Малките производители на електроенергия от ВЕИ и в частност изградили

...
Малките производители на електроенергия от ВЕИ и в частност изградили
Коментари Харесай

Малките ВЕИ на границата на фалита продължават да настояват за промени в Закона за енергетиката


Малките производители на електрическа енергия от ВЕИ и в частност построили инсталациите си по програмата за селските региони не се отхвърлят да се борят за оцеляване, макар че към този момент страната остава безмилостна, а множеството от тях са към този момент във в действителност банкрут.

Като медия 3е-news дава право на обръщението им посредством писмо на Съюза на европейските производители на зелена сила. Публикуваме отвореното писмо без редакторска интервенция.

Отворено писмо

Препоръка за бърза смяна на Закона за енергетика!
Съюзът на европейските производители на зелена сила (СЕПЗЕ) ИСКА СПЕШНА ПРОМЯНА на Закона за енергетика в отбрана на 300 дребни ВЕИ производители, които са с потвърдена към този момент несъстоятелност, задлъжнялост и в действителност банкрут!

По предложение на Европейската комисия в Регламента за електрическата енергия, е признат пакетът с промени на Д28/2009 с съответни и експлицитни текстове против ретроактивните ограничения по отношение на съществуващи планове в региона на възобновимите енергийни източници във връзка с схемите за подкрепяне, както и във връзка с изключенията за предпочитан диспечинг и балансиране.
Директното попадащите в обсега на измененията са отчасти финансирани по линия на европейските стратегии, 300 дребни ВЕИ производители наранени от регулаторната наредба на §18ЗЕ от 2015 година т.е. са финансирани със средства на европейския поданик.
Предявяването на искове за обезщетение по отношение на изпадането в неплатежоспобоност на засегнатите планове, ще се състои по време на идното Европейско председателство на България, точно когато фокусът на Европа ще е концентриран върху напредъка на страната ни при осъществяването на европейските политики
Налагането на §18 е смяна е с противоположна мощ, което е довело до негативно влияние върху икономическа жизненост на засегнатите планове. Също по този начин, регулаторната смяна на Параграфа е преразгледана по метод, който въздейства негативно на предоставените по това подкрепяне права и на икономическите индикатори на подпомаганите планове.
§18 постанова финансова преса на дребните ВЕИ с изкупна цена за създадената от тях ел. сила под себестойност, в резултат на което ДФЗ изисква връщане на помощта, заради неспазване на поетите финансови задължения от бенефициентите. Държавата, посредством Национална агенция за приходите и Национален осигурителен институт, олихвява отговорностите и постанова обществено осъществяване за неизплатени данъчни отговорности по заплати и осигуровки.
Подобна регулаторна смяна е направена във Франция и Полша, само че с подобен, фрапантен негативен стопански резултат и то върху дребни ВЕИ производители е единствено смяната на България.

От направените разбори и събрани документи СЕПЗЕ изготви своите констатации и оценка на сериозна обстановка, което постанова незабавна смяна в нормативната уредба за енергийни обекти, наранени от §18 на Закона за изменение и допълнение на закона за енергетика обн.в Дъждовни води бр.56, от 24.07.2015 година, касаеща проблема на 300 дребни ВЕИ производители, подкрепени по Програма за развиване на селските райони(ПРСР) и наранени от §18 от ЗИД на ЗЕ и при режим на минимална помощ (режим de minimis) със междинна конфигурирана мощ до 80 KW.p, извършващи икономическата си активност в дребните и стопански изостанали общини. Тези сдружения би трябвало да обезпечават претовареност на над 2000 работни места в страната.
Експертизата ни потвърждава, че стопански е невероятно съществуването и аргументираност на инвестицията при дребни съоръжения до 100 KW.p. със декларирани инвеститорски планове до 2010г.и въвели в употреба инсталациите си до 2012 година даже и преди въведените в следствие редица регулаторни промени от страна на Държавата.

След направените разбори и експертизи СЕПЗЕ откри:

1. Явна дискриминация:

Съществува неравнопоставеност сред обектите подали заявление за подкрепяне преди приемане на ЗЕВИ и обектите подали заявление за подкрепяне след приемане на ЗЕВИ. Към сегашния миг производители, които са подали заявление за подкрепяне преди приемане на ЗЕВИ и построили обектите до 30.06.2012г. получават преференциални цени към 100 лева./мвч. по решение Ц-14 от 01.07.2014г. на КЕВР по чл.31 ал.8 от ЗЕВИ.
Производителите подали заявление за подкрепяне след приемане на ЗЕВИ и построили обектите си до 30.06.2012г. получават преференциални цени към 360.00 лева./мвч. по решение Ц-36 от 07.11.2011г. на КЕВР по чл.31 ал.8 от ЗЕВИ.
Получил се е абсурд и неравнопоставеност сред обектите построени със средства по европейски схеми за подкрепяне, като обектите построени по-рано сега работят на по-ниски цени (100 лева./мвч.) от тези построени по-късно, за които заявки са подадени след влизане в действие на ЗЕВИ, получават преференциални цени към 360.00 лева./мвч.

2. Неплатежоспособност и в действителност банкрут:

С актуалната законова рамка, производители наранени от §18 са принудени да работят на загуба, имат потвърдена несъстоятелност и са във в действителност банкрут, насъбрани отговорности в средногодишен размер преизпълнен трикратно приходите от производството на ел. сила от ВЕИ. Като допълнение към ситуацията, обектите на тези производители, към този момент не са в гаранционно обслужване и за настъпилите ремонтни действия сдруженията не разполагат със средства за покриване на тези разноски. Годишната задлъжнялост от непокрити директни разноски от активността е 18 900 лв.. От октомври 2017г. заради неплатени отговорности по заеми, налози и осигуровки по заплати от Национална агенция за приходите и Национален осигурителен институт всички компании, към този момент имат наложени запори на приходите си от ел. сила. Това е във връзка с директните отговорности според Закона за енергетика и Договорите към ДФЗ съфинансиращия орган. По отношение на персоналното присъединяване, което се равнява на 50% от целия капиталов развой, сдруженията имат отговорности към кредитни институции, които не могат да покриват с доход от ел. производството.

3. Санкции от Държавен фонд Земеделие и ПРСР:

Бенефициентите наранени от §18 са изпълнили всички условия на програмата, спазили са всички законови и подзаконови правила и условия. Санкцията на §18 не може да се преглежда като „ обективна “ по отношение на тази категория компании.
Подпомогнатите планове към момента са в режим на инспекции и мониторинг по осъществяването на отговорностите по договорите с финансиращата стратегия. Предмет на инспекции са броят на поддържаните работни места, за които програмата има условие да са най-малко 2 бр. за интервал от най-малко 5 години. Поради наложената цена от §18 и работа на дребните ВЕИ под себестойност, те не могат да изпълнят отговорностите за поддържане на работни места и наложителна застраховка в интерес на ДФЗ, която е в размер на 20% от годишния доход, заради което фондът е завел правосъдни каузи за условие на възобновяване на цялата получена дотация по линия на програмата.
За полученото подкрепяне, компаниите заплащат 10% налог на финансираната сума;
Частичната финансова поддръжка на ПРСР е до 80%,но единствено във връзка с утвърдените по стратегия разноски. Самоучастието на бенефициентите по отношение на целия капиталов развой е в размер от 40% до 60%, което в по-голямата си част е във тип на заеми, по които към този момент текат наказателни лихви в обилни размери.

4. Европейско законодателство в отбрана

Промените в инструкция 28/2009 са ориентирани точно към този случай с регулаторни промени.
Изменение: (18) При съблюдаване на членове 107 и 108 от Договор за функционирането на Европейския съюз политиките за поощряване на потреблението на сила от възобновими източници следва да са постоянни и да се заобикалят чести промени с противоположна мощ в тях. Такива промени имат директно влияние върху цената на финансирането на капиталовложенията, разноските за създаване на планове и по този метод и върху размера на общите разноски за реализации в региона на силата от възобновими източници в Съюза. Държавите - членки следва да не позволяват при преразглеждане, на каквато и да е помощ, предоставена на планове за сила от възобновими източници, то да има негативно влияние върху тяхната икономическа жизненост. В този подтекст, страните - членки следва да вкарват разходно ефикасни насърчителни политики и да обезпечават тяхната финансова резистентност.
Изменение 46, член 6 Държавите членки подсигуряват, че нивото на подкрепяне и съответните условия, свързани с подпомагането, което се дава на нови или съществуващи планове за сила от възобновими източници, не се преразглеждат по метод, който да въздейства негативно на предоставените по това подкрепяне права и на икономическите индикатори на подпомаганите планове. Or. en PE597.755v01-00 36/74 PR1115901BG.docx
Изменение 48 Член 6 – параграф 1 б (нов) Текст, препоръчан от Комисията Изменение 1б. Когато правата и икономическите характерности на подпомаганите планове са наранени в забележителна степен от други регулаторни промени, които въздействат на енергийни планове по дискриминационен метод, страните - членки подсигуряват, че подкрепяните планове ще получат уместно обезщетение.
§18 от ЗИД на ЗЕ има " негативно влияние върху икономическа жизненост " на подкрепените планове. Това ясно се вижда в годишните финансови доклади засегнатите от §18 сдружения.

5. Отражение върху електроенергийната система

Според изработен разбор на публични документи! От датата на деяние на §18 (24.07.2015) ЗИД на ЗЕ до 24.07.2017г., категорията обекти наранени от §18 подкрепени по ПРСР при режим на минимална помощ (de minimis) са генерирали спестявания на електроенергийната система в размер на 15 806 390 лева, а полученото икономическо преимущество е в размер на 12 568 365 лева Действието на §18 в частта ценово решение на КЕВР Ц-14 от 01.07. 2014 година е изпълнило своето предопределение. И тази категорията производители по 1ал.на §18 са дискриминирани, по отношение на всички останали производители. Според публични данни на КЕВР с писмо до Народното събрание № Е001-002 от 17.03.16г. по отношение на резултата от §18, засегнатите производители са с обща конфигурирана мощ от 23 МW.p, имат дял 0.08% от общата създадена ел. сила, съставляват 0.87% от общата създадена ел. сила от ВЕИ. Промяната в §18,поради пренебрежимо дребния дял,промените няма да доведат до промяна на цената за ел. сила от страна на КЕВР.
Електроенергийната система ще загуби 23 МW.p в които към този момент са вложени вложения в интервал на очевиден дефицит на енергийни мощности за Държавата, и задължението и да доближи 35% на ВЕИ производството си според измененията в инструкция 28/2009.

УС на Съюз на европейските производители на зелена сила

Чрез новите промени на измененията в законодателния пакет на директивата за поощряване производството от ВЕИ се слагат нови прагове за каузи на ВЕИ силата за всяка държа членка в размер на 35% от 2020 година. Приемането на окончателния пакет от промени от европейския парламент се чака да стане до края на 2017 година и при започване на 2018г по време на председателството на България.
Важен миг в пакета с промени са експлицитните текстове по отношение на степента на регулаторните промени

Регулаторни намеси

Какво желаят да реализират органите? Една регулаторна интервенция може да послужи за поощряване на нововъведенията или за подкрепяне на въвеждането на пазара на потвърдени технологии. Мотивите могат да са стопански съображения или желанието да се реализиран цели за климата. При това роля играе необятен набор от фактори, да вземем за пример данъчни разпореждания или закони за околната среда, както на световно, по този начин и на национално ниво.

При възобновимата сила държавната интервенция имаше голямо въздействие върху разпространяването на технологиите и произлизащите от това промени в енергийния пазар Държавни регулации оформят енергийния микс посредством закони, капиталови тласъци и дотации
Какво направи България? Измененията на Закона на закона за енергетика от 24.05.2015г. вкара фрапантни регулаторни промени за възобновимата сила, посредством налагане на спомагателни вноски от приходът на всички ВЕИ производители, които възлизат на от 20% до 30 % от приходът им ( 5% Фонд Съд на Европейския съюз, чисто характерно произвеждане, разноски за достъп, балансиране). Най - наранени от регулаторните промени са дребните ВЕИ производители, макар, че в текстовете по Нотификацията на ЗВЕИ от август 2016 година има изречен текст,че ВЕИ до 500 KW.p конфигурирана мощ, могат да имат и в допълнение финансиране, с изключение на преференциалната цена, както и би трябвало да бъдат освободени от възнаграждение на множеството разноски по регулаторните промени. Европейска комисия смята, че за дребните ВЕИ производители, няма да бъде рентабилно и ще се доближи до нежизнеспособност на процеса.
В тази връзка Европейския парламент е въвел с новите промени изречен текст с който тъкмо и ясно дефинира разпоредбите за съществуващи и бъдещи ВЕИ съоръжения, че не би трябвало да има регулаторни промени с противоположна мощ, страните - членки би трябвало да подсигуряват, че нивото на подкрепяне и съответните условия, свързани с подпомагането, което се дава на планове за сила от възобновими източници, не се преразглеждат по метод, който да въздейства негативно на предоставените по това подкрепяне права и на икономическите индикатори на подпомаганите планове.
Когато правата и икономическите характерности на подпомаганите планове са наранени в забележителна степен от други регулаторни промени, които въздействат на енергийни планове по дискриминационен метод, страните - членки подсигуряват, че подкрепяните планове ще получат уместно обезщетение.

С това се поставя и завършек на сагата с 300 дребни български ВЕИ, производители, които понесоха най-голямата тежест на регулаторните промени в България. Европейска комисия регистрира, че от всички страни - членки България е въвела най-драстичните регулаторни промени изключително за дребните ВЕИ.

С актуалната законова рамка, производители наранени 300 дребни ВЕИ, с изключение на,че понасят регулаторните промени наложени на всички ВЕИ за тях има и спомагателни рестрикции върху изкупната им цена,която е понижена с 80% -0,10 ст, с което са принудени да работят на загуба, към сегашния миг имат потвърдена несъстоятелност и са във в действителност банкрут, насъбрани отговорности в средногодишен размер преизпълнен трикратно приходите от производството на ел. сила от ВЕИ. Вследствие на понижената изкупна цена от Държавата, плановете към съфинансирания орган ДФЗ, стават нежизнеспособни и бенефициентите не могат да изпълнят спомагателните условия по договорите си и ДФЗ е завел каузи към производителите за връщане на дотациите

Като допълнение към ситуацията се е получил абсурд и очевидна дискриминация за тези производители, тъй като макар изплатеното икономическо преимущество,което са имали те сега получават три пъти по дребен доход от всички и останали в допълнение субсидирани производители.
Тази категория обекти имат дял 0.08% от общата създадена ел. сила, съставляват 0.87% от общата създадена ел. сила от ВЕИ. Поради пренебрежимо дребния им дял, каквато и да е смяна в резултат на новите промени в европейското законодателство, няма да доведат до промяна на цената за ел. сила от страна на КЕВР.

Къде е грешката на тези регулаторни промени за дребните ВЕИ?

В тяхната драстичност! От прекосяване от едната прекаленост на закона -за поощряване на производството на ВЕИ през 2011 г с спомагателни тласъци до въвеждане на регулаторни промени през 2015г,които се водят към този момент „ промени с противоположна мощ “,които водят до противоположен стопански резултат, нежизненоспособност и банкрут. Именно заради,което засегнатите дребни ВЕИ производители настояват, че в България европейското подкрепяне се употребило, с цел да банкрутира дребните български ВЕИ компании
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР