Ливански съдия забрани на управителя на Централната банка Риад Саламе

...
Ливански съдия забрани на управителя на Централната банка Риад Саламе
Коментари Харесай

Ливански съдия забрани на управителя на Централната банка Риад Саламе да напуска страната

Ливански арбитър забрани на шефа на Централната банка Риад Саламе да напуща страната, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Саламе е обект на следствие от ливанските управляващи и минимум четири европейски страни, в това число за пране на пари в Швейцария. Той е отхвърля да е правил нещо неправилно по време на трите десетилетия, през които е заемал поста шеф на Централната банка на Ливан.

Саламе остана на поста си даже откакто стопанската система беше смазана под дълговата тежест, ливанската лира се срина, а огромна част от популацията изпадна в беднотия, отбелязва Ройтерс.

Съдия Гада Аун съобщи, че е наложила възбраната по отношение на водено от ливанските управляващи следствие на дейностите на Саламе. Тя добави, че идната стъпка е той да бъде извикан на разпит.

Според източник от правосъдната система, представен от Ройтерс, следствието, водено от Аун, е обвързвано с обвинявания за машинация и тъжби против шефа на централната банка, подадени от инвеститори, които не могат да получат достъп до спестяванията си, арестувани от изпаднали в усложнения ливански банки.

Освен това следствието визира интервенциите по "финансово инженерство " на Централната банка, добави същият източник.

Според източник на Агенция Франс Прес следствието е обвързвано с тъжби за неприятно финансово ръководство.

Миналата година Ливан стартира следствие на финансовото положение на Саламе, обвързвано с искане на швейцарската прокуратура за правна помощ.

По-рано през днешния ден ливанският прокурор Жан Тану посети няколко търговски банки, с цел да получи извлечения от банкови сметки на брата на Саламе - Раджа. Банките обаче са отказали настояването му с аргумента, че то нарушава законите за банковата загадка.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР