ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по

...
ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по
Коментари Харесай

Еколози от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ за поредна година проведоха уроци по опазване на биоразнообразието

ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по света, на четири континента и на всички места поддържа високи екологични стандарти

Над 300 деца от пет учебни заведения в общините Бургас и Камено се потопиха в чудния свят на животните и растенията с еколозите на „ ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас “ АД. Четвъртокласниците от ОУ „ Найден Геров “, ОУ „ Климент Охридски “, ОУ „ Антон Страшимиров “, ОУ „ Христо Ботев “ – кв. Долно Езерово и СУ „ Христо Ботев “ – град Камено с интерес слушаха описа за местообитанията на планетата Земя и за това по какъв начин животните и растенията се приспособяват към изискванията, в които живеят. Човекът не постоянно е добър собственик на планетата и редица човешки действия, вярвания и предубеждения водят до заличаване на местообитанията и изгубването на някои типове. И тук на помощ идват еколозите, които със своите познания, умения и опит, прилагайки модерни техники и технологии, предизвикват и извършват действия по възобновяване на нарушени местообитания, увеличение числеността на популации на застрашени от изгубване животни.

ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по света, на четири континента и на всички места поддържа високи екологични стандарти. Еколозите на ЛУКОЙЛ работят по голям брой планове за понижаване на въздействието на индустриалната активност върху околната среда, възстановяване на екологичната конюнктура и запазване на природата.
 Четвъртокласниците от ОУ „ Найден Геров “, ОУ „ Климент Охридски “, ОУ „ Антон Страшимиров “, ОУ „ Христо Ботев “ – кв. Долно Езерово и СУ „ Христо Ботев “ – град Камено с интерес слушаха разказа
Децата научиха, че на територията на „ ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас “ АД удобно живеят доста типове животни, част от тях предпазени: лисица, заек, таралеж, белка, цветен пор, огромна бяла чапла, ибис, двата типа сухоземни костенурки (шипобедрена и шипоопашата), няколко типа прилепи и сови, бързолети, папуняк, авлига, черешарка и доста, доста други, измежду които и най-малкият бозайник в Европа – етруската земеровка, която тежи не повече от 2 гр.

През 2014 година в „ ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас “ АД бе открита единствената в страната естествена колония на белошипа ветрушка – тип, който е считан за липсващ от територията на България от 50 години. Заедно със експертите от природозащитната организация „ Зелени Балкани “ еколозите  на предприятието създадоха проект за опазване и увеличение на колонията и от четири гнездящи двойки сега числеността на соколчетата е достигнала 10 двойки. През 2018 година една от женските ветрушки беше уловена, маркирана с цветни пръстени и ѝ беше подложен сателитен предавател, отразяващ местоположението на птицата. По този метод еколозите съумяха да разкрият местата на ловуване на колонията и миграционният им път до топлите страни в Централна Африка и назад до родния Бургас.

Откритите уроци по биоразнообразие станаха традиция, която еколозите от „ ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас “ АД на драго сърце поддържат, тъй като срещите с децата и техният автентичен интерес към света на дивата природа ги зареждат с оптимизъм, че бъдещето на планетата ще бъде в сигурни ръце.
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР