Атаките срещу Factcheck.bg показват нуждата от проверка на факти
Логично е – когато кариерата ти зависи от операциите и лъжите – да си изключително злобно срещу тези, които ревизират дали лъжеш и споделят на хората по кое време, по какъв начин (и евентуално ЗАЩО) лъжеш.
Логично е и когато си „ публицист “ с „ желания “ в спектъра на политиката, която съществува с помощта на лъжите, да не харесваш тези, които ревизират обстоятелствата и споделят дали ти и политиците, на които симпатизираш, лъжете. И е разумно да ги нападаш ядно и злобно.
Нищо ново под слънцето, желая да кажа. Очаквани бяха реакциите на блажен фашистки и копейкински оргазъм, когато клетите им спящи кафези научиха новината, че Мета ще става копие на ЕлонМъсковия Екс.
Ето и позицията на Асоциацията на европейските журналисти-България:
АЕЖ осъжда безпочвените обвинявания против доцент Ралица Ковачева и екипа на уеб страницата
През последните дни екипът на Factcheck.bg е обект на онлайн тормоз. В обществените мрежи и някои уеб сайтове се появиха голям брой изявления с клюки, обиди и даже апели за разпра.
Постовете имат една обща линия – не стъпват върху обстоятелствата.
Прави усещане, че обект на най-вече офанзиви е някогашната основна редакторка на уеб страницата Factcheck.bg и уважавана университетска преподавателка доцент Ралица Ковачева. Авторите на постовете даже не са ревизирали, че от началото на май 2024 година доцент Ковачева към този момент не заема длъжността основен редактор, а участва на уеб страницата като публицист. Тя написа приблизително по един изчерпателен разбор на месец, а не прави инспекции на съответни изказвания и изявления. Доц. Ковачева не е част от екипа, който работи с Meta, само че това очевидно не пречи да бъде упреквана, че сякаш е цензурирала някого във Facebook. Нещо повече – има недоволства от обществени персони, които настояват, че са били цензурирани от доцент Ковачева от 10 години, в случай, че Factcheck.bg съществува от по-малко от четири, а партньорството с Meta е от едвам 10 месеца. Асоциацията на европейските публицисти – България изрично осъжда всички опити за дискредитиране на една от най-авторитетните фигури в битката с дезинформацията в нашата страна.
Повод за офанзивата против Factcheck.bg е известие на основния изпълнителен шеф на компанията Meta Марк Зукърбърг във връзка планове за преустановяване на програмата за инспекция на обстоятелствата от трети страни в обществените мрежи, благосъстоятелност на компанията – Facebook, Инстаграм и Тредс. Масово не се схваща какво тъкмо вършат проверителите на обстоятелства в обществените мрежи.
Или по-скоро какво не вършат:
- проверителите на обстоятелства НЕ отстраняват съдържание;
- проверителите на обстоятелства НЕ блокират профили;
- проверителите на обстоятелства НЕ изтриват страници или групи.
Това го вършат самите обществени мрежи или техни подизпълнители. И това няма нищо общо с активността на проверителите на обстоятелства. То е обвързвано с така наречен “стандарти на общността ”. Проверителите на обстоятелства нямат отношение към стандартите на общността и не наблюдават за спазването им.
Ако самостоятелна организация за инспекция на обстоятелствата откри, че обява, която сте споделили, е погрешна, обявата НЯМА да бъде изтрита, профилът ви НЯМА да бъде блокиран, страницата ви НЯМА да изчезне и т.н.
Всичко това може да се случи, в случай че нарушите вътрешните правила на обществената мрежа, само че с това проверителите на обстоятелства НЯМАТ нищо общо – това е работа на самите платформи.
Какво вършат проверителите на обстоятелства? На първо място, те би трябвало да бъдат самостоятелни от платформите. Factcheck.bg е тъкмо такава – нито Meta, нито който и да е различен сътрудник или трета страна не може да се меси в наличието и да въздейства на публицистичната политика. Всичко се взема решение в редакцията. Factcheck.bg сами вземат решение кои изказвания да ревизират и следват доста строги правила и стандарти при този избор и при самата инспекция. Цялата методология е разказана в детайли, а всяка година Factcheck.bg предстои на одит от Международната мрежа на проверителите на обстоятелства и от Европейската мрежа за стандарти за инспекция на обстоятелствата. Всеки, който се усеща обиден, би могъл да подаде сигнал към двете организации, които да ревизират дали в действителност българските проверители на обстоятелствата са спазили стандартите.
Когато Factcheck.bg ревизира дадена обява в онлайн платформа, с която сме в партньорство, всеки, който е споделил погрешната и подвеждаща информация, получава уведомление и покана да прочете инспекцията, направена от Factcheck.bg. Ако потребителят не е склонен с изводите, може да ги оспори като просто изпрати несъгласие посредством самата платформа. Всички възражения се преглеждат деликатно. Публикациите не се изтриват, само че потребителите могат сами да решат да поправят или отстранен пост с погрешно наличие, който са споделили. Единственото следствие е, че в случай че дадена обява е избрана като погрешна или подвеждаща, тя получава по-малка видимост. Това се прави, с цел да се избегне наводняването на пространството с дезинформация.
В Европейския съюз доста огромните онлайн платформи като Facebook са задължени
по силата на Акта за цифровите услуги да подхващат ограничения за противопоставяне на разпространяването на дезинформация. Тези платформи са частни компании, които работят за облага, не би трябвало те да вземат решение кое е истина и кое не, затова, те разчитат на съдействие с така наречен трети страни – самостоятелни организации за инспекция на обстоятелствата. Тези организации имат екипи най-често от опитни публицисти.
И дума не може да става за цензура от проверителите на обстоятелства, защото те НЕ отстраняват, а в противен случай – прибавят наличие в обществените мрежи. Това наличие оказва помощ на потребителите да създадат осведомен избор и да преценяват на какво да се доверят.
Нуждата от изнесена от медиите инспекция на обстоятелствата породи точно заради възхода на обществените мрежи. Преди обществените мрежи нямаше проверители на обстоятелства отвън редакциите, само че нямаше и потребност, защото тази работа се вършеше от публицистите в медиите. В последните две десетилетия обаче обстановката се промени радикално. Няколко доста огромни онлайн платформи концентрираха голяма мощност и разрешиха всеки да основава и популяризира наличие. Това наред с позитивните последствия, докара и до рискови трендове, които засегнаха сигурността на доста места по света, демократичните устои на обществата, опазването на здравето и въобще метода на живот на милиарди.
Проверката на обстоятелства, несъмнено, не е панацея за справяне с дезинформацията. Опровергаването на една обява, написана за минути, изисква часове или дни експертна работа и търсене на доказателства.
Проверката на обстоятелства би трябвало да се комбинира с други принадлежности като развиване на медийна просветеност, качествена публицистика, доста по-голям ангажимент от страна на огромните онлайн платформи, държавните управления и наднационалните институции.
Но инспекцията на обстоятелства има своето място и тя би трябвало да продължи. Затова Factcheck.bg се причисли към разочарованието, изразено от Европейската мрежа за стандарти за инспекция на обстоятелствата (ECFSN) във връзка решението на Meta да приключи Програмата за инспекция на обстоятелства от трети страни “засега в Съединените американски щати ”. ECFSN остро осъди изявлението на основния изпълнителен шеф Марк Зукърбърг, който съпостави инспекцията на обстоятелства с цензура. Платформите би трябвало да поемат своята част от отговорността за битката с дезинформацията и това минава и през съдействие с проверители на обстоятелства.
Factcheck.bg възобнови контракта си с Meta за още една година, считано от 1 февруари. Правим го, защото това партньорство ни разрешава да доближаваме до целевата публика – тъкмо хората, които са споделили погрешна обява, получават уведомление за нашата инспекция. Без това съдействие, ние няма по какъв начин да сме сигурни, че потребителите, които са били заблудени от погрешно наличие, ще научат какви са обстоятелствата.
Освен Factcheck.bg различен сътрудник на Meta за инспекции на български език е организация Франс прес. Всички сътрудници съблюдават едни и същи интернационалните професионални стандарти.
Тоталното разминаване сред действителността и обвиняванията, които се популяризират против екипа на Factcheck.bg в последните дни, демонстрира какъв брой необходимо е да ревизираме обстоятелствата. А това, че едни от най-големите разпространители на дезинформация нападнаха толкоз гневно екипа на платформата, демонстрира, че инспекцията на обстоятелствата е ефикасна и директно визира тези, които съзнателно популяризират неистини.