10 интересни факта за Мерцедес-Бенц. Сигурно знаете за 5 от тях макс
Малко автомобилни марки са толкоз емблематични, колкото Mercedes-Benz. В емблема се превръщате единствено в случай че постигнете някои в действителност впечатляващи достижения през живота си. От мотото на марката до нейното име – на всички места в нейната история има скрити забавни обстоятелства. Карл Бенц е изобретил „ първия “ автомобил, само че знаете ли, че Готлиб Даймлер е изобретил първия мотоциклет? Или че най-известният сребрист цвят на марката е пристигнал просто от опита да се спести тегло по време на съревнование?
Искахме да съставим лист с някои от по-малко известните обстоятелства за Mercedes, които ще ви накарат да звучите като талант на идващото ви вървене на „ Cars and Coffee “ или “Concours D’elegance ”. Сега, идващия път, когато диалогът стане отегчителен, можете да споменете някои същински автомобилни находки, събрани от carbuzz.
Карл Бенц получава първата шофьорска брошура
Току-що изобретил първия автомобил, Карл Бенц навлиза в революционна територия, за която никой не знае нищо. Това новоизмислено самоуправляващо се возило не наподобява на нищо, което някой в миналото е виждал. И което е по-важно, никой не знае по какъв начин да го контролира. Жалбите за шума и миризмата на транспортното средство заваляват и скоро неговият патентован Motorwagen е неразрешен за придвижване по улиците на Манхайм със заповед на кмета.
За благополучие държавните управляващи схващат практическите последствия от сходно устройство и нуждата Бенц да го тества. Така през 1888 година той получава първата шофьорска брошура от районното ръководство на Манхайм във Великото херцогство Баден. Така е можел тества автомобила по улиците на града и покрайнините, макар че носи отговорност за всички породени вреди.
Мислите ли, че е имал застраховка? А винетка?
Патентованият Motorwagen е „ откраднат “
Добре, в случай че кажем, че автомобилът е бил „ откраднат “, това евентуално е леко разкрасяване на историята. Автомобилът е бил лишен от Карл Бенц без негово познание. Просто това е направила брачната половинка му Берта Бенц. Карл може и да има всички заслуги за изобретяването на „ Моторваген “. както се споделя, зад всеки популярен мъж стои една велика жена. Без Берта „ Моторваген “ най-вероятно в никакъв случай нямаше да бъде основан.
Нейната зестра обезпечава финансовата поддръжка, нужна на Карл, с цел да продължи работата си. Поради законите по това време тя не може да си приписва никакви заслуги. Това обаче нямало да ѝ попречи да употребява финансираното от нея откритие. Една заран през 1888 година Карл се разсънва с записка до главата си. В нея пишело, че брачната половинка е взела моторизираната каручка и двете им деца, с цел да посети майка си на 50 км разстояние.
По време на пътуването тя стопира за гориво и прави голям брой поправки. Така поддържа бенца в придвижване и го връща незасегнат няколко дни по-късно.
Това е първото пътешестване с автомобил, което някой в миналото е предприемал
Като се има поради от какъв брой време съществуват колите с вътрешно горене, ние одобряваме доста от техните характерности за даденост. Един от най-важните и отличителни детайли на дизайна са солидните решетки. Те украсяват предната част, и всичко това произлиза от радиатора, който Вилхелм Майбах създава през 1900 година
Намирането на способи за изстудяване на мотора е от решаващо значение за ранното развиване на мощността. Майбах се заема да сътвори тръбния нагревател през 1897 година Това оказва помощ доста, само че той знае, че може да бъде усъвършенствано. Така се стига до дизайна на радиатора вид „ пчелна пита “, който дебютира на предната част на Mercedes 35 PS през 1900 година
Това провокира гражданска война в автомобилния дизайн, защото съперниците се втурват да го копират. С по-нататъшното си развиване Mercedes и други компании осъзнават, че тази област може да бъде основа за външния тип на автомобила. По този метод отварят вратата за напълно нови естетически благоприятни условия.
ABS дебютира за първи път при S-класата
Следващия път, когато шофирате в хлъзгави условия и спирачките ви не блокират, когато наближите кръстовище, можете да благодарите на Mercedes. От десетилетия антиблокиращите спирачки са общоприета част от колите. Били са нужни години работа и сливане на напъните на две немски компании, с цел да се появи технологията в автомобил.
Първият патент на Mercedes за противопоставяне на блокирането на спирачките е от далечната 1953 година Все отново едвам когато стартират да си сътрудничат с Teldix (която по-късно става Bosch). компанията съумява да показа първата антиблокираща система през 1970 година Тя употребява аналогови и електронни съставни елементи.
Системата работи добре и скоро съперниците се надпреварват да предложат нещо сходно, само че Mercedes прави още една стъпка напред, преди да я пусне на пазара. Използвайки компютърна микроелектроника и доусъвършенствайки я, тя най-сетне дебютира в S-класата W116 през 1978 година, като порази потребителите и промени колите вечно.
Първият автомобил, създаден взаимно от Mercedes и AMG, е C36 AMG от 1993 година
С времето AMG се трансформира в синоним на Mercedes. Тунинг компанията е трябвало да си проправи път, с цел да стигне до този почетен статус. AMG стартира като външна компания, тунинговайки артикули на Mercedes и изграждайки вълнуваща известност. През 1990 година двете компании подписват контракт за съдействие и първият плод на това партньорство е C63 AMG от 1993 година
Базиран на C 280, моторът е модернизиран от 2,8-литровия редови шестцилиндров мотор до 3,2. Той досега се употребява в E320, само че е повишен още повече до 3,6, създавайки 268 к.с. и 384 Нм въртящ миг.
Много други елементи идват от други Mercedes, като да вземем за пример предните спирачки от SL600. Всмукателната система е от E320 и четиристепенната автоматизирана скоростна кутия от E420. Максималната скорост е електронно лимитирана на 250 км/ч. АВтомобилът получава всевъзможни естетически промени, с цел да се подсигурява, че шофирането ще бъде неповторимо. Може би не е толкоз емблематичен, колкото 190E, само че е сигнал за ярко бъдеще и за двете компании.
SLS AMG е първият автомобил, създаден от нулата от Mercedes-AMG
Тъй като C63 беше първият автомобил, основан взаимно от Mercedes и AMG. SLS беше 100% същински AMG, и то какъв. Безвъзмездно заимствайки и отдавайки респект на своя предходник 300 SL, SLS беше опцията на AMG да покаже какво може да направи, когато се откъсне от строгия надзор на компанията майка.
Произвеждан от 2010 до 2015 година, той разполага с поръчков 6,2-литров V8 с атмосферно пълнене. Двигателят създава 563 к.с. и 649 Нм въртящ миг. Той изпраща цялата тази мощ посредством 7-степенна DCT към задните колела. Успява да реализира спринт от 0 до 96 км в час за 3,7 секунди по пътя си към оптималната скорост от 320 км в час.
Купето беше единствено началото, защото скоро по-късно последваха роудстър и Black Series. Те всякога увеличаваха вълнението и продуктивността. Дизайнът на SLS беше голям триумф, който може да се види и през днешния ден при продуктите на Mercedes-AMG.
Mercedes A-класа оказа помощ за известността на „ лосовия тест “
През 1997 година едно малко шведско списание, наречено Teknikens Värld, взема решение да подложи чисто новия Mercedes A-класа на своя неповторим тест. Измисленият от списанието тест „ Moose Test “ имаше за цел да ревизира по какъв начин автомобилът се оправя със заобикалянето на обект при висока скорост. През годините доста коли са прекосявали и са се проваляли на този тест. Обаче никой не е успявал да се провали толкоз, колкото първото потомство на Mercedes А класа.
Резултатите от теста бяха оповестени в целия свят и провокираха отвращение. Реакциите бяха толкоз жестоки, че мениджърите се събраха в заседателните зали и в продължение на месец разработваха решения. В последна сметка се стига до изтеглянето на всички модели и оборудването им с по-твърди стабилизатори, по-големи гуми и по-ниски височини на возене.
Като самоуверен и неповторим пиар ход, компанията купува еднодневни (да, единствено за един ден) реклами във вестниците и малкия екран. В тях признава виновността си за риска от катурване и афишира по какъв начин той е бил отхвърлен. Дори се стигна до такава степен, че бяха наети публицистите, които бяха преобърнали автомобила, с цел да видят дали могат да го създадат още веднъж и по този начин да се потвърди, че казусът е решен.
Mercedes 500E е ръчно конструиран от Porsche
Иска ни се Porsche към момента да създава мощни коли за други първокласни марки, както правеше преди, защото 500 E беше недотам впечатляващо произведение на изкуството. Направена в сложен миг от историята на Porsche. Марката се нуждаеше от още един план, който да я държи над повърхността. За благополучие Mercedes беше толкоз ангажиран с създаването на новата S-класа, че нямаше време да се концентрира върху нещо друго. В резултат на това Mercedes разпорежда на Porsche контракт за основаване на по-мощна E-класа с вкаран под капака 5,0-литров V8 от SL.
Мерцедес дава на Порше доста елементи за сглобяване, само че други, като разширените предни калници, са основани в завода на Порше в Цуфенхаузен. Автомобилите се движат напред-назад сред заводите на двете марки, преди публично да слязат от поточната линия като „ вълк в овча кожа “.
Наистина, автомобилът е доста мощен, изстрелвайки се от 0-100 км в час единствено за 6,1 секунди с помощта на 321 к.с. и 480 Нм въртящ миг. Това беше hot rod, облечен в тапицерия от орех и кожа, който потвърждава, че в действителност не се създават такива коли, каквито бяха преди.
Mercedes-Benz изобретява самоуправляващ се автомобил преди съвсем 30 години
И даже не им е била нужна помощта на LiDAR, с цел да го създадат. В средата на 80-те години на предишния век Daimler-Benz сплотява напъните си с други производители, институти и компании за електроника, с цел да изследва плана Eureka PROMETHEUS. Целта беше да се изследват технологиите за самостоятелно шофиране и след десетилетие работа всичко това дебютира в S-класата W140 през 1995 година
Изпълнена до краен лимит с компютри, камери, GPS, датчици и други, S-класата съумява да измине 1600 км от Мюнхен до Копенхаген на практика без човешка интервенция. При това освен по второкласни пътища, само че и по аутобана, където изпреварва други коли, достигайки скорост от 170 км/ч.
По създание това е дядото на сегашната система за самостоятелно шофиране Drive Pilot на марката, само че този път няма готини LCD екрани от 90-те години (и ние сме много огорчени от това).
Непал е имал Мерцедес, преди да има пътища
Е, не каквито и да е пътища, а такива, по които може да се движи автомобил. Около автомобила има малко несъгласия, защото се счита, че Адолф Хитлер е подарил Mercedes-Benz на тогавашния крал на Непал, крал Трибхуван, някъде към 1938/1939 година, може би с вярата страната да не се причисли към Англия.
По това време в страната нямало нито плавателни пътища, нито бензиностанции, само че все пак той се озовал в кралството безусловно носен на раменете на служащи.
Предполага се, че кралят го е употребявал постоянно до гибелта си през 1955 година, след което е бил дарен на Техническия лицей в Тапатали, където години наред е бил употребен за образование и работа.
Интересно е, че преместването на коли в страната не завършва с този случай, защото доста от богатите и авторитетните хора не престават тази процедура до построяването на автомагистралата Трибхуван сред Непал и Индия през 1956 година