Макар да е роден в София, Георги Бърдаров чувства като

...
Макар да е роден в София, Георги Бърдаров чувства като
Коментари Харесай

Георги Бърдаров: Животът е най-неповторимото и най-голямото чудо

Макар да е роден в София, Георги Бърдаров усеща като свое място село Кула, Петричко, откъдето е родът на татко му. С усмивка си спомня за детските години там, за карането на колело по улиците и качването на камбанарията над селото, откъдето се вижда чак до Гърция.

„ Това е моето място. Там се усещам още веднъж като това 10-годишно хлапе, което вярваше, че ще превземе света ", споделя той.

Бърдаров признава, че спортът е изиграл основна роля в построяването на неговия темперамент. Тренирал е футбол до завършването на гимназията и точно теренът го е научил да се бори до последната минута и да има вяра, че няма невъзможни неща. Често цитира Албер Камю, съгласно който всичко, което човек знае за морала и дълга, го е научил от футбола.

Въпреки големия си книжовен триумф, Георги Бърдаров акцентира, че преди всичко е академик и учител в Софийския университет. Писателският му път стартира в общественото пространство едвам през 2013 година с описа за Петър Ракията, откакто цели 26 години е писал, без да бъде отразяван.

В романите си „ Аз още броя дните " и „ Absolvo Te " той визира тематиките за войната, виновността и прошката. Бърдаров обаче е безапелационен, че към този момент не желае да написа за войни.

„ Войната е естествено положение на човешкия жанр. Насилието е едно и също, сменят се единствено героите. Най-много ме натъжава фактът, че човечеството отхвърля да се учи от грешките си и ги повтаря в обаян кръг ", споделя писателят.

По първия му разказ към този момент има новаторски театър - „ Любов във война ", който съчетава спектакъл и кино детайли и е представян както в София, подобен и във Виена.

Носителят на Европейската премия за литература и Вазовата премия споделя, че оценките носят наслада, само че и огромна отговорност, защото упованията на публиката порастват с всяка последваща стъпка.

Личният свят на Бърдаров се трансформира радикално, откакто в по-късен стадий от живота си подписва брак със брачната половинка си Антонина и му се ражда щерка - Анастасия. „ Те трансформираха целия ми светоглед. Когато имаш семейство и дете, гледаш на света по напълно друг метод ", признава той.

За Георги Бърдаров, който е президент и на Федерацията по петанк, най-голямото знамение е самият живот.

„ Въпреки че пиша за мрак и спорове, аз съм безконечен оптимист. Животът е подарък. Всеки момент, в който ние и околните ни сме здрави и живеем в мир и независимост, е берекет ", приключва той.

Нова телевизия, „ Събуди се "

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР