновен, предвидлив, доста бързо да преценя и да пресява информацията, да подготвя жителя от другата страна, да го успокои, с цел да може да ни даде съответна информация, точният адрес. "

Денис Халил, областен център на 112 - Кърджали: " Колкото и да ни се преповтарят някои случаи, в никакъв случай няма един и същи случаи, който одобряваме, в никакъв случай няма едно и също позвъняване. "



Най-натовареният център от системата на 112 е софийският. За 12-часова промяна един оператор приема приблизително по 119 позвънявания:

- " Имаме потребност от спомагателна кола за спешна помощ на произшествието, което сътрудниците от пожарната са посетили. Бих желал също по този начин и от полицията да създадат едно разединение на региона, с цел да може да се свърши по-бързо работата. "



фотография: БТА/Архив

Юлиан Колев, основен специалист координатор в областен център 112 - София: " Сложността се състои в това да се усети точния миг, да се получи точната информация, да се знае по какъв начин да се реагира, тъй като, когато се получава случай не се знае тъкмо какво се случва на място, по тази причина чакаме някой или очевидец или първата пристигнала незабавна работа да каже какво се случва, от какво има спомагателна потребност. "

Има нарастване на сигналите на e-call позвъняванията.

Марина Велинова, шеф на Национална система 112: " Доста нови коли към този момент влезнаха в България с такова e-call устройство и когато стане злополука, e-call устройството се включва и подава данни към 112 с марка, модел, цвят, гориво на автомобила, посока на придвижване и тъкмо местонахождение, където се намира. "



фотоси: Българска телеграфна агенция и Министерство на вътрешните работи

А поради злоупотреби от незабавния телефон поучават:

" Нека търсят 112, когато в действителност има потребност, когато има опасност за техния живот, здраве, сигурност и надлежно имуществото им ", сподели Марина Велинова, шеф на Национална система 112.

Защото в противоположен случай някой някъде може да загуби живота си поради едно подправено позвъняване.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР