Подробности за биографиите на кандидатите за министри на проф. Габровски
Малина Крумова – претендент за заместител министър-председател по ръководство на средствата от Европейския съюз
Родена е през 1976 година Завършила е политология и интернационалните връзки в Американския университет, Благоевград. Притежава магистърска степен от взаимна стратегия на университета в Болоня и университета в Сараево по „ Демокрация и човешки права в Югоизточна Европа “.
От 1998 година се занимава с ръководство на планове и стратегии. От 2007 година работи в администрацията, като през годините заема разнообразни експертни и управителни позиции. Била е началник на Оперативна стратегия,,Околна среда ”. През 2017 година е назначена за длъжностен заместител министър-председател по еврофондовете в държавното управление на Огнян Герджиков. Заемала е и длъжността заместник-министър на районното развиване и благоустройството. През 2019 година е назначена за ръководител на Държавна организация „ Безопасност на придвижването по пътищата “.
Миглена Тачева – претендент за заместител министър-председател по публичен ред и сигурност и министър на правораздаването
Магистър по право от СУ „ Св. Климент Охридски ”. Специализира в Съединени американски щати, Нидерландия, Англия и Гърция. Директор на Национален институт на правораздаването. Била е ръководител на Варненския областен съд. Министър на правораздаването в интервала юли 2007 година – юли 2009 година
Учредител и ръководител на УС на Сдружение „ Правна самодейност за образование и развиване ” от 1994 година до 2014 година Учредител и член на Обединените нестопански организации – Варна. Член на „ Съюза на съдиите в България ” от 1998 година до 2001 година Член на „ Съюза на юристите в България ”, основател и член на „ Български съюз на съдия-изпълнителите ”. Член на Управителния съвет на ERA (Европейска правна академия), член на Централния съвет на Съюза на юристите в България.
Меглена Плугчиева – претендент за заместител министър-председател по климатичните политики и министър на околната среда и водите
Инженер по горско стопанство и екология от Лесотехническия университет – гр. София. Специализирала е в Научния институт по горите - Гьотинген /Forstliche Versuchsanstalt/, Федерална Република Германия и в Института по горска политика на „ Алберт Лудвиг “, Фрайбург, Федерална Република Германия.
От януари 2019 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България в Черна Гора. От 01.06.2012 година до 31.10.2018 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България в Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн. От 2009 година до 2012 година е била депутат, както и в интервалите от 1995-1997 година и 1999-2001 година
Заместник министър-председател на Република България от 2008 година до 2009 година, отговарящ за ръководството и контрола на европейските фондове. От 2004 година до 2008 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България във Федерална Република Германия. Била е и заместник-министър на земеделието и горите с ресори европейската интеграция и горското стопанство и стратегиите ФАР и САПАРД.
Единственият дипломат с два ордена от Германия - “Федерален кръст за заслуги със звезда ” и “Федерален кръст I степен ”. Носител на „ Златния почетен знак “ на Министерство на вътрешните работи за принос към присъединението на България към Европейския съюз. Удостоена с почетното звание „ Доктор хонорис идея ” на Лесотехническия Университет гр.София.
Маринела Петрова – претендент за министър на финансите
Завършила е магистратура в УНСС и СУ " Климент Охридски ". Притежава следдипломни квалификации (Австрия, Обединеното кралство, Япония, Нидерландия, САЩ) в региона на макроикономиката, икономическите и фискалните политики (в т. ч. тяхната съгласуваност в Европейски Съюз и еврозоната). Започнала е кариерата си преди 30 година в Агенцията за икономическо програмиране и развиване към Министерски съвет на най-ниската експертна позиция. Има над 20 година опит на управителна позиция в държавната администрация. Била е заместител - министър на финансите в три държавни управления, едно от които е служебно. Ръководила е екипа на МФ по време на българското председателство на Европейски Съюз, както и при договарянията за ERM2.
Понастоящем е ръководител на Управителния съвет на Банката за развиване на Съвета на Европа (БРСЕ) - за първи път българин и за повторно жена, определена от акционерите на тази позиция. Член е на Съвета на шефовете на Европейската капиталова банка и на Европейския капиталов фонд.
Д-р Благородна Макева – претендент за вътрешен министър
Има присъдена докторска степен, компетентност „ Организация и ръководство отвън сферата на материалното произвеждане (вътрешен ред и сигурност) " към Академията на Министерство на вътрешните работи, както и добита юридическа дееспособност от ПУ " Паисий Хилендарски ", компетентност " Право ". Преминала голям брой обучителни курсове в България и чужбина, сред които " Работа с Европейската работа за външна активност (ЕСВД) “ на Нидерландския институт за интернационалните връзки „ Клингендал “ и " Права на индивида “ в Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Женевската академия по интернационално филантропично право и права на индивида.
Има над 23 годишен стаж в системата на Министерство на вътрешните работи, като е почнала от най-ниското ходило в районно ръководство до заместник-директор в Главна дирекция “Национална полиция ”.
От 2015 до 2021 година е била ръководител на Постоянната комисия по права на индивида и полицейска нравственос в Министерство на вътрешните работи. Член на Националния съвет за подкрепяне и отплата на жертви на закононарушения, от 2015 до м. август 2021. Член на Националния съвет за равнопоставеност на дамите и мъжете – в интервала 2016-2017, както и член на Комитета за наблюдаване на националната многогодишна стратегия на Република България по Фонд „ Вътрешна сигурност “ 2014-2020 година до м. август 2021; Била е и шеф на дирекция “Публичен указател ” при Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество.
Била е хоноруван учител в СУ “Св. Климент Охридски “ по „ Правни и полицейски аспекти на домашното принуждение “, както и ръководител на Работна група „ Правоприлагане “ (Law Enforcement Working Party) към Съвета на Европейския съюз по време на българското председателство на Съвета през 2018.
