Нелегалните мигранти у нас: най-често мъже от Афганистан, Ирак и Сирия
Мъже от Афганистан, Ирак и Сирия са хората, които най-често се пробват да минат през границата на страната ни незаконно, сочат данните от отчет, чиито разбор бе показан от правосъдното министерство.
Осъдените за този вид закононарушения са главно млади мъже – 90,68%. Най-голямата възрастова група са от 18 до 29 година – 61,71%, а общо 87,04 % от всички наказани са до 39 година Повечето от тях – 64,85 %, са с главно или по-ниско обучение. Те са най-много жители на три страни – Афганистан (26,46%), Ирак (20,14%) и Сирия (14,14%), или общо 60,74%.
Най-много са наказаните за нелегално прекосяване на границата – 85,15%.
Голяма част от нелегално миналите границата са бежанци от зони с военни дейности или други въоръжени спорове, открива проучването. Част от тях бягат и от гонене, учредено на политически или религиозни възгледи.
Демографските характерности сочат, че става дума по-скоро за стопански мигранти, чиято съществена цел е да се открият с съпътстващите ги близки в развитите европейски страни, след което да изтеглят при себе си и останалите членове на своите фамилии.
Осъдените каналджии и помагачи за интервала са 8,48 % от всички. Те също са най-много мъже (85,03%) на възраст сред 30 и 49 година (55,16%), женени (35,79%), с главно или по-ниско обучение (55,50%). Най-вече са български (42,83%) и турски жители (27,58%).
Само 3,39 % са наказаните за подкрепяне на незаконните мигранти вътре в страната, като най-често става дума за превеждане или даване на заслон на чужденците. Най-често това са мъже (96,78%) на възраст сред 30 и 49 година (55,06%), неженени (65,69%) със приблизително обучение (52,05%), най-много българи – 94,59%.
Авторите на отчета показват, че са нужни промени в наказателното законодателство, което да направи противодействието по-ефективно, в това число опцията миналите граница чужденци да бъдат наказвани с пробация, вместо условно наказание, което в множеството случаи е неизпълнимо.
Ефективното отнемане от независимост, поради езиковата преграда, културните разлики, ниската правна просвета и неприятните условия на живот в страните им по генезис, в множеството случаи не се осъзнава от наказаните изобщо като наказване, отбелязва Българска телеграфна агенция.
При неговото осъществяване у тях даже не се основава чувство, че по отношение на тях се постанова друга мярка от настаняването в съответните приемни центрове, където изискванията са идентични с местата за отнемане от независимост, пишат още специалистите.
В отчета се показва, че е належащо да бъдат подхванати ограничения за повишение на потенциала и възстановяване на активността на прокуратурата и съдилищата по индивидуализация на наказванията.
Създадената трайна правосъдна процедура за налагане на условни и краткосрочни санкции води до извънредно ниска успеваемост, написа в разбора.

