Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск
Луната е под опасност: на нейната повърхнина има огромен брой скъпи галактически софтуерни обекти и следи от човешки визити, които могат да бъдат унищожени по време на частни проучвателен експедиции.
До това умозаключение е стигнал Световният фонд за монументи (WMF), който реши да включи спътника на Земята в листата на обектите на културното завещание. WMF отбелязва, че човешкият интерес към Луната още веднъж нараства, само че сега няма особено интернационално съглашение за отбрана на нейното завещание.
Списъкът за мониторинг на международните монументи за 2025 година включва общо 25 обекта, от които съвсем всички – 24 – се намират в 29 страни на пет континента, а един е в Космоса.
Тези обекти, съгласно специалистите, са подложени на въздействието на огромни фактори: изменение на климата, въоръжени спорове, естествени бедствия и туризъм.
Списъкът на уязвимите обекти включваше историческите постройки в Газа, унищожени от спора сред Палестина и Израел, параклисът на Сорбоната във Франция, античният турски град Антакия, потърпевш от земетресенията през 2023 година, и манастирите по долината на река Дрино в Албания, написа megavselena.bg.
В този лист попадна и Луната, станала обект на нараснал интерес от частни компании.
На повърхността ѝ има огромен брой скъпи артефакти: модули за кацане, научни принадлежности, отпечатъкът на Нийл Армстронг и силициев диск със известия от височайши политици, оставени от Бъз Олдрин. В момента всички тези обекти и движимости не са предпазени по никакъв метод, защото няма специфични интернационалните съглашения.
В същото време те могат да бъдат унищожени или откраднати по време на „ експлоататорски визити “ на Луната от частни откриватели.
Според президента и основен изпълнителен шеф на WMF – Бенедикт дьо Монло, би трябвало да се усили публичната информираност за културното завещание на Луната.
„ Насърчаването на интернационална рамка, учредена на взаимно почитание и отбрана на лунното завещание, може да помогне да се подсигурява, че всяко бъдещо посещаване на Луната няма да компрометира нито един аспект от смисъла на Луната “, се споделя в уеб страницата на фондацията.
В момента има два галактически кораба, които летят към Луната: Blue Ghost на американската Firefly и Resilience на японската iSpace.
Първият ще стигне до спътника на Земята за 45 дни, а вторият за 3-4 месеца. Те би трябвало да кацнат в избрана зона и в случай че кацането е сполучливо, да проведат редица научни проучвания преди настъпването на лунната нощ. След това температурата на спътника на Земята ще падне до извънредно ниски равнища, тъй че сондите ще бъдат сложени в режим „ заспиване “, с цел да пестят сила.