Атанас Запрянов – претендент за министър на защитата
Роден е на 16.04.1950 година в с. Драгойново, област Пловдивска. Завършва Висше национално военно учебно заведение „ В. Левски ” като магистър инженер - профил „ Свързочни войски “, Военна академия по свръзките „ Будьони ”, Санкт Петербург, Русия като магистър по „ Военно дело “, както и Генерал щабен факултет на Военна академия „ Г. С. Раковски ”.
В интервала от 1988 година до 1995 година заема разнообразни длъжности в Управление „ Свързочни войски ” на Генералния щаб на Българската войска. В интервала 2002-2003 година е назначен за шеф на Военна академия „ Г. С. Раковски ”, а от 2003 до 2006 година извършва длъжността заместник-началник на Генералния щаб на Българската войска по ресурсите. През 2003 година получава военно звание генерал-лейтенант.
От юни 2006 година до март 2010 година е назначен за боен представител на Република България във Военния комитет на НАТО и Военния комитет на Европейски Съюз в Брюксел, Белгия. За времето на кадровата си военна работа е награждаван с разнообразни ордени и медали, в това число медал „ За военна заслуга - I степен ”. Бил е и заместник-министър на защитата.
В интервала от януари 2019 година до декември 2021 година е ръководител на борда на Съвета на шефовете на Европейската организация по защитата в състав шефове по въоръженията на страните-членки на Европейски Съюз.
Драгомир Заков – претендент за министър на външните работи
Роден е на 24 юли 1975 година в София. Бакалавър по интернационалните стопански връзки и магистър по интернационален бизнес от Университета за национално и международно стопанство.
Между 2015 и 2016 година специализира в Европейския лицей по сигурност и защита. Възпитаник е на Европейския център по въпроси на сигурността „ Джордж Маршал “ (Гармиш Партен-Кирхен) като има специализации и в Женевския център по политика за сигурност.
Кариерен посланик с над 20 години опит в дипломатическата работа на Република България, тръгвайки от най-ниското ходило на кариерно развиване и минал поредно през всички следващи дипломатически рангове.
В интервала 2002-2004 година е аташе в дирекция „ НАТО и интернационална сигурност “ на Министерство на външните работи. Между 2004 година и 2008 година е поредно аташе, трети и втори секретар в Постоянната делегация на Република България в НАТО, Брюксел. Между 2011 година и 2014 година е първи секретар в Мисията на Република България към Организация на обединените нации в Женева. В идващите години до началото на 2019 година заема поредно управителните позиции шеф на отдел „ Контрол на въоръженията “, шеф на дирекция „ Политика за сигурност “ и заместник-политически шеф в Министерство на външните работи. От март 2019 година е дипломат, непрекъснат представител на България в НАТО.
На 1 март 2022 година е определен от 47-то Народно заседание за министър на защитата. След разпускането на 47-то Народно заседание е дипломат за специфични поръчения в Министерство на външните работи.
Мартин Дановски – претендент за министър на стопанската система и промишлеността
Роден е през 1967 година в Ловеч. Притежава магистърски степени - магистър по стопанска система, маркетинг и стратегическо обмисляне от Университета за национално и международно стопанство – София (УНСС), както и магистър по инженерни и механически науки, земеустройствено обмисляне от Университета по архитектура, строителство и геодезия – София (УАСГ).
Има над 15 години върховен управнически опит в областта на маркетинга и маркетинг връзките, капиталово консултиране и връзки с институциите, в това число създаване и управление на интервенции и офиси на мултинационалната маркетингова група „ Havas Worldwide ” Франция в страните от Западните Балкани – Северна Македония, Албания, Сърбия.
В обществената сфера е от 2015 година Активно работи в областта на икономическа политика, вложения, нововъведения и финансови принадлежности. Бил е консултант към кабинета на заместител министър-председателя по европейските фондове. От 2015 година е част от основаването на Фонд управител на финансови принадлежности в България (Фонд на фондовете), като член на Управителния съвет, а по-късно става и ръководител на УС.
Структурира и управлява като ръководител Държавната организация за научни проучвания и нововъведения от основаването й през март 2021 година до вливането й в Министерството на нововъведенията и растежа през март 2022 година
Добромир Симидчиев – претендент за министър на районното развиване и благоустройството
Добромир Симидчиев е приключил УАСГ с най-високо отличие и с няколко университетски награди за триумфи и най-високи резултати по компетентност “Водоснабдяване и Канализация ” – филтриране на води. Магистър е и по бизнес администрация – финансово ръководство – от Университета на Сиатъл, Съединени американски щати.
Заместник-министър на районното развиване и благоустройството в интервала 2011-2014 по времето на три държавни управления на България. Една от най-важните цели на Добромир Симидчиев като заместник-регионален министър е основаната дълготрайна десетгодишна тактика за ВиК бранша на България, която и все още се извършва.
Председател e на Съвета на Директорите на фонд ФЛАГ от 2012 до 2021 година
В професионалната си кариера е бил на основни мениджърски позиции, интернационално приет специалист и управител с богат опит в региона на създаването на политики, стратегическо и капиталово обмисляне, ръководство на смяната. Доказан експерт в дейно и дълготрайно ръководство на активи и инженерни услуги във водния бранш.
Прошко Прошков – претендент за министър на превоза и известията
Роден е през 1974 година в град София. Инженер по автоматика и системотехника от Технически университет – София. След дипломирането си работи в Германия поредно по два плана. Първият за разработка на програмно обезпечаване за индустриални приложения, а вторият за симулация и усъвършенстване на трафика в мрежата на Националния железопътен транспортьор (Дойче Бан). През 2007 година е определен за кмет на регион „ Лозенец “ в София.
От 2011 година е общински консултант в Столичния общински съвет. Председател е на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно обмисляне, член на комисиите по превоз и пътна сигурност, и по стопанска система, благосъстоятелност и цифрова промяна. Основен приоритет в работата му са политиките за градска подвижност, включително внедряване на интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение. От 2021 година столицата разполага с една от най-модерните в Европа системи, позволяваща безконтактни електронни заплащания, онлайн продажби на транспортни документи и аналитични услуги за подкрепяне на ръководството на превоза.
Събина Събева – претендент за министър на труда и обществената политика
Родена е на 8 август 1958 година в град София. Завършила е Медицинския факултет – София. Има магистърска степен по „ Обществено здраве “ от Института по обществена и превантивна медицина на Женевския университет и компетентност по " Обща хигиена ". Доктор по медицина като дисертацията й е в региона на хигиената на детско-юношеската възраст и правата на детето.
От 2004 до 2020 година е изпълнителен шеф на фондация,,Международна обществена работа – България ”. Била е шеф дирекции,,Програми и интернационално съдействие ” и,,Държавна политика за протекция на детето ” в ДАЗД. В интервала 1989-2002 година е помощник, старши и основен, в Катедрата по хигиена, екология и професионални заболявания на Медицински факултет, София. Притежава на практика опит в ръководството на хора и финанси, обмисляне на действия, осъществяване на разбори и други, както и в създаването и ръководството на обществени услуги за деца и фамилии. Участвала е интензивно в създаването на нормативни актове в региона на закрилата на детето и обществената политика.
Д-р Благомир Здравков – претендент за министър на опазването на здравето
Роден е на 9 април 1979 година в град Карлово. Завършва медицина в Медицинския университет в София. Специалист е по анестезиология и интензивно лекуване. Магистър по здравен мениджмънт.
От април 2021 година досега е изпълнителен шеф на Специализираната детска болница “Проф. Иван Митев ” в столицата. Преди това е бил част от екипа на Клиниката по детска анестезиология и реанимация в „ Пирогов “.
Работил е в най-големите академични лечебни заведения в София. От 2015 година се профилира извънредно в региона на детското опазване на здравето. Работил е взаимно с Военновъздушни сили, БЧК и ЦСМП като началник на екип в задачи по наземен и въздушен превоз на сериозно заболели деца.
Преподавател е в Катедрата по педиатрия на МУ – София, преди този момент е бил помощник и в Катедрата по анестезиология на Висшето учебно заведение. Активно взе участие в доброволните формирования на БЧК. Включва се и в голям брой благотворителни начинания на организацията. Има десетки участия в национални и интернационалните научни конгреси по педиатрия, незабавна медицина, анестезиология и интензивно лекуване.
Проф. доктор Славчо Томов, д.м.н. – претендент за министър на образованието и науката
Роден е през 1962 година в град Левски. Притежава научна и просветителна степен – лекар по медицина и лекар на науките. Има добити специалности по “Акушерство и гинекология ” и “Онкология ”. Бил е декан на факултет “Здравни грижи ” към МУ-Плевен и ректор на Медицински университет, гр. Плевен в продължение на два мандата.
Към момента е шеф на Научноизследователския институт и ръководител на Общото заседание на МУ-Плевен. Член е на редица влиятелни интернационалните научни организации Society of European Robotic Gynecological Surgery (SERGS) – от 2009 година, член на Управителния ръб на SERGS (2015-2019 г.); Society of Robotic Surgery (SRS) – от 2010 г.; South Eastern European Robotic Surgery Society (SEERSS) – 2010 г.; Society of Laparoendoscopic sugeons (USA) – 2016 г.).
Специализирал е лапароскопска и гинекологична хирургия в Германия, Франция и Италия. Сертифициран е като конзолен хирург за работа с роботизираната система da Vinci.
Рецензент е на публикации в реферирани интернационалните научни списания. Носител е на редица почетни награди и грамоти. Удостоен е със званието “Почетен жител на Плевен ”.
Ириней Константинов – претендент за министър на културата
Роден на 23 март, 1949 година в град София. Завършва актьорско майсторство в Националната академия за театрално и кино изкуство „ Кръстьо Сарафов “ през 1972 година. Има над 150 функции в театъра, киното и малкия екран. Участва в голям брой интернационалните кино продукции, режисьор е и на няколко постановки.
Директор на трагичен спектакъл „ София “ от 2008 година насам.
Удостоен с медал " Стара планина ” – първа степен, както и с почетно поданство на София. Притежава награди и номинации от редица влиятелни състезания за театрални достижения, сред които Икар и Аскеер.
Васил Грудев – претендент за министър на земеделието, храните и горите
Роден през 1980 година в град Пловдив. Завършил е висшето си обучение в юридическия факултет в университета „ Франш Конте “, Франция. През 2006 година стартира работа в Държавен фонд „ Земеделие “, като до 2013 година минава всички йерархични равнища на структурата и заема поредно длъжности на специалист, основен специалист, шеф отдел, заместник-изпълнителен шеф и изпълнителен шеф. В интервала август-ноември 2014 година е министър на земеделието и храните в служебното държавно управление на Република България с министър-председател Георги Близнашки. Заемал е и длъжността заместник-министър на земеделието и храните. През 2019 година става изпълнителен шеф на Държавен фонд “Земеделие ” за повторно.
Милена Стойчева – претендент за министър на нововъведенията и растежа
Има просветителни степени и специализации от български и интернационалните университети като СУ „ Климент Охридски “, Penn State University, UC Berkeley и MIT. Тя е изпълнителен шеф на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), част от световната мрежа на Джуниър Ачийвмънт (JA Worldwide). Преподава нововъведения и предприемачество като гостуващ учител към Европейския Институт за нововъведения и технологии. Понастоящем е шеф за нововъведения и промяна към EIT Culture & Creativity.
Член е на борда на Европейския конгрес на жените-основатели на компании и работи интензивно за одобряването на дамите в бизнеса, науката и предприемачеството.
Милена Стойчева е притежател на най-високата международна премия за водачество на JA Worldwide “Soraya Salti ” за 2021 за приноса и за развиване на обществото посредством икономическо обучение и благоприятни условия. Тя е отличена и с премията за жени-лидери на Американско посолство в България. Има повече от 20-годишен опит на управителни позиции в интернационалните организации и компании, измежду които ръководител на световния съвет на страните членки на JA Worldwide и старши консултант за висше обучение в Европа. През цялата си кариера работи систематично за цифровизацията, модернизацията, високата просветителна просвета и опазването на природата в България.
Красимир Симонски – претендент за министър на електронното ръководство
Kрасимир Симонски е инженер по компетентност „ Изчислителна техника “ от Техническия университет-София и лекар на науките от Българската академия на науките. Преподавал е програмиране и компютърни архитектури в Технически университет-София и компютърни мрежи в Американския университет в България (АУБ).
От 1991 година до 2003 година заема длъжността Директор компютри и връзки на Американския университет в България (АУБ). Създател е на първата настояща Cisco мрежова академия през 2000 година към АУБ както и на други районни мрежови академии в България, Македония, Косово и Гърция.
Ръководил е редица планове за ИКТ-обучение в Американския университет и към Програмата на Организация на обединените нации за развиване, в това число по плана iGovernment, в границите на който са подготвени в базови компютърни умения над 65 хиляди държавни чиновници, за което планът е определен за Проект на годината в България, номиниран и попада в първите три като Проект на годината на Stockholm Challenge Award in 2008.
В интервала 2004-2007 година управлява плана „ Телецентрове “ на ПРООН. По плана са построени 120 телецентъра в цялата страна.
От 2007 година е началник и координатор на българските екипи по планове на Европейската комисия, измежду които са тези за развиване на националните стратегии за развиване на широколентов интернет достъп в Европа и GEANT2, GN3 - най-големият план по Седма рамкова стратегия за създаване на научно изследователска инфраструктура в Европа като е бил ръководител на Българската изследователска и просветителна мрежа (БИОМ) до 2013 година
От септември 2007 година до октомври 2009 година е заместник-председател на Държавната организация за осведомителни технологии и известия с сектор „ Информационни технологии “.
От април 2012 година създава и управлява националния план за развиване на високоскоростен широколентов достъп от последващо потомство в България с бенефициент Изпълнителна организация „ Електронни съобщителни мрежи и осведомителни системи “ (ИА ЕСМИС).
От началото на 2013 година е изпълнителен шеф на ИА ЕСМИС до назначението му през 2016 година за заместник-председател на Държавна организация „ Електронно ръководство “ (ДАЕУ). По време на българското председателство на Съвета на Европейски Съюз през 2018 година управлява всички формати на Съвета по тематиката „ Киберсигурност “, в това число приемането на Европейския правилник за киберсигурност (EU Cybersecurity Act).
От юни 2021 година е ръководител на ДАЕУ и Национален координатор по киберсигурността до закриването на организацията във връзка със основаването на Министерство на електронното ръководство
Николай Павлов – претендент за министър на енергетиката.
Роден през 1975 година в град Димитровград. Магистър по финанси и интернационалните стопански връзки в УНСС.
Има над 10-годишен опит в енергетиката на управителни и управнически позиции. Бил е финансов шеф и член на Управителния съвет на „ Национална електрическа компания “ ЕАД, както и член на Съвета на шефовете на “Контур Глобал Марица Изток 3 ” АД. Притежава опит като член на одитния комитет на АЕЦ „ Козлодуй “ ЕАД.
През 2015 година става финансов шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД. От 2016 година до началото на 2017 година е изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД. От януари 2017 година до май 2017 година е длъжностен министър на енергетиката в държавното управление на проф. Огнян Герджиков.
От май 2017 година до февруари 2022 година е изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД.
Д-р Мартин Захариев – претендент за министър на турзима
Завършил е право в Юридическия факултет на Софийския университет и е специализирал медиен мениджмънт в Съединени американски щати и Англия.
През последните 30 година работи в региона на медиите, телекомуникациите, осведомителните технологии и туризма. В професионалната си кариера е бил публицист, редактор, радио и ефирен водещ и продуцент, дълготраен издател на списания и бизнесмен в разнообразни медиини и новаторски софтуерни планове.
През разнообразни години основава и издава едни от водещите месечни списания в България. Създава и ръководи известни радио мрежи, както и високотехнологична компания.
Бил е член на Съюза на издателите, Асоциацията на рекламните организации и член на управителните препоръки на Асоциацията на радио и телевизионните оператори - АБРО, Асоциацията на телевизионните продуценти - АТП.
Избран е като депутат в 42-то Народно заседание като гражданска квота, където е член на комисията по просвета и медии, както и член на Комисията по превоз, осведомителни технологии и известия.
През 2020 година е определен за зам.-председател на Обществения съвет на Българска национална телевизия. От 2016 година е изпълнителен шеф на Националния ръб по туризъм.
Инж. Борил Кръстев – претендент за министър на младежта и спорта.
Възпитаник на районно управление (на МВР) “Ангел Кънчев “ гр. Русе, със приключена бакалавърска степен “Транспортна техника и технологии ” и магистър инженер по компетентност “Технология и ръководство на превоза ”, а сега прави следдипломна подготовка с профил “Бокс и кикбокс ” в НСА “Васил Левски ”, гр. София, осведоми " 24 часа ".
От 2009 година работи в областта на търговията и ръководството на сграден фонд. Участва интензивно в подготовката на олипийската шампионка по бокс от Токио Стойка Кръстева.
Притежава дълготраен опит в ръководството и организацията на спортната подготовка. Участва в разнообразни действия, свързани с подкрепяне и развиване на детско-юношеският спорт, изискванията в спортните зали и обезпечаването на по-добри условия в подготвителния развой.
Родена е през 1976 година Завършила е политология и интернационалните връзки в Американския университет, Благоевград. Притежава магистърска степен от взаимна стратегия на университета в Болоня и университета в Сараево по „ Демокрация и човешки права в Югоизточна Европа “.
От 1998 година се занимава с ръководство на планове и стратегии. От 2007 година работи в администрацията, като през годините заема разнообразни експертни и управителни позиции. Била е началник на Оперативна стратегия,,Околна среда ”. През 2017 година е назначена за длъжностен заместител министър-председател по еврофондовете в държавното управление на Огнян Герджиков. Заемала е и длъжността заместник-министър на районното развиване и благоустройството. През 2019 година е назначена за ръководител на Държавна организация „ Безопасност на придвижването по пътищата “.
Миглена Тачева – претендент за заместител министър-председател по публичен ред и сигурност и министър на правораздаването
Магистър по право от СУ „ Св. Климент Охридски ”. Специализира в Съединени американски щати, Нидерландия, Англия и Гърция. Директор на Национален институт на правораздаването. Била е ръководител на Варненския областен съд. Министър на правораздаването в интервала юли 2007 година – юли 2009 година
Учредител и ръководител на УС на Сдружение „ Правна самодейност за образование и развиване ” от 1994 година до 2014 година Учредител и член на Обединените нестопански организации – Варна. Член на „ Съюза на съдиите в България ” от 1998 година до 2001 година Член на „ Съюза на юристите в България ”, основател и член на „ Български съюз на съдия-изпълнителите ”. Член на Управителния съвет на ERA (Европейска правна академия), член на Централния съвет на Съюза на юристите в България.
Меглена Плугчиева – претендент за заместител министър-председател по климатичните политики и министър на околната среда и водите
Инженер по горско стопанство и екология от Лесотехническия университет – гр. София. Специализирала е в Научния институт по горите - Гьотинген /Forstliche Versuchsanstalt/, Федерална Република Германия и в Института по горска политика на „ Алберт Лудвиг “, Фрайбург, Федерална Република Германия.
От януари 2019 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България в Черна Гора. От 01.06.2012 година до 31.10.2018 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България в Конфедерация Швейцария и Княжество Лихтенщайн. От 2009 година до 2012 година е била депутат, както и в интервалите от 1995-1997 година и 1999-2001 година
Заместник министър-председател на Република България от 2008 година до 2009 година, отговарящ за ръководството и контрола на европейските фондове. От 2004 година до 2008 година е ексклузивен и пълномощен дипломат на Република България във Федерална Република Германия. Била е и заместник-министър на земеделието и горите с ресори европейската интеграция и горското стопанство и стратегиите ФАР и САПАРД.
Единственият дипломат с два ордена от Германия - “Федерален кръст за заслуги със звезда ” и “Федерален кръст I степен ”. Носител на „ Златния почетен знак “ на Министерство на вътрешните работи за принос към присъединението на България към Европейския съюз. Удостоена с почетното звание „ Доктор хонорис идея ” на Лесотехническия Университет гр.София.
Маринела Петрова – претендент за министър на финансите
Завършила е магистратура в УНСС и СУ " Климент Охридски ". Притежава следдипломни квалификации (Австрия, Обединеното кралство, Япония, Нидерландия, САЩ) в региона на макроикономиката, икономическите и фискалните политики (в т. ч. тяхната съгласуваност в Европейски Съюз и еврозоната). Започнала е кариерата си преди 30 година в Агенцията за икономическо програмиране и развиване към Министерски съвет на най-ниската експертна позиция. Има над 20 година опит на управителна позиция в държавната администрация. Била е заместител - министър на финансите в три държавни управления, едно от които е служебно. Ръководила е екипа на МФ по време на българското председателство на Европейски Съюз, както и при договарянията за ERM2.
Понастоящем е ръководител на Управителния съвет на Банката за развиване на Съвета на Европа (БРСЕ) - за първи път българин и за повторно жена, определена от акционерите на тази позиция. Член е на Съвета на шефовете на Европейската капиталова банка и на Европейския капиталов фонд.
Д-р Благородна Макева – претендент за вътрешен министър
Има присъдена докторска степен, компетентност „ Организация и ръководство отвън сферата на материалното произвеждане (вътрешен ред и сигурност) " към Академията на Министерство на вътрешните работи, както и добита юридическа дееспособност от ПУ " Паисий Хилендарски ", компетентност " Право ". Преминала голям брой обучителни курсове в България и чужбина, сред които " Работа с Европейската работа за външна активност (ЕСВД) “ на Нидерландския институт за интернационалните връзки „ Клингендал “ и " Права на индивида “ в Дипломатическия институт към министъра на външните работи и Женевската академия по интернационално филантропично право и права на индивида.
Има над 23 годишен стаж в системата на Министерство на вътрешните работи, като е почнала от най-ниското ходило в районно ръководство до заместник-директор в Главна дирекция “Национална полиция ”.
От 2015 до 2021 година е била ръководител на Постоянната комисия по права на индивида и полицейска нравственос в Министерство на вътрешните работи. Член на Националния съвет за подкрепяне и отплата на жертви на закононарушения, от 2015 до м. август 2021. Член на Националния съвет за равнопоставеност на дамите и мъжете – в интервала 2016-2017, както и член на Комитета за наблюдаване на националната многогодишна стратегия на Република България по Фонд „ Вътрешна сигурност “ 2014-2020 година до м. август 2021; Била е и шеф на дирекция “Публичен указател ” при Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество.
Била е хоноруван учител в СУ “Св. Климент Охридски “ по „ Правни и полицейски аспекти на домашното принуждение “, както и ръководител на Работна група „ Правоприлагане “ (Law Enforcement Working Party) към Съвета на Европейския съюз по време на българското председателство на Съвета през 2018.
Атанас Запрянов – претендент за министър на защитата
Роден е на 16.04.1950 година в с. Драгойново, област Пловдивска. Завършва Висше национално военно учебно заведение „ В. Левски ” като магистър инженер - профил „ Свързочни войски “, Военна академия по свръзките „ Будьони ”, Санкт Петербург, Русия като магистър по „ Военно дело “, както и Генерал щабен факултет на Военна академия „ Г. С. Раковски ”.
В интервала от 1988 година до 1995 година заема разнообразни длъжности в Управление „ Свързочни войски ” на Генералния щаб на Българската войска. В интервала 2002-2003 година е назначен за шеф на Военна академия „ Г. С. Раковски ”, а от 2003 до 2006 година извършва длъжността заместник-началник на Генералния щаб на Българската войска по ресурсите. През 2003 година получава военно звание генерал-лейтенант.
От юни 2006 година до март 2010 година е назначен за боен представител на Република България във Военния комитет на НАТО и Военния комитет на Европейски Съюз в Брюксел, Белгия. За времето на кадровата си военна работа е награждаван с разнообразни ордени и медали, в това число медал „ За военна заслуга - I степен ”. Бил е и заместник-министър на защитата.
В интервала от януари 2019 година до декември 2021 година е ръководител на борда на Съвета на шефовете на Европейската организация по защитата в състав шефове по въоръженията на страните-членки на Европейски Съюз.
Драгомир Заков – претендент за министър на външните работи
Роден е на 24 юли 1975 година в София. Бакалавър по интернационалните стопански връзки и магистър по интернационален бизнес от Университета за национално и международно стопанство.
Между 2015 и 2016 година специализира в Европейския лицей по сигурност и защита. Възпитаник е на Европейския център по въпроси на сигурността „ Джордж Маршал “ (Гармиш Партен-Кирхен) като има специализации и в Женевския център по политика за сигурност.
Кариерен посланик с над 20 години опит в дипломатическата работа на Република България, тръгвайки от най-ниското ходило на кариерно развиване и минал поредно през всички следващи дипломатически рангове.
В интервала 2002-2004 година е аташе в дирекция „ НАТО и интернационална сигурност “ на Министерство на външните работи. Между 2004 година и 2008 година е поредно аташе, трети и втори секретар в Постоянната делегация на Република България в НАТО, Брюксел. Между 2011 година и 2014 година е първи секретар в Мисията на Република България към Организация на обединените нации в Женева. В идващите години до началото на 2019 година заема поредно управителните позиции шеф на отдел „ Контрол на въоръженията “, шеф на дирекция „ Политика за сигурност “ и заместник-политически шеф в Министерство на външните работи. От март 2019 година е дипломат, непрекъснат представител на България в НАТО.
На 1 март 2022 година е определен от 47-то Народно заседание за министър на защитата. След разпускането на 47-то Народно заседание е дипломат за специфични поръчения в Министерство на външните работи.
Мартин Дановски – претендент за министър на стопанската система и промишлеността
Роден е през 1967 година в Ловеч. Притежава магистърски степени - магистър по стопанска система, маркетинг и стратегическо обмисляне от Университета за национално и международно стопанство – София (УНСС), както и магистър по инженерни и механически науки, земеустройствено обмисляне от Университета по архитектура, строителство и геодезия – София (УАСГ).
Има над 15 години върховен управнически опит в областта на маркетинга и маркетинг връзките, капиталово консултиране и връзки с институциите, в това число създаване и управление на интервенции и офиси на мултинационалната маркетингова група „ Havas Worldwide ” Франция в страните от Западните Балкани – Северна Македония, Албания, Сърбия.
В обществената сфера е от 2015 година Активно работи в областта на икономическа политика, вложения, нововъведения и финансови принадлежности. Бил е консултант към кабинета на заместител министър-председателя по европейските фондове. От 2015 година е част от основаването на Фонд управител на финансови принадлежности в България (Фонд на фондовете), като член на Управителния съвет, а по-късно става и ръководител на УС.
Структурира и управлява като ръководител Държавната организация за научни проучвания и нововъведения от основаването й през март 2021 година до вливането й в Министерството на нововъведенията и растежа през март 2022 година
Добромир Симидчиев – претендент за министър на районното развиване и благоустройството
Добромир Симидчиев е приключил УАСГ с най-високо отличие и с няколко университетски награди за триумфи и най-високи резултати по компетентност “Водоснабдяване и Канализация ” – филтриране на води. Магистър е и по бизнес администрация – финансово ръководство – от Университета на Сиатъл, Съединени американски щати.
Заместник-министър на районното развиване и благоустройството в интервала 2011-2014 по времето на три държавни управления на България. Една от най-важните цели на Добромир Симидчиев като заместник-регионален министър е основаната дълготрайна десетгодишна тактика за ВиК бранша на България, която и все още се извършва.
Председател e на Съвета на Директорите на фонд ФЛАГ от 2012 до 2021 година
В професионалната си кариера е бил на основни мениджърски позиции, интернационално приет специалист и управител с богат опит в региона на създаването на политики, стратегическо и капиталово обмисляне, ръководство на смяната. Доказан експерт в дейно и дълготрайно ръководство на активи и инженерни услуги във водния бранш.
Прошко Прошков – претендент за министър на превоза и известията
Роден е през 1974 година в град София. Инженер по автоматика и системотехника от Технически университет – София. След дипломирането си работи в Германия поредно по два плана. Първият за разработка на програмно обезпечаване за индустриални приложения, а вторият за симулация и усъвършенстване на трафика в мрежата на Националния железопътен транспортьор (Дойче Бан). През 2007 година е определен за кмет на регион „ Лозенец “ в София.
От 2011 година е общински консултант в Столичния общински съвет. Председател е на комисията по инженерна инфраструктура и енергийно обмисляне, член на комисиите по превоз и пътна сигурност, и по стопанска система, благосъстоятелност и цифрова промяна. Основен приоритет в работата му са политиките за градска подвижност, включително внедряване на интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение. От 2021 година столицата разполага с една от най-модерните в Европа системи, позволяваща безконтактни електронни заплащания, онлайн продажби на транспортни документи и аналитични услуги за подкрепяне на ръководството на превоза.
Събина Събева – претендент за министър на труда и обществената политика
Родена е на 8 август 1958 година в град София. Завършила е Медицинския факултет – София. Има магистърска степен по „ Обществено здраве “ от Института по обществена и превантивна медицина на Женевския университет и компетентност по " Обща хигиена ". Доктор по медицина като дисертацията й е в региона на хигиената на детско-юношеската възраст и правата на детето.
От 2004 до 2020 година е изпълнителен шеф на фондация,,Международна обществена работа – България ”. Била е шеф дирекции,,Програми и интернационално съдействие ” и,,Държавна политика за протекция на детето ” в ДАЗД. В интервала 1989-2002 година е помощник, старши и основен, в Катедрата по хигиена, екология и професионални заболявания на Медицински факултет, София. Притежава на практика опит в ръководството на хора и финанси, обмисляне на действия, осъществяване на разбори и други, както и в създаването и ръководството на обществени услуги за деца и фамилии. Участвала е интензивно в създаването на нормативни актове в региона на закрилата на детето и обществената политика.
Д-р Благомир Здравков – претендент за министър на опазването на здравето
Роден е на 9 април 1979 година в град Карлово. Завършва медицина в Медицинския университет в София. Специалист е по анестезиология и интензивно лекуване. Магистър по здравен мениджмънт.
От април 2021 година досега е изпълнителен шеф на Специализираната детска болница “Проф. Иван Митев ” в столицата. Преди това е бил част от екипа на Клиниката по детска анестезиология и реанимация в „ Пирогов “.
Работил е в най-големите академични лечебни заведения в София. От 2015 година се профилира извънредно в региона на детското опазване на здравето. Работил е взаимно с Военновъздушни сили, БЧК и ЦСМП като началник на екип в задачи по наземен и въздушен превоз на сериозно заболели деца.
Преподавател е в Катедрата по педиатрия на МУ – София, преди този момент е бил помощник и в Катедрата по анестезиология на Висшето учебно заведение. Активно взе участие в доброволните формирования на БЧК. Включва се и в голям брой благотворителни начинания на организацията. Има десетки участия в национални и интернационалните научни конгреси по педиатрия, незабавна медицина, анестезиология и интензивно лекуване.
Проф. доктор Славчо Томов, д.м.н. – претендент за министър на образованието и науката
Роден е през 1962 година в град Левски. Притежава научна и просветителна степен – лекар по медицина и лекар на науките. Има добити специалности по “Акушерство и гинекология ” и “Онкология ”. Бил е декан на факултет “Здравни грижи ” към МУ-Плевен и ректор на Медицински университет, гр. Плевен в продължение на два мандата.
Към момента е шеф на Научноизследователския институт и ръководител на Общото заседание на МУ-Плевен. Член е на редица влиятелни интернационалните научни организации Society of European Robotic Gynecological Surgery (SERGS) – от 2009 година, член на Управителния ръб на SERGS (2015-2019 г.); Society of Robotic Surgery (SRS) – от 2010 г.; South Eastern European Robotic Surgery Society (SEERSS) – 2010 г.; Society of Laparoendoscopic sugeons (USA) – 2016 г.).
Специализирал е лапароскопска и гинекологична хирургия в Германия, Франция и Италия. Сертифициран е като конзолен хирург за работа с роботизираната система da Vinci.
Рецензент е на публикации в реферирани интернационалните научни списания. Носител е на редица почетни награди и грамоти. Удостоен е със званието “Почетен жител на Плевен ”.
Ириней Константинов – претендент за министър на културата
Роден на 23 март, 1949 година в град София. Завършва актьорско майсторство в Националната академия за театрално и кино изкуство „ Кръстьо Сарафов “ през 1972 година. Има над 150 функции в театъра, киното и малкия екран. Участва в голям брой интернационалните кино продукции, режисьор е и на няколко постановки.
Директор на трагичен спектакъл „ София “ от 2008 година насам.
Удостоен с медал " Стара планина ” – първа степен, както и с почетно поданство на София. Притежава награди и номинации от редица влиятелни състезания за театрални достижения, сред които Икар и Аскеер.
Васил Грудев – претендент за министър на земеделието, храните и горите
Роден през 1980 година в град Пловдив. Завършил е висшето си обучение в юридическия факултет в университета „ Франш Конте “, Франция. През 2006 година стартира работа в Държавен фонд „ Земеделие “, като до 2013 година минава всички йерархични равнища на структурата и заема поредно длъжности на специалист, основен специалист, шеф отдел, заместник-изпълнителен шеф и изпълнителен шеф. В интервала август-ноември 2014 година е министър на земеделието и храните в служебното държавно управление на Република България с министър-председател Георги Близнашки. Заемал е и длъжността заместник-министър на земеделието и храните. През 2019 година става изпълнителен шеф на Държавен фонд “Земеделие ” за повторно.
Милена Стойчева – претендент за министър на нововъведенията и растежа
Има просветителни степени и специализации от български и интернационалните университети като СУ „ Климент Охридски “, Penn State University, UC Berkeley и MIT. Тя е изпълнителен шеф на Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria), част от световната мрежа на Джуниър Ачийвмънт (JA Worldwide). Преподава нововъведения и предприемачество като гостуващ учител към Европейския Институт за нововъведения и технологии. Понастоящем е шеф за нововъведения и промяна към EIT Culture & Creativity.
Член е на борда на Европейския конгрес на жените-основатели на компании и работи интензивно за одобряването на дамите в бизнеса, науката и предприемачеството.
Милена Стойчева е притежател на най-високата международна премия за водачество на JA Worldwide “Soraya Salti ” за 2021 за приноса и за развиване на обществото посредством икономическо обучение и благоприятни условия. Тя е отличена и с премията за жени-лидери на Американско посолство в България. Има повече от 20-годишен опит на управителни позиции в интернационалните организации и компании, измежду които ръководител на световния съвет на страните членки на JA Worldwide и старши консултант за висше обучение в Европа. През цялата си кариера работи систематично за цифровизацията, модернизацията, високата просветителна просвета и опазването на природата в България.
Красимир Симонски – претендент за министър на електронното ръководство
Kрасимир Симонски е инженер по компетентност „ Изчислителна техника “ от Техническия университет-София и лекар на науките от Българската академия на науките. Преподавал е програмиране и компютърни архитектури в Технически университет-София и компютърни мрежи в Американския университет в България (АУБ).
От 1991 година до 2003 година заема длъжността Директор компютри и връзки на Американския университет в България (АУБ). Създател е на първата настояща Cisco мрежова академия през 2000 година към АУБ както и на други районни мрежови академии в България, Македония, Косово и Гърция.
Ръководил е редица планове за ИКТ-обучение в Американския университет и към Програмата на Организация на обединените нации за развиване, в това число по плана iGovernment, в границите на който са подготвени в базови компютърни умения над 65 хиляди държавни чиновници, за което планът е определен за Проект на годината в България, номиниран и попада в първите три като Проект на годината на Stockholm Challenge Award in 2008.
В интервала 2004-2007 година управлява плана „ Телецентрове “ на ПРООН. По плана са построени 120 телецентъра в цялата страна.
От 2007 година е началник и координатор на българските екипи по планове на Европейската комисия, измежду които са тези за развиване на националните стратегии за развиване на широколентов интернет достъп в Европа и GEANT2, GN3 - най-големият план по Седма рамкова стратегия за създаване на научно изследователска инфраструктура в Европа като е бил ръководител на Българската изследователска и просветителна мрежа (БИОМ) до 2013 година
От септември 2007 година до октомври 2009 година е заместник-председател на Държавната организация за осведомителни технологии и известия с сектор „ Информационни технологии “.
От април 2012 година създава и управлява националния план за развиване на високоскоростен широколентов достъп от последващо потомство в България с бенефициент Изпълнителна организация „ Електронни съобщителни мрежи и осведомителни системи “ (ИА ЕСМИС).
От началото на 2013 година е изпълнителен шеф на ИА ЕСМИС до назначението му през 2016 година за заместник-председател на Държавна организация „ Електронно ръководство “ (ДАЕУ). По време на българското председателство на Съвета на Европейски Съюз през 2018 година управлява всички формати на Съвета по тематиката „ Киберсигурност “, в това число приемането на Европейския правилник за киберсигурност (EU Cybersecurity Act).
От юни 2021 година е ръководител на ДАЕУ и Национален координатор по киберсигурността до закриването на организацията във връзка със основаването на Министерство на електронното ръководство
Николай Павлов – претендент за министър на енергетиката.
Роден през 1975 година в град Димитровград. Магистър по финанси и интернационалните стопански връзки в УНСС.
Има над 10-годишен опит в енергетиката на управителни и управнически позиции. Бил е финансов шеф и член на Управителния съвет на „ Национална електрическа компания “ ЕАД, както и член на Съвета на шефовете на “Контур Глобал Марица Изток 3 ” АД. Притежава опит като член на одитния комитет на АЕЦ „ Козлодуй “ ЕАД.
През 2015 година става финансов шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД. От 2016 година до началото на 2017 година е изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД. От януари 2017 година до май 2017 година е длъжностен министър на енергетиката в държавното управление на проф. Огнян Герджиков.
От май 2017 година до февруари 2022 година е изпълнителен шеф на „ Булгаргаз “ ЕАД.
Д-р Мартин Захариев – претендент за министър на турзима
Завършил е право в Юридическия факултет на Софийския университет и е специализирал медиен мениджмънт в Съединени американски щати и Англия.
През последните 30 година работи в региона на медиите, телекомуникациите, осведомителните технологии и туризма. В професионалната си кариера е бил публицист, редактор, радио и ефирен водещ и продуцент, дълготраен издател на списания и бизнесмен в разнообразни медиини и новаторски софтуерни планове.
През разнообразни години основава и издава едни от водещите месечни списания в България. Създава и ръководи известни радио мрежи, както и високотехнологична компания.
Бил е член на Съюза на издателите, Асоциацията на рекламните организации и член на управителните препоръки на Асоциацията на радио и телевизионните оператори - АБРО, Асоциацията на телевизионните продуценти - АТП.
Избран е като депутат в 42-то Народно заседание като гражданска квота, където е член на комисията по просвета и медии, както и член на Комисията по превоз, осведомителни технологии и известия.
През 2020 година е определен за зам.-председател на Обществения съвет на Българска национална телевизия. От 2016 година е изпълнителен шеф на Националния ръб по туризъм.
Инж. Борил Кръстев – претендент за министър на младежта и спорта.
Възпитаник на районно управление (на МВР) “Ангел Кънчев “ гр. Русе, със приключена бакалавърска степен “Транспортна техника и технологии ” и магистър инженер по компетентност “Технология и ръководство на превоза ”, а сега прави следдипломна подготовка с профил “Бокс и кикбокс ” в НСА “Васил Левски ”, гр. София, осведоми " 24 часа ".
От 2009 година работи в областта на търговията и ръководството на сграден фонд. Участва интензивно в подготовката на олипийската шампионка по бокс от Токио Стойка Кръстева.
Притежава дълготраен опит в ръководството и организацията на спортната подготовка. Участва в разнообразни действия, свързани с подкрепяне и развиване на детско-юношеският спорт, изискванията в спортните зали и обезпечаването на по-добри условия в подготвителния развой.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