Лоша храна, мизерни общежития, дълъг път до работното място: жените,

...
Лоша храна, мизерни общежития, дълъг път до работното място: жените,
Коментари Харесай

Пътят на една от най-популярните марки телефони

Лоша храна, мизерни общежития, дълъг път до работното място: дамите, заети в производството на айфони в Индия, се оплакват от тежки трудови условия. А " Apple " измества от ден на ден от продукцията си в милиардната страна.

" Полицията да изчезва! ", крещят хиляди дами във видеоклип, изработен в средата на декември 2021. Жените са работнички в доставчика на " Apple "  - " Foxconn ". Тогава те блокират автомагистрала в щата Тамил Наду - в най-важната индустриална зона в Индия. Трафикът стопира за часове, а на работничките най-накрая им се обръща внимание - от локалните политици, само че и от " Епъл ".

Протестите от декември си имаха основателна причина: над 250 дами, заети в производството на айфони, ненадейно получават признаци на стомашен вирус, а някои от тях се постанова даже да бъдат откарани в болница. " Никой не ни споделяше какво ни се случва ", споделя през днешния ден Аби, една от засегнатите. " Когато попитахме, ни обясниха, че несъмнено е хранително натравяне. "

Лоши условия на живот

Аби идва за изявлението с още няколко колежки, всички млади дами - към 20-годишни. Повечето държат смартфон в ръцете си, само че не айфон. Аби споделя за неприятните условия в студентските общежития, в които живеели преди. Преди инцидента всички били принудени да спят на земята, споделя момичето. " Сега ни дадоха кревати, чаршафи, възглавници. Това е по-добре. "

Спалните пространства обаче към момента са претъпкани - по десет жени в стая на двуетажни кревати. Сега най-малко имат течаща вода. Преди им се е налагало да си набират вода от бунар пред къщата.

" Храната още е доста неприятна ", оплаква се Аби. Затова и работничките постоянно просто отхвърлят да ядат и отиват на работа без да са се хранили. " Ако нямаме естествена храна, по какъв начин се чака да работим? "

Жените не са осведомени с правата си

Доставчикът на " Епъл "  в Индия " Foxconn "  се счита за най-големия производител на електроника в света. Повече от 5000 дами работят там и сглобяват айфони от моделите 12 и 13. Скоро ще се наложи да стартират и с Айфон 14 (I Phone 14).

Повечето работнички са млади девойки от селски региони, наети през медиатори. Често те са първите в фамилията си, които въобще си намират работа. Затова и не са наясно с това какви са правата им. Работят по осем часа дневно, на три смени, шест дни в седмицата, споделя Аби на негоден британски.

Жените получават минималната заплата в Индия - към 170 евро на месец, от които се удържат и пари за осигуровки и превоз. След митингите от декември, заплатите им леко се усилват, написа Дойче Веле.

Огромни дистанции до работното място

Според локален профсъюз " Foxconn "  настанява работничките в общежития на 60 километра от фабриката и ги охранява. Аби удостоверява, че е по този начин. Това значи, че доста от работничките пътуват по два часа до работното си място и рядко съумяват да се наспят. " Би било по-лесно, в случай че общежитията бяха по-близо ", споделя Аби.

За това настояват и от синдиката. Канан Сундараян, заместник-председател на синдиката, упреква голямата софтуерна компания в принудителен труд и употреба на служащи. По думите му, държавното управление и локалните управляващи се задействат едвам след митинги.

Сундараян упреква държавното управление на Моди. " С цялата тази самодейност " Произведено в Индия ", която дава опция за понижени налози, привличаме компании от целия свят. Чуждестранните вложения са добре пристигнали, само че доста постоянно тези компании не се преценяват с трудовия кодекс на Индия. И управляващите си затварят очите. "

Според Панкаж Мохиндроо, ръководител на Асоциацията на телекомуникациите в Индия, локалните управляващи в щата Тамил Наду са реагирали бързо след митингите и са подобрили обстановката за дамите, заети в производството на айфони. Важно е да се обръща внимание на потребностите на работещите в тази промишленост, счита той. " Имаме потребност от от ден на ден от тях, изключително в производството на електроника. "

За Индия е от извънредно значение това, че компания като " Епъл "  мести производството си в страната - изключително що се отнася до конкуренцията с Китай. За Мохиндроо това е даже " привилегия ".

Пазар с капацитет

Телефоните на американската компания може и да се създават в Индия, само че те се изнасят в други страни. 850 милиона индийци имат смарт телефон, само че едвам три % от тях употребяват айфон. Но продажбите в Индия скоро може да скочат.

Аби и колежките ѝ упорстват да се отнасят към тях и към работата им с почитание. Най-важно е здравето им. " Можем да работим, единствено в случай че се усещаме добре ", споделят те и споделят, че една от колежките им припада най-малко един път всеки месец. Ако храната и изискванията на живот са положителни, то " останалото ще се подреди ", споделят те. 
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР