Луис Гарсия изигра ключова роля и в най-паметния финал в

...
Луис Гарсия изигра ключова роля и в най-паметния финал в
Коментари Харесай

Луис Гарсия: Никога не съм мислил, че Лионел Меси ще бъде номер едно в света

Луис Гарсия изигра основна роля и в най-паметния край в Шампионската лига през 2004/05, само че при всичките си триумфи той е най-известен с гола призрак. Ето какво показа той пред " 4:4:2 ":

Колко особено място е Ла Масия? Имаше ли по ваше време младежи, които трябваше да станат огромни звезди, само че не се получи?

- Да бъдеш част от Ла Масия е брилянтно. Имаше едно момче в състава под 18 година, което дружно с Шави бе в първия тим на Ван Гаал. Името му бе Марио Росас и бе единствено на 16, само че той бе считан за задоволително добър, с цел да е с мъжете. Марио беше невисок, тъкмо като Шави, само че играеше като плеймейкър. Беше страховит, интелигентен, самоуверен, превъзходен и с двата крайници, имаше всичко. Не съм сигурен какво тъкмо стана с него. Май отиде в Алавес и по-късно се загуби. Лош шанс и неприятен избор, допускам.

Бяхте ли по някакъв метод обезверен, откакто Барса през 2003 година заплати клаузата за назад откупуване, че може и да не играете постоянно на " Камп Ноу "?

- Не, по никакъв начин дори. За повторно подписвах с блаугранас, само че го усещах като дом. Аз съм от Барселона и желаех да съм сполучлив точно там.

Тогава треньор ви бе Рийкард, а в състава имаше още 6 холандци. Можете ли да говорите техния език?

- Не, не мога (смее се). Всички бяха невероятни, съблекалнята ни бе задружна, бързо научиха испански, а с някои от тях съм към момента добър другар (б.р. - Зенден и Клуйверт).

Шави и Иниеста тогава към момента бяха младите очаквания на Барселона. Можехте ли да отнемете топката от Шави по време на подготовка?

- Мога да ви кажа почтено, че в никакъв случай не съм успявал. Те бяха предопределени да станат велики играчи. За разлика от Карлес Пуйол да вземем за пример. Той работеше интензивно и настойчиво и в последна сметка се трансформира в легенда.

Спомняте ли си младия Меси?

- Нямах визия, че ще се трансформира в най-хубавия състезател в света. Да, той беше там, само че бе толкоз спокоен. Не съм мислил за него изобщо, нямах никаква визия какъв брой добър би могъл да бъде той. Спомням си една фотография, когато пътувахме за турне в Япония. Лео беше най-отзад на фотографията, допускам се е считал за късметлия тогава, тъй като бе прекомерно дребен. Сега може би аз съм късметлията, че съм с него на фотото.

Бяхте играли към този момент за Рафа Бенитес в Тенерифе, когато той реши да ви предложения в Ливърпул. Какво се случи, изразихте ли някакви подозрения по отношение на пренасяне в Англия?

- Знаех, че Ливърпул удари Барселона, а по-късно и Алавес, с цел да завоюва Купата на УЕФА през 2001 година Рафа ме извика, аз го харесвах доста, тъй че нещата станаха бързо. Но откакто дойдох, чак тогава разбрах за какъв брой огромен клуб приказваме. Имаше много испанци в тима и постоянно се събирахме фамилиите, с цел да сме по-близки. Но по принцип на " Анфилд " имаше играчи от 16 националности. Често всички сме били на испански ресторант и виждах по какъв начин норвежци, чехи, поляци и французи се усещат добре. Само не Карагър, той съвсем постоянно отиваше да гледа тенис по малкия екран. Типично за него.

 Роналдо - 12 удара без гол, Меси - 13 удара и 9 попадения (ВИДЕО)
Роналдо - 12 удара без гол, Меси - 13 удара и 9 попадения (ВИДЕО)

Кристиано изравни собствен антирекорд

Изглеждаше, че бяхте по-подходящ за Ливърпул в Шампионската лига, в сравнение с във Висшата лига. Така ли е?

- Отне ми много време, с цел да привикна с британския футбол и физическата страна на играта. Съдиите в ШЛ ме защитаваха, само че в събота в Англия не. В първите ми няколко мача получих 5 удара с лакът в лицето. С течение на времето мисля, че се усъвършенствах.

Кой е по-добрият гол през сезон 2004/05 - късното попадение на Джерард против Олимпиакос в групите или вашето уверено против Ювентус на 1/4-финалите?

- Голът на Стиви, без него моят нямаше да се случи. А и моят, да си признаем, бе много по-лесен за вкарване.

Смятате ли, че шумът на " Анфилд " в полуфиналите на ШЛ против Челси раздруса до основи сините?

- Не знам, само че аз в никакъв случай в живота си не съм виждал сходна атмосфера даже и по малкия екран. Челси бяха по-добри от нас през целия сезон, само че онази нощ ние бяхме по-бързи, по-силни и по-гладни за триумф. И всичко това бе подхранено от почитателите.

Бъдете почтен, какво стана с известния гол призрак, който вкарахте против Челси?

- Имах най-хубавата позиция и се зарадвах, тъй като в действителност имам вяра, че това бе гол. Топката мина линията. Случи се толкоз бързо, само че беше същинско попадение.

Приятели ли сте с Моуриньо? Говорили ли сте в миналото с него за този гол?

- Познаваме се доста добре от времето в Барселона и сме другари. Уважавам го ужасно доста, след полуфинала ми пожела шанс. Радвам се, че е толкоз добър експерт. Той постоянно ще отхвърли това попадение, само че в случай че бях на негово място, евентуално и аз щях да направя същото.

Какво ви сподели Карагър, когато ви видя за първи път да носите диадема?

- Не трябваше да споделя нищо, тъй като изражението му крещеше задоволително: " Какво по-дяволите е това? " Рафа също не беше доста благополучен. Първо бях аз, след това Хари Кюъл и Барош също сложиха диадеми. Милан даже ползваше и спрей за коса. Това също не се хареса на Рафа и Кара.

 Денис Суарес: Щастливец съм да виждам по какъв начин играе Лео Меси
Денис Суарес: Щастливец съм да виждам по какъв начин играе Лео Меси

" Дано остане при нас още доста години "

Изненадан ли бяхте, че Хаман не е измежду титулярите за финала в ШЛ против Милан в Истанбул?

- Не, тъй като Бенитес постоянно имаше своите аргументи. Той ни бе изненадал към този момент няколко пъти, даже Джерард оставаше запаса. С типичната немска душeвност Диди влезе на почивката и ни оказа помощ да създадем този превъзходен поврат. Спомням си, че играчите на Милан бяха доста щастливи, когато излизахме за второто полувреме, и това бе обикновено. Но ние чухме нашите почитатели да пеят, макар че бяхме слаби. Кара те да се замислиш: " Хайде, дано дадем всичко от себе си през идващите 45 минути ".

Какво си мислехте, когато Джерард и Шмицер понижиха до 2:3?

- Надявах се да продължим по същия метод. Двете попадения паднаха доста бързо и това ти дава вяра, че може да преобърнеш събитията на терена. Виждах боязън в очите на тези страхотни футболисти на Милан. Всички вярвахме в чудото.

Защо не изпълнихте дузпа? Имахте ли предпочитание да го извършите?

- Не ми разрешиха (смее се). Исках, само че Рафа не ми даде да удрям дузпа. Смятам, че щях да извършвам шестия углавен удар, в случай че се стигнеше до неочаквана гибел. Вероятно щях да опитвам Паненка.

Върнахте се в Атлетико (Мадрид) през 2007-а? Не напуснахте ли Ливърпул прекомерно скоро?

- Наслаждавах се на времето си в Мърсисайд, само че в случай че бях останал, в този момент връзките ми с почитателите нямаше да са толкоз прелестни.

Играхте с младия Торес при първия си престой при дюшекчиите, а при втория с Агуеро. Кой е по-добър от двамата?

- Без никакъв спор топиграчи, само че те са много разнообразни. Не желая да предпочитам, само че може би избирам аржентинеца.

Имате ли обичана механа в Ливърпул?

- Докато играех в клуба, не сме ходили на локални кръчми, само че по-късно открих " Кинг Чарлс " и там ми харесва доста. Продават бира Guiness (смее се).

Кой ще стане по-добър треньор, Джерард или Карагър?

- Ох, доста сложен въпрос. Джейми ще се оправи отлично в Италия, а Стиви в Англия. Кара ми даваше доста упътвания на терена, на моменти ми крещеше, а аз мислено си споделях: " Я се разкарай отсам ". Всъщност работех с психолог, с цел да се оправям по-добре на " Анфилд ", а едно от нещата бе да препречвам гласовете на Джейми в главата си. Те ме преследваха непрекъснато.

 Ернесто Валверде: Меси е необикновен хитрец, Паулиньо се отличава в Барса
Ернесто Валверде: Меси е необикновен хитрец, Паулиньо се отличава в Барса

" Доволен съм "

В края на кариерата си играхте в Индия и Австралия. Хареса ли ви?

- Беше превъзходен опит. В Индия играехме пред 80 хиляди души на стадиона, почитателите на другите тимове се почитат ужасно доста.

Знаем, че обичаш голфа. Какво би избрал - да вкараш още един път пред почитателите на " Коп " или да вкараш със стика си от пръв път при сложен изстрел в някоя дупка?

- Още един гол, без никакво подозрение. Харесвам голфа, само че поставете ме още веднъж пред тези почитатели и ми дайте опция да вкарам още един път. Само не споменавайте фантоми и призраци!
Източник: topsport.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР