Италия върви към следизборна сделка, но не казвайте това на избирателите
Луиджи Ди Майо, Матео Ренци и Силвио Берлускони
По-малко от две седмици преди парламентарните избори в Италия политическите противници настойчиво настояват, че няма да подписват договорка за сформиране на държавно управление при положение, че гласоподавателите не излъчат безапелационен победител, което съгласно финалните сондажи е най-вероятният резултат.
По време на акцията десноцентристкият водач Силвио Берлускони надменно назова водача на антисистемното " Движение 5 звезди " Луиджи Ди Майо просто едно " красиво лице ", чийто единствен трудов стаж е като стюард на футболния стадион в Неапол, " с цел да може да гледа мачовете гратис ". Левоцентристът Матео Ренци сподели, че Берлускони едвам не е докарал страната до банкрут през 2011 година, а " Движението 5 звезди " е цялостно с " използвачи и мошеници ". Ди Майо упрекна партиите и на Ренци, и на Берлускони във " вродена " корупция.
" Сега е моментът да заловен за гушата съперника си ", изяснява Франческо Галиети, политолог от основаната в Рим консултантска компания " Полиси сонар ".
На идващия ден след гласуването на 4 март обаче, партийните водачи, като Берлускони от " Форца Италия ", Ди Майо от " 5 звезди " и Ренци от Демократическата партия, евентуално ще приберат " дългите ножове " и ще стартират да се пазарят.
" Никой не се издава за вероятни следизборни съюзи, тъй като първо би трябвало да приказва на своите гласоподаватели, само че " на 5 март обстановката ще се обърне надолу с главата ", споделя Маурицио Песато, началник на социологическа организация (SWG).
Над 50 милиона италианци, в това число живеещите в чужбина, са призовани да гласоподават, употребявайки неизпитан избирателен закон, който планува две трети съразмерно посланичество и една трета по правилото " спечелилият получава всичко ". Тази смесена система бе въведена предходната година, частично с цел да попречва възможностите на " Движението 5 звезди " да реализира безапелационна победа, улеснявайки сформирането на предизборни обединения. В резултат десницата и левицата образуваха тактически съюзи, с цел да разширят базата си, само че все пак и двете обединения наподобява няма да съумеят да завоюват болшинство.
Заради преобладаващия симетричен детайл в закона всяка партия - без значение коалиция или не, слага на напред във времето своите ползи, дори за сметка на своите съдружници.
Десноцентристкият алианс, който включва " Форца Италия ", Северната лига и " Италианските братя ", води с 36-38 % от гласовете, сочат анкетите, което го прави единственият блок с късмет да завоюва безусловно болшинство.
" Движението 5 звезди ", което постоянно е отказвало да се съюзява с който и да било, е на път да стане най-голямата партия в Народното събрание с 27-28 % от вота, надалеч от болшинство.
Проучванията отреждат на Демократическата партия 22-23 %, а на левоцентристкия блок - 27-28 на 100. Резултати от социологически изследвания не може да бъдат оповестени след среднощ в петък, 2 март.
Ако не може да бъде формирано държавно управление, допустимо е свикването на нови избори. Но историята демонстрира, че Италия е избягвала втори избор дори когато договарянията са се проточвали, а и се приказва, че президентът Серджо Матарела е срещу връщането незабавно към изборните урни.
" Сюрреалистично "
Кампанията се води най-вече по малкия екран, където водачите се редуват в утринните и вечерните токшоута. Те отхвърлят каквато и да било опция за огромна коалиция в немски жанр, в това време произнасяйки многословни речи по най-разнообразни тематики (от фрапантни данъчни съкращения до всеобщо депортиране на мигранти), цялостни с обещания, целящи да завоюват и най-периферните гласоподаватели.
Осемдесет и една годишният Берлускони е непрестанно по малкия екран. Напоследък той непрекъснато дава обещание данъчни облекчения за притежателите на животни, като споделя, че дамите " избират да спят с домашните си любимци вместо със съпрузите си ".
" Движението 5 звезди " желае Италия да премине напълно към възобновима сила с милиони електрически автомобили по улиците, без да дава детайлности по какъв начин и по кое време ще бъде реализирано това.
Демократическата партия дава обещание тласъци, които да накарат младежите да се изнесат от жилищата на родителите си, преди да са навършили 30 години.
" Това е сюрреалистична акция, карнавал на неистини ", споделя Роберто Д'Алимонте, професор по политология в Университета Луисс (Свободния интернационален университет за обществени науки, Libera Universita Internazionale degli Studi Sociali) в Рим. Даже съдружници са в спор, отпред със Северната лига на Матео Салвини, която съвсем всеки ден спори с Берлускони. Лигата твърди, че желае да напусне и еврозоната, и Европейски Съюз, до момента в който Берлускони се показва като сдържан политик, проевропеец и последовател на еврото. Признак за сложните връзки в център-дясното е че техните водачи още не са излизали на взаимен протест.
" Кампанията, на която сме очевидци, е подправена. Ден след вота обединенията няма да имат никакво значение. Отношенията сред партиите ще се трансформират ", споделя Песато.
Въпреки че водачите на партиите в този момент изключват следизборни покупко-продажби, има признаци, че най-малко една е предстояща.
" Ренци се надява на договорка с Берлускони след вота ", съобщи за Ройтерс Розарио Крочета, някогашният регионален шеф на Сицилия от Демократическата партия. Вътрешният министър Марко Минити, който е непосредствен до Ренци, сподели предходната седмица, че е подготвен да се включи в държавно управление на огромна коалиция.
Миналия месец Ди Майо е споделил при закрити врата пред задгранични вложители, че бил податлив да договаря за политики с съперниците си от обичайните партии и да поддържа съдружно държавно управление, в случай че изборите не дефинират явен победител, твърди източник, участвал на събитието.
Берлускони и Салвини отклониха поканата да вземат участие в митинга, който младшият им съдружен сътрудник " Италиански братя " провежда тази събота в Рим, и на който претендентите ще се закълнат, че няма да вземат участие в държавно управление, формирано от противници след вота.
" Всичко може да се случи след изборите ", заключава Д'Алимонте.
По БТА
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




