Малката република има свой флаг, герб и 400 граждани от

...
Малката република има свой флаг, герб и 400 граждани от
Коментари Харесай

Даниел управлява собствена държава на остров в река Дунав

Малката република има собствен байрак, герб и 400 жители от целия свят
На границата сред Сърбия и Хърватия, върху остров на река Дунав, се намира може би най-новата микродържава в Европа – Свободна републикаВердис. Територията, обхващаща едвам половин квадратен километър горска повърхност, е оповестена за суверенна страна от своя създател, който ръководи от заточение в английския град Доувър.

Даниел Джаксън, австралиец по генезис, основава Вердис, когато е единствено на 14 години, само че официално афишира независимостта ѝ на 30 май 2019 година, откакто навършва пълноправие. " Малко по-голямо е от Ватикана ", изяснява Джаксън. " Успяхме да провъзгласим страната на това парче земя, тъй като нито Хърватия, нито Сърбия са предявили искания за него ".

Според информацията от NOVA, макар че не е приета от интернационалната общественост, републиката към този момент има свои атрибути: личен байрак, герб и към 400 жители, които имат паспорти на самопровъзгласената страна.
Конфликт с хърватските управляващи
През октомври 2023 година фантазията на младите заселници на Вердис се сблъсква със суровата действителност. Хърватските управляващи идват на острова, унищожават построеното населено място и изгонват всички, в това число и президента.

" Те унищожиха селището, което бяхме създали, и изгониха всички заселници, в това число и мен. Задържаха ни известно време и ни депортираха. Получих непрекъсната възбрана да влизам в Хърватия ", споделя Джаксън.

Той твърди, че дейностите на хърватските управляващи са нарушаване на интернационалното право, защото самата Хърватия не включва тази територия в формалните си държавни карти. Днес 20-годишният президент ръководи своята република " в заточение " от Доувър, Англия, и провежда митинги пред хърватското посолство в Лондон.
Как действа микродържавата
Свободната републикаВердис има три публични езика – британски, сръбски и хърватски, и употребява еврото като своя валута. Нейните жители се сортират деликатно, като преимущество имат хора с медицински, правни и инженерни знания.

Джаксън, който работи като цифров дизайнер и основава виртуални светове в платформата Roblox, ръководи Вердис благодарение на собствен кабинет от министри. Въпреки че няколко пъти е посещавал територията, в този момент той е заставен да управлява страната си от разстояние.

" Когато осъзнаеш, че се намираш в страна, която самичък си основал, това е магическо прекарване ", споделя младият президент пред интернационалните медии. Той мечтае един ден да се завърне в своята страна и да организира демократични избори.

Вердис не е единствената микродържава в района. Наблизо се намира и Либерландия, основана от чешкия политик Вит Йедличка през 2015 година върху друга част от противоречивата територия сред Хърватия и Сърбия.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР