Малайзия планира да въведе по-строги правила за използването на социалните

...
Малайзия планира да въведе по-строги правила за използването на социалните
Коментари Харесай

Малайзия планира да ограничи достъпа до социалните мрежи за деца и младежи под 16-годишна възраст

Малайзия възнамерява да вкара по-строги правила за потреблението на обществените мрежи от деца и младежи под 16-годишна възраст, откакто по-рано този месец предприе сходна новаторска стъпка, съобщи ДПА.

За разлика от Австралия обаче държавното в Куала Лумпур не постанова цялостна възбрана, а по-строги възрастови ограничавания и механически защитни ограничения, които в началото ще преминат пробна фаза, заяви малайзийската новинарска организация Бернама, базирайки се на държавното управление.

На 1 януари ще стартира няколкомесечен експериментален интервал, в който присъединяване ще вземат Малайзийската комисия за връзки и мултимедия и определени оператори на обществени мрежи. Новите принадлежности за инспекция на възрастта и отбрана на малолетните ще бъдат тествани в предпазена среда, преди да бъдат въведени наложително.

Министърът на връзките Фахми Фадзил съобщи, че задачата е децата да бъдат по-добре предпазени от рисковете в интернет пространството, като в същото време се разработят практични решения за платформите. Мерките би трябвало да бъдат ефикасни и да не могат да бъдат елементарно заобиколени, добави той.

Пробната фаза има за цел да даде време на държавното управление и фирмите да разпознават слабите места и да създадат усъвършенствания.

Въпреки че Малайзия черпи от опита на други страни като Австралия и Дания, държавното управление в Куала Лумпур се стреми да приспособява разпоредбите към националните си условия.

По-рано този месец Австралия влезе в историята като първата страна в света, в която влезе в действие възбрана за използването на обществени мрежи от деца под 16 години. Достъпът на децата до платформи като " ТикТок " (TikTok), " Google " (Google) и " ЮТюб " (YouTube) на компанията " Алфабет " (Alphabet) и " Инстаграм " (Instagram) и " Facebook " (Facebook) на компанията " Мета " (Meta) бе блокиран. Наложената възбрана има цел да отбрани децата и младежите от рисковете, свързани със обществените мрежи, като прекомерно дългото превозване пред екрана. Въпреки това редица австралийски младежи към момента съумяват да заобиколят възбраната.

Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР