Луксозни хотели, шикозни жилищни квартали, модерно летище, кула с височина

...
Луксозни хотели, шикозни жилищни квартали, модерно летище, кула с височина
Коментари Харесай

Египет строи новата си столица, но тя не убеждава инвеститорите

Луксозни хотели, шикозни жилищни квартали, съвременно летище, кула с височина 345 метра... Египет се надява да изуми света с новата си столица посред пустинята - един план, който обаче надалеч не провокира единомислещо утвърждение. " Имаме една фантазия ", съобщи Халед ел Хусейни, претрупан от управляващите да показа мястото на новата столица пред петнайсетина задгранични публицисти, пристигнали на публична аудиенция.

На 45 километра източно от Кайро, сред пътищата за Суец и Айн Сохна, няколко камиона се движат по чисто нови пътища, прекосяващи необятен песъчлив терен, който е съвсем празен. На строителната площадка на бъдещата постройка на Министерския съвет служащи са се захванали с построяването на държавния квартал, в който би трябвало най-после да обгръща президентския замък, Народното събрание, постройките на 32-те египетски министерства и няколко посолства.

" Работя повече от 12 часа дневно на тази измислена строителна площадка, на която никой не идва да ни види ", споделя един от строителите със загорял загар и с завит към главата шал, с цел да се пази от слънцето. " Искаш ли да те покажат по малкия екран? Не? Ами тогава връщай се на работа! ", крещи му началникът на обекта.

Обявена през 2015 година от президента Абдел Фатах ас Сиси, новата столица публично навлезе през октомври в първата фаза на основаването си. На повърхност от към 170 квадратни километра се чака тя да стане отчасти функционална още през 2019 година и последователно в нея да се заселят над 6 милиона души.

Властите споделят, че желаят да отговорят по този метод на казуса с пренаселеността на Кайро, прочут с безкрайните си тапи. В египетската столица и предградията й в този момент живеят 18 милиона индивида и се чака през 2050 година популацията да доближи 40 милиона души съгласно формалните прогнози.

Поредният нов град

Сега, когато първите здания в новата столица стартират да се издигат от пясъците на пустинята, планът обаче не съумява да убеди урбанистите и вложителите. С жилищни здания с бели и сиви цветове и с островърхи тухлени покриви, първият жилищен квартал на новата столица наподобява на тези квартали, с които са цялостни тридесетте нови града, издигнати в Египет от 60-те години на предишния век. Вдъхновени от метода на живот в Съединени американски щати и Залива, това са крайни квартали, които доста постоянно са скъпи и лишени от удобен публичен превоз.

Най-емблематичният измежду тях е издигнатият през 80-те години град Шести октомври, в който до 2027 година би трябвало да живеят 6 милиона души. Първоначално бе планувано 4 милиона индивида да се настанят в Ново Кайро - град, издигнат при започване на 21-и век източно от Кайро, съгласно Управлението за нови градски общини. Около 1.5 милиона поданици на Кайро живеят в този момент в Ново Кайро, където са се базирали банки и компании.

" Можем да съпоставим новата столица с Ново Кайро ", счита Ахмед Заазаа, проектант и урбанист в изследователската група " 10 Тооба ", насърчаваща различна градоустройствена политика. Със своите молове, които са недостижими без коли, и с пустите си улици, " това не е триумф, който може да ни послужи за модел ", споделя специалистът. Според него, вместо да отговори на действителните потребности на жителите на Кайро, новата столица ще послужи за политическа агитация. " От времето на Насър при всяка власт се стартира концепцията за нов град, умислен на въплъти вярата, бъдещето и модерното ", споделя Заазаа.

Властите твърдят, че новият план е друг. " Това ще бъде един образован град, употребяващ съвременни технологии ", дава обещание военачалник Ахмед Заки Абдин, който е отпред на компанията " Административен капитал за градоустройствено развиване ", която ще дава отговор за ръководството на новата столица.

Несигурност за вложителите

Министерствата на защитата и на жилищното строителство и обитаемоте места финансират и ръководят дружно плана за новата столица, прецизира Халед ел Хусейни. За да го докара до сполучлив край, държавното управление за момента разчита на нормалните египетски бизнесмени. Името " Ораском ", строителната компания на милиардерския клан Сауирис, се вижда над няколко строителни обекта.

Хишам Талаат Мостафа, магнат в региона на недвижимите парцели, преди малко излязъл от пандиза поради убийството на любовницата си през 2008 година, също си е купил терен с повърхност над 2 квадратни километра. Освен тях единствено няколко компании от Залива и един китайски сътрудник показаха интерес към този голям план, който по публични данни ще коства 45 милиарда $ в една страна в цялостен стопански застой.

Китайската държавна инженерно-строителна корпорация подписа през октомври контракт за 3 милиарда $ за построяването на огромен бизнес център в новата столица. " Ние сме доста оптимистично настроени, що се отнася до присъединяване на китайски компании в новата столица ", споделя Хан Бин, министър-съветник в посолството на Китай в Кайро, отговарящ за комерсиалните въпроси.

Той обаче акцентира нуждата от политическа непоклатимост и удобна среда за задграничните вложители няколко месеца преди президентските избори, на които се чака да се кандидатира някогашният главнокомандващ египетската войска и сегашен президент. /БТА

Всичко, което би трябвало да знаете за: Близък изток (3208)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР