Земното магнитно поле вероятно се променя по-бързо, отколкото предполагаме
Магнитното поле на Земята се трансформира на всеки няколко стотин хиляди години. Това значи, че магнетичният север става магнетичен юг и противоположното (не, планетата не се прекатурва надолу с главата). Ново проучване на английски учени, в партньорство с сътрудници от Калифорния, обаче открива, че тази смяна евентуално се случва до 10 пъти по-бързо, в сравнение с предполагахме до момента.
Това е изключително огромна вест за учените, които учат по какъв начин смяната на магнитното поле визира живота на Земята, по какъв начин планетата ни е еволюирала с течение на времето и по какъв начин бихме могли да предскажем по-точно идната сходна смяна.
Минали палеомагнетични проучвания демонстрират, че магнитното поле може да промени своята посока с до 1 градус на година, само че съгласно нови данни са вероятни придвижвания с до 10 градуса на година.
Проучванията са основани на детайлни компютърни симулации на външното ядро (изградено от никел и желязо) – на към 2800 км под повърхността на Земята. Именно то управлява нашето магнитно поле.
„ Ние имаме доста непълни знания за магнитното си поле отпреди 400 години “, съобщи доктор Крис Дейвис от Университет в Лийдс. „ Тези открития биха могли да дадат значима информация за държанието на дълбоката сърцевина на Земята. “
Учените показват, че във връзка с въздействието върху човешкия живот, най-големият риск зависи от това какъв брой осезателен би бил целия този преход при промяна на магнитното поле. Едно от най-големите въздействия обаче ще бъде върху животни, които употребяват магнитното поле за навигация – като костенурки и птици.
Изследването е оповестено в сп. Nature Communications.