Лошата демографска конюнктура – застаряващото население и емиграцията през последните

...
Лошата демографска конюнктура – застаряващото население и емиграцията през последните
Коментари Харесай

Развитието на капиталовия стълб може да реши проблемите с пенсиите

Лошата демографска обстановка – застаряващото население и емиграцията през последните години са измежду предпоставките за сериозния недостиг в първия дирек на пенсионната ни система. По данни на Национален статистически институт и Министерство на финансите сега в България съотношението на заетите в частния бранш към това на заетите в бюджетния бранш и пенсионерите е 1,9 души към 2,6 души. По този индикатор страната ни е в дъното на класацията освен в Европейски Съюз. Решение на казуса, който основава това неподходящо съответствие за пенсионната система може да се търси в развиването на финансовия дирек. Трябва да работим за по-добро контролиране на етапа на погашение на пенсиите от втория (капиталов) дирек и създаване на ограничения за поощряване и привличане на повече осигурителни вноски в него. Това съобщи ръководителят на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев по време на интернационалната конференция „ Многостълбовите пенсионни системи в Европа - изгоди и бъдеще “, проведена от Българската асоциация на сдруженията за в допълнение пенсионно обезпечаване.

Участниците в интернационалната конференция коефициентът на редукция на пенсията от първия дирек у нас на родените след 01-01-1960 година е неправдив и рестриктивен за стопанската система ни. При актуалното му пресмятане той ощетява с 10% пенсионерите и препятства развиването на финансовия пазар у нас.

Васил Велев акцентира, че в страните с най-хубави пенсионни системи пенсионните фондове имат и ръководят активи, чиято стойност е над 60% от Брутният вътрешен продукт на съответната страната, до момента в който у нас този % е едвам 12 на 100. В допълнение, съотношението сред финансирането на планове от финансовия пазар и банковото кредитиране е два пъти по неподходящо в Европейски Съюз от колкото в Съединени американски щати, а България е на дъното на класацията в Европейски Съюз.

Като спънки за развиване и реализиране на нужното доверие в пенсионната система у нас Христина Митрева уточни постоянно изменящото се трудово и пенсионно законодателство и незадоволителната осведоменост на обществото за пенсионните схеми.

Според някогашния шеф на Националния застрахователен институт проф. Йордан Христосков незабавно би трябвало да се подхващат ограничения за смяна в българската пенсионна система. Сред тях са неотложно анулиране на опцията за прекачване на средства от втория към първия дирек, увеличение на вноските във втория дирек от 5% на 10%, дори и с цената на понижаване на вноските в първия дирек или налога върху приходите.

Според участниците в интернационалния конгрес тристълбовият модел е извънредно сполучлив и дава опция за разнообразни форми на взаимоотношение, които да обезпечат почтени и сигурни пенсии. Те бяха безапелационни обаче, че не трябва трите стълба да се опълчват, а да се преглеждат като взаимодопълващи се елементи на едно цяло.

По време на конференцията бяха разисквани още развиването на пенсионната политика на национално и европейско равнище, изгодите от многостълбовата пенсионна система, която беше избрана като безалтернативна сега, както и нуждата от забележителното увеличение на спестяванията в спомагателното пенсионно обезпечаване. Участие в събитието взеха министърът на труда и обществената политика Бисер Петков, ръководителят на Комисията труда, обществената и демографската политика Хасан Адемов, ръководителят на Национален осигурителен институт Ивайло Иванов, ръководителят на КФН Бойко Атанасов, ръководителят на Pensions Europe Янвилем Боума, представители на пенсионноосигурителни сдружения от България и Европейски Съюз, работодателски организации, синдикати и неправителствени организации.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР