Над 234 млн. лева отиват за спешни ремонти на летище Граф Игнатиево
Малко над 234 300 000 лв. без Данък добавена стойност костват 4 незабавни контракта за строително-монтажни работи на летище " Граф Игнатиево ".
Това е посочено в отговор на министъра на защитата Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев, оповестява БНР.
През октомври предходната година Министерството на защитата е поканило компаниите.
А за първи път от оповестяването на първата строителна площадка през 2022 година, обществено показва и кои са те.
Фирми като " ГБС - Инфраструктурно строителство ", " Главболгарстрой ", " Джи Пи Груп " АД са били определени за работа по плановете. За работа по всеки един от четирите обекта компаниите имат към година. Най-много средства са заделени за работата по 16-те укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища – близо 108 430 000 лв..
В цената на три от договорите са били заложени 10 % непредвидени разноски. Фирмите са били определени на въз основа на избрания аршин " стопански най-изгодната оферта ". Решението за наваксването на " известно забавяне в цялостната подготовка “ на летището е било взето през октомври 2024 година.
Министерството е избрало компаниите по изключение от Закона за публични поръчки поради националната сигурност. От отговора на министъра не излиза наяве дали 234 300 000 лв. са обособени от дадената преди години сума от 300 милиона лв. за работа в " Граф Игнатиево ".
Предшествениците на министър Атанас Запрянов трябваше да се оправят с банкрути на компании по плана при 100 % дадени предплатено суми. Самият Запрянов е подчертавал, че забавянето в строителството на военното летище би довело до финансови разноски за предпазване на Ф-16 отвън България. Първите два Ф-16 се чакат в края на март и през април, а останалите от първите 8 - в края на септември.

